Connect with us

Sport

Menținerea trecerii la nivel cu calea ferată în cazul pasajului de la Tăietura Turcului, soluție periculoasă pentru pietoni. „Își vor risca viața într-un soi de haltă rurală”

Stefan Petre

Published

on

Subtraversare, propusă pentru pietoni, cicliști și persoane cu dizabilități, pe Tăietura Turcului. FOTO: Facebook/ Asociația Pro Infrastructura

Actualitate

Păstrarea trecerii la nivel cu calea ferată în zona Tăietura Turcului ar putea reprezenta o soluție cu „potențial mortal”.

Subtraversare, propusă pentru pietoni, cicliști și persoane cu dizabilități, pe Tăietura Turcului. FOTO: Facebook/ Asociația Pro Infrastructura

  Asociația Pro Infrastructură (API) atrage atenția asupra riscurilor la care vor fi expuși pietonii și bicicliștii în cazul menținerii trecerii la nivel cu calea ferată din zona pasajului rutier Tăietura Turcului. De altfel, nu este prima dată când proiectul din zona Tetarom, un pasaj rutier așteptat de clujeni, este criticat de membrii asociației.  În decembrie 2022, edilul Emil Boc anunța că execuția propriu-zisă a lucrărilor la pasajul rutier de la Tăietura Turcului ar putea începe spre finalul acestui an. Ministerul Transporturilor urmează să emită autorizația de construcție pentru pasajul Tăietura Turcului. Soluția autorităților, prin menținerea trecerii la nivel cu calea ferată, este criticată de reprezentanții Asociației Pro Infrastructura, care propun abordări alternative, precum realizarea unor subtraversări pentru pietoni.   „Ministerul Transporturilor va emite în curând Autorizația de Construire (AC) pentru una dintre cele mai mari aberații post-decembriste în materie de infrastructură: păstrarea unei treceri la nivel cu potențial mortal concomitent cu execuția unui pasaj rutier nou în buricul Clujului. (…).Am explicat riscurile mortale pe care le aduce prostia menținerii trecerii la nivel, mai ales în contextul în care acolo este stație/gară în proiectul trenului metropolitan, și beneficiile aduse de soluția salvatoare: SUBtraversarea dedicată pietonilor și cicliștilor și DESFIINȚAREA trecerii la nivel, adică a conflictului de trafic rutier-feroviar-pietonal”, avertizează membrii asociației, prin intermediul unui mesaj publicat pe pagina de Facebook. 
„Riscăm situații tragice”Pasajul peste calea ferată, în zona Tăieturii Turcului, aflat în faza de proiectare, va aduce o soluție de lungă durată la problema ambuteiajelor din zonă. Încă din vara lui 2023, decizia de a menține trecerea la nivel a fost criticată de specialiștii în domeniu. „Ne ducem încet către un dezastru sau cel puțin vom avea o lucrare ce nu va avea nicio utilitate pentru Cluj. După cum arată și cei de la Pro Infrastructura, riscăm să avem situații tragice, dacă se va implementa soluția promovată de CFR.  E obligatoriu să înțelegem importanța pasajului de la Tăietura Turcului pentru clujeni”, a declarat deputatul USR de Cluj, Viorel Băltărețu. De altfel, deputatul clujean a făcut o interpelare către ministerul Transporturilor prin care solicita clarificări cu privire la siguranța pietonilor, dar și ai viitorilor pasageri ai trenului metropolitan în condițiile realizării pasajului superior din zona Tăietura Turcului. CITEȘTE ȘI: 
Viorel Băltărețu, USR Cluj: „Proiectul pasajului de pe Tăietura Turcului e neviabil”Potrivit ministerului de profil, momentan nu este disponibilă varianta finală a soluției tehnice pentru pasajul din zona Tetarom.„În acest moment nu este disponibilă varianta finală a soluției tehnice pentru Pasajul Superior Rutier de la Tăietura Turcului.Execuția lucrărilor la trecerea la nivel cu calea ferată de în zona Tăietura Turcului, situată între stațiile Cluj-Napoca și Baciu Triaj face parte din contractul aferent Lotului 1 de lucrări, Cluj-Napoca – Aghireş, al proiectului de reabilitare a liniei.Referitor la proiectul de tren metropolitan dezvoltat pe raza Sucursalei Regionale CF Cluj, menționăm faptuł că specialiștii din cadrul SRCF Cluj au acordat suport tehnic, atât Primăriei Cluj-Napoca, pentru proiectul Trenul Metropolitan, cât şi Consiliului Județean Bihor, pentru proiectul Tram Train Oradea.Precizăm faptul că trecerea la nivel de de cale ferată din zona Tăietura Turcului va fi prevăzută cu dale elastice, iar suprafața acesteia va fi extinsă pentru amenajarea de trotuare şi piste pentru biciclete, în vederea asigurării mobilității pasagerilor care vor călători cu trenul Metropolitan Cluj”, se arată în răspunsul ministerului Transporturilor la solicitarea deputatului Viorel Băltărețu. „Orașele civilizate elimină trecerile la nivel”Proiectul viitorului tren metropolitan prevede realizarea a două peroane în zona Tetarom, cu trecere la nivelul căii ferate. În acest context, pietonii, cicliștii, precum și persoanele cu dizabilități vor fi nevoite să treacă peste șine pentru a ajunge pe celălat sens. „Orașele civilizate elimină trecerile la nivel cu calea ferată. Nu și Cluj-Napoca. Proiectul de reabilitare a liniei Cluj-Episcopia Bihor prevede un pasaj rutier nou la celebra Tăietură a Turcului, dar păstrează și trecerea la nivel! Așadar, șoferii primesc un viaduct rapid și sigur, iar «loserii» de pietoni și «hipsterii» care vor transport verde cu trenul metropolitan sunt lăsați să-și riște viața”, avertizau reprezentanții API în vara acestui an. CITEȘTE ȘI: 
SUBTRAVERSARE, propusă pentru pietoni, cicliști și persoane cu dizabilități, pe Tăietura Turcului: „Orașele civilizate elimină trecerile la nivel”Alternativa ar putea fi reprezentată de realizarea unei subtraversări în zona Tetarom, pentru a asigura circulația în siguranță a pietonilor, cicliștilor și persoanelor cu dizabilități.Implementarea unei subtraversări poate fi decisă, în ultimă instanță, de ministerul Transporturilor. „Este doar o chestiune de timp până când  «soluția» avizată la Tăietura Turcului își va lua tributul de vieți omenești”, avertizează API. Însă, soluția realizării pasajului rutier superior din zona Tăietura Turcului, prin  păstrarea la sol a trecerii la nivel va fi cel mai probabil menținută. La finalul anului trecut, România a semnat contractele pentru proiectarea și execuția lucrărilor de electrificare și reabilitare a liniei Cluj-Napoca-Oradea-Episcopia Bihor (166,7 km), în valoare de 7,68 miliarde de lei. Lucrările ar urma să se finalizeze în 2026.Modernizarea pasajului de la Tăietura Turcului, un obiectiv solicitat și așteptat de clujeni, este parte a contractului de reabilitare a liniei de cale ferată Cluj-Bihor. Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sport

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Alex Campian

Published

on

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat Sportivul Anului la prima ediție a Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic precizeaza ziarulfaclia.ro

Distincția vine după un an de excepție pentru sportivul legitimat la CSM Cluj-Napoca, care și-a confirmat statutul de lider mondial în categoria sa.

„Mă simt foarte fericit, este o onoare pentru mine să câștig acest premiu la prima Gală a Sportului Paralimpic din România. Acest lucru demonstrează faptul că, încet, încet, sportul paralimpic are mai multă vizibilitate. Pe mine mă motivează întotdeauna faptul că îmi doresc să fiu cel mai bun și încerc să fiu cel mai bun, să dau tot ce pot pentru a fi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a declarat Bologa.

Sprijin internațional și obiective majore în 2025

Sportivul a subliniat și sprijinul primit din partea președintelui Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, precum și susținerea de la nivel internațional.

Pentru 2025, Alexandru Bologa are obiective clare: Campionatul European și Campionatul Mondial programate în august și septembrie, competiții pentru care se pregătește intens la fiecare antrenament.

Ceilalți laureați ai Galei Sportului Paralimpic

Titlul de Sportiva Anului 2025 a fost câștigat de Gabriela Constantin (para tenis de masă).

La categoriile non-paralimpice au fost premiați:

  • Adriana Tofan – Sportiva anului (para climbing)

  • Cosmin Candoi – Sportivul anului (para climbing)

Titlul de Sportivul Special Olympics al anului i-a revenit schiorului Casian Munteanu.

Premiul „Speranța paralimpică” a fost acordat lui Darius Dumitru (para înot), iar distincția pentru întreaga carieră și excelență a fost înmânată Paula Cristea.

Clubul și echipa anului

Titlul de Clubul Anului 2025 a fost câștigat de CSM Cluj-Napoca, unde activează și Antrenorul Anului, Tamas Gergely, cel care îl pregătește pe Alexandru Bologa.

Premiul pentru Echipa Anului în sportul paralimpic din România a fost adjudecat de echipa națională de fotbal pentru nevăzători.

Prezență internațională la gală

La eveniment au participat numeroase oficialități din sportul mondial, printre care:

  • Andrew Parsons, președintele Comitetului Paralimpic Internațional;

  • Ilgar Rahimov, președintele IBSA;

  • Laszlo Szabo, președintele Comitetului Paralimpic Maghiar;

  • Rufat Hajili, director executiv IBSA.

Prima ediție a Galei Sportului Paralimpic marchează un moment important pentru creșterea vizibilității și recunoașterii performanței sportivilor paralimpici din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dacia scrie istorie la Dakar 2026: victorie absolută cu Nasser al-Attiyah în cea mai dură cursă din lume

Alex Campian

Published

on

Dacia intră definitiv în istoria motorsportului mondial după ce a câștigat Raliul Dakar 2026, cea mai prestigioasă și exigentă competiție de rally-raid de pe glob. Victoria a fost obținută de pilotul qatarez Nasser al-Attiyah, la volanul unui model Dacia Sandrider, marcând prima victorie absolută a constructorului român în Dakar, conform rfi.fr

Este un rezultat cu atât mai impresionant cu cât Dacia se află abia la a doua participare în competiție. În doar doi ani, proiectul sportiv al mărcii a trecut de la debut la triumf, demonstrând performanța tehnică, fiabilitatea și competitivitatea platformei dezvoltate pentru condiții extreme.

Pentru Nasser al-Attiyah, succesul din 2026 reprezintă a șasea victorie din carieră la Raliul Dakar, însă este prima obținută alături de Dacia, un moment de referință atât pentru pilot, cât și pentru constructor. Copilotul său, belgianul Fabian Lurquin, bifează la rândul său primul triumf la Dakar.

Performanța Dacia nu s-a limitat doar la victoria finală. Un alt moment important a fost clasarea pe locul patru a legendarului Sébastien Loeb, aflat la a zecea participare în Dakar, tot la volanul unui Sandrider. De asemenea, un al treilea echipaj Dacia a încheiat competiția pe locul șapte, confirmând consistența și potențialul întregului program sportiv.

În clasamentul general, Nasser al-Attiyah a dominat cursa, reușind să își devanseze adversarii cu aproape zece minute. Locurile doi și trei au fost ocupate de piloții Ford, Nani Roma și Mattias Ekström, într-o ediție extrem de disputată.

Dakar 2026 s-a desfășurat pe parcursul a 13 zile, pe un traseu de aproape 8.000 de kilometri prin deșertul Arabiei Saudite, unde fiabilitatea și strategia sunt decisive. În acest context, victoria Dacia capătă o greutate simbolică majoră: un constructor român reușește să se impună în cea mai dură competiție auto din lume, transformând Dakar 2026 într-un reper istoric pentru brand și pentru motorsportul european.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Meci istoric pentru U-BT: clujenii au întâlnit Partizan Belgrad în Sala Polivalentă

Alex Campian

Published

on

Potrivit Radio Cluj, baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au disputat aseară cel mai important meci din istoria clubului, întâlnind Partizan Belgrad în ultima etapă a turului Ligii Adriatice. Partida s-a jucat de la ora 20:30, în Sala Polivalentă, într-o atmosferă impresionantă.

Antrenorul Mihai Silvășan a transmis înaintea confruntării că își dorește ca echipa sa să ofere o replică solidă, iar publicul a răspuns într-un mod entuziast. Biletele online s-au epuizat în mai puțin de 24 de ore, iar ultimele 300 de tichete puse în vânzare în ziua meciului au fost cumpărate imediat.

Întâlnirea a fost una cu adevărat specială: prima dispută directă dintre U-BT și Partizan Belgrad, dar și prima ocazie în care formația clujeană a jucat pe teren propriu, într-un meci oficial, împotriva unei echipe ce evoluează în Euroligă. Sala Polivalentă a fost arhiplină, iar atmosfera a pus în valoare comunitatea de suporteri a clubului.

Scorul a fost: [85-92]

Foto / sursă: Ovidiu Tebu, Facebook U-BT Cluj-Napoca.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era