Connect with us

Eveniment

La DSP Cluj nu răspunde nimeni la telefon: “Se termină perioada de izolare şi nu am primit încă decizia oficială”

Stefania Heinz

Published

on

La DSP Cluj nu răspunde nimeni la telefon: "Se termină perioada de izolare şi nu am primit încă decizia oficială"

În ultimele zile foarte mulţi clujeni s-au infectat cu COVID-19 şi au fost nevoiţi să rămână în izolare. Majoritatea au înţeles ce au de făcut, însă traseul deciziilor oficiale este sugrumat. Oamenii spun că la DSP Cluj nu răspunde nimeni la telefon. 
“Imediat se termină perioada de izolare şi nu am primit încă decizia oficială. Am auzit de la cineva că cei de la DSP Cluj au receptorul ridicat  la acel număr la care sunăm. Altfel nu îmi explic situaţia. Nici măcar nu sună ocupat”, a declarat pentru ZIUA de CLUJ o clujeancă infectată care s-a izolat după ce a aflat că e infectată.

Aceasta ne-a spus cum toată familia a ajuns pozitivă după ce fiica mai mică, nevaccinată, a avut trei colegi de clasă infectaţi, inclusiv învăţătoarea. Aşa au ajuns cu toţii, pe rând pozitivi, şi soţul, şi băiatul mai mare, care erau cu toţii vaccinaţi. Însă povestea cu DSP-ul e un chin, deoarece nimeni nu îi bagă în seamă, a adăugat aceasta. 

“Să ştiţi că e foarte contagioasă tulpina aceasta (n.red. – Omicron). La scoală nu mai sunt băncile ca pe vremea noastră. Sunt bănci pentru un singur elev, copiii stau cu mască la ore tot timpul, dar uite că fiica mea tot s-a infectat deşi doar trei au ieşit pozitivi. Deşi am avut simptome testele au ieşit iniţial de două ori negative. Abia al treilea test a fost pozitiv. Dar noi am stat în izolare pentru că ne aşteptam să se pozitiveze, chiar dacă noi eram vaccinaţi”, a adăugat pentru ZIUA de CLUJ clujeanca.   

Prefectul județului Cluj, Szilárd Tasnádi, a explicat de ce situația de la DSP Cluj justifică nemulțumirile clujenilor cărora nu li se răspunde la telefon în callcenter-ul Direcției de Sănătate Publică. „Într-adevăr, nu cred că nu se răspunde, mai degrabă sună ocupat. Eu am fost în callcenter și știu ce înseamnă să sune telefoanele non-stop. Sunt peste 10.000 de persoane în așteptare care își așteaptă deciziile.

Numărul celor pozitivi și să nu mai vorbim de contacții direcți ai acestora depășește cu mult personalul cu care este înzestrată Direcția de Sănătate Publică, pentru că 85% sunt voluntari, militari, medici rezidenți sau studenți la UMF și cei care vin zilnic sau nu, nu au un raport de muncă, astăzi poate vin să stea 3-4 ore, dar mâine poate nu au chef. Nu au o continuitate nici din prisma personalului, ci se luptă cu ce au.

Toate persoanele vor primi acele decizii și mailuri, chiar aseară am vorbit cu domnul director, în jurul orei 23, și el încă făcea anchete epidemiologice și răspundea la mailuri. A zis la un moment dat că i s-a blocat căsuța de mail, este o realitate că sunt multe persoane care așteaptă, dar și angajatorii trebuie să fie înțelegători în situația de față pentru că și ei au la dispoziție 30 de zile pentru decontarea acelor bani”, a declarat Tasnadi pentru Clujul Politic.

Tasnádi István Szilárd, prefectul județului Cluj, a anunțat că, începând de sâmbătă, eliberarea certificatelor de concediu medical pentru persoanele confirmate pozitiv la infecția cu virusul Sars-CoV-2 va fi mult mai simplă. Așadar, medicul de familie va trebui să emită certificatul de concediu medical în baza unui test pozitiv, fără a mai aștepta decizia de izolare emisă de Direcția de Sănătate Publică.

Citeşte şi: Prefectul Clujului: „S-a simplificat eliberarea certificatelor de concediu medical pentru cei depistați pozitiv la COVID”

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic, județul Cluj. Un copil de doar 2 ani și 7 luni și-a pierdut viața după ce a fost lovit de un ansamblu de vehicule format din autoturism și remorcă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au fost mobilizate de urgență la locul accidentului. La fața locului a fost solicitat și un elicopter SMURD pentru sprijin medical aerian.

Copilul a fost găsit în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse, medicii au fost nevoiți să declare decesul micuțului.

Conform Poliției Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 18:45. Primele cercetări arată că un bărbat în vârstă de 43 de ani, aflat la volanul unui vehicul cu remorcă, l-ar fi accidentat pe copilul care se afla în apropierea Drumului Comunal 114 (DC114). Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a clarifica toate aspectele privind modul în care s-a produs tragedia.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de aproximativ 60 de ani, aflat în autoturismul implicat în coliziunea cu un autocamion, și-a pierdut viața.

Victima a fost găsită încarcerată, în stop cardio-respirator, între fiarele contorsionate ale mașinii. Pompierii Detașamentului 2 Cluj-Napoca au intervenit de urgență, reușind să-l extragă din autoturism. În ciuda eforturilor medicilor de a-l resuscita, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un grav accident rutier petrecut pe raza localității Săvădisla. În accident au fost implicate un autocamion și un autoturism”, a transmis ISU Cluj.

Circumstanțele exacte ale impactului urmează să fie stabilite de către polițiști. Traficul în zonă a fost restricționat temporar.

Sursa: ISU Cluj / Radio Cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Florești: Fetiță de 12 ani lovită pe trecerea de pietoni. A fost intubată și transportată de urgență la spital

Alex Campian

Published

on

O fetiță de doar 12 ani a fost grav rănită marți seara, în jurul orei 21:25, după ce a fost lovită de un autoturism pe trecerea de pietoni de pe DN1 E60, în zona Metro din Florești, județul Cluj. Incidentul a provocat o intervenție medicală de urgență, copila fiind intubată la fața locului și transportată în stare critică la spital de către o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj, accidentul s-a produs în momentul în care un tânăr de 24 de ani, din Oradea, care conducea un autoturism pe direcția Gilău – Cluj-Napoca, a surprins și accidentat grav minora care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni.

„Din primele cercetări, a reieşit că un tânăr de 24 de ani din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism din direcția Gilău spre Cluj-Napoca, ar fi acroşat o minoră de 12 ani din comuna Florești, aflată în traversarea drumului public pe trecerea pentru pietoni”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.

Polițiștii continuă ancheta pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului. Impactul a fost extrem de violent, iar starea fetiței este în continuare una critică, medicii depunând toate eforturile pentru a-i salva viața

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom