Connect with us

Sport

Clujeanul Marius Balo, în greva foamei pentru românca întemnițată în condiții grele, în China. Apel către ministrul Justiției: „Ce a făcut ministerul pentru Alina Apostol?”

Stefan Petre

Published

on

Marius Balo, în greva foamei pentru Alina Apostol, tânăra întemnițată în China, cere implicarea ministerului Justiției/Foto 1: Alina Apostol, Foto 2: temniță comunistă din China, sursă: Marius Balo

Social

Clujeanul Marius Balo, închis în trecut pentru 8 ani în China, face un apel disperat către Ministerul Justiției pentru salvarea Alinei Apostol, aflată într-o situație similară, în condiții de temniță grea. Acesta face greva foamei până când autoritățile statului se vor implica în acest caz.

Marius Balo, în greva foamei pentru Alina Apostol, tânăra întemnițată în China, cere implicarea ministerului Justiției/Foto 1: Alina Apostol, Foto 2: temniță comunistă din China, sursă: Marius Balo

  


La începutul acestei luni, Marius Balo a intrat în greva foamei, pentru a sensibiliza autoritățile statului român cu privire la cazul Alinei Apostol, tânăra care a fost întemnițată în China în urmă cu șase ani.  


Practic, aceasta se află într-o situație similară cu cea a lui Balo, care a făcut la rândul său opt ani de închisoare în China, pentru fraudă. Alina Irina Apostol a fost arestată în provincia Fujian din estul Chinei, în data de 21 decembrie 2017, și este acuzată de fraudă cu cardul de credit.CITEȘTE ȘI: 
Clujeanul Marius Balo cere statului român să se implice în cazul Alinei Apostol. Românca, întemnițată pe nedrept în China, pentru 13 ANI! „Nu va supraviețui”Reacția lui Marius Balo vine în urma declarațiilor de presă făcute de ministrul Justiției Alina Gorghiu, care a susținut că statul român a făcut „tot ce este posibil” pentru salvarea Alinei și aducerea ei acasă. 



„În câteva săptămâni va trebui să mă îngropați”Dacă ministerul Justiției nu va interveni în timp util, Alina Apostol riscă să moară în China. „Altfel, Alina va muri de foame acolo și eu aici. Ne veți îngropa împreună în timp ce veți continua să le spuneți românilor că ați făcut tot ce era «uman și juridic posibil»”, avertizează clujeanul Marius Balo. 


Recent, atunci când a fost întrebată ce a făcut ministerul Justiției pentru a soluționa cazul româncei întemnițate în China, ministrul Alina Gorghiu a susținut că decizia în această situație aparține mai degrabă statului chinez. „Este vorba despre o persoană condamnată pentru săvârșirea infracțiunii de fraudă cu card bancar pe teritoriul Republicii Populare Chineze. Sentința a fost recunoscută de Curtea de Apel București, care a adaptat pedeapsa în conformitate cu legislația românească. Acest caz a fost adus la cunoștința autorităților române în martie 2020, iar de atunci vreau să vă informez că instituțiile din România au făcut tot ce este legal și uman posibil pentru a rezolva situația. (…).


Trebuie să fim corecţi și să spunem că doar autoritățile chineze sunt cele care pot decide, indiferent de diligența, presiunea pe care face-o face statul român asupra predării efective a persoanei transferabile”, a afirmat ministrul Justiției, Alina Gorghiu. CITEȘTE ȘI: 
„Eram în cușcă, unii se izbeau cu capul de pereți încercând să se sinucidă” Un clujean vorbește despre tortura psihică și munca forțată din închisorile chinezeAbordarea ministerului este însă una contraproductivă, potrivit clujeanului Marius Balo. Potrivit acestuia, ministerul ar trebui să se implice concret în acest caz, fără a se limita la protocoalele diplomatice. „Spuneți că «va mai dura!» Dacă Dvs credeți că aveți timp vă înșelați! Eu voi continua acest post negru (greva foamei) până veți pune mâna pe telefon și îl veți convoca la Ministerul Justiției pe Ambasadorul Chinei la București. Acesta este primul pas pentru a rezolva transferul Alinei”, a notat Marius Balo în cadrul unui mesaj publicat pe pagina sa de socializare. În 2019, Alina Apostol a fost condamnată la mai bine de 13 ani de închisoare și mai are de executat încă 8 ani de temniță în condiții inimaginabile, potrivit mărturiilor clujeanului Marius Balo, care a trecut prin coșmarul temnițelor comuniste chineze. Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:



Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Sport

Dragoș Tuluc, minunea din Cluj care a cucerit raliurile României la doar 16 ani

Alex Campian

Published

on

Pilotul clujean Dragoș Tuluc, triplu campion național la doar 16 ani, în Campionatul Național de Raliuri 2025

Performanță de excepție pentru motorsportul românesc: Dragoș Tuluc, un adolescent din Cluj-Napoca, a devenit triplu campion național la doar 16 ani. Tânărul pilot, legitimat la AMC Driving Academy, a dominat sezonul 2025 din Campionatul Național de Raliuri, alături de copilotul său, Aurelian Hanea.

Triplu campion în primul sezon complet

Tuluc a impresionat în trei competiții distincte — Suzuki Swift Cup, clasa RO6 și categoria debutanți — unde a reușit câte cinci victorii din opt etape. Rezultatele l-au transformat în cel mai tânăr pilot care reușește o asemenea performanță în România.

În clasamentul dedicat piloților sub 26 de ani, echipajul Tuluc-Hanea a încheiat pe locul al treilea, depășind rivali cu experiență și mașini mult mai puternice.

Talent, disciplină și un mentor cu experiență

Dragoș Tuluc spune că succesul s-a datorat pasiunii și muncii susținute, dar și experienței copilotului său:

„A fost un an incredibil. Am învățat enorm de la fiecare cursă și de la echipa care m-a susținut. Nu m-am gândit la trofee, ci la cum să devin mai bun de la o etapă la alta”, a spus tânărul campion.

La rândul său, Aurelian Hanea, copilot și antrenor, consideră că performanța lui Dragoș este dovada seriozității și profesionalismului promovate de AMC Driving Academy:

„Aceste rezultate sunt rodul muncii în echipă și al unei pregătiri riguroase. Pentru noi, este o confirmare că investiția în tineri talentați dă roade.”

Cu o maturitate sportivă impresionantă, Dragoș Tuluc promite să fie una dintre revelațiile raliurilor românești din următorii ani.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Sport

Clujencele au adus României titlul balcanic la gimnastică ritmică, la Belgrad

Alex Campian

Published

on

Echipa CSM Cluj la gimnastică ritmică, campioană balcanică la Belgrad 2025

România a devenit campioană balcanică pentru al treilea an consecutiv la gimnastică ritmică, în cadrul competiției desfășurate între 17 și 19 octombrie, la Belgrad, Serbia. În clasamentul final, țara noastră a fost urmată de Grecia și Serbia.

Reprezentativa României a fost alcătuită din șase sportive, dintre care trei provin de la CSM Cluj: Izabela Petean, Maia Metea și Teodora Potfălean. Lotul a fost completat de Francesca Tătar și Maria Prodan, de la CSM Arad, și Elisabeta Corduneanu, de la CSS Unirea Iași.

Performanțele clujencelor au fost esențiale în cucerirea titlului balcanic. Maia Metea a obținut patru medalii: aur cu echipa României, aur în finala de la Măciuci, bronz în finala de la Minge și argint pe echipe Prejunioare, alături de sportiva din Iași.
Izabela Petean a urcat de patru ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, câștigând aurul cu echipa României, la finalele de la Cerc și Minge, precum și la echipe Children, împreună cu sportiva din Arad.

„Mulțumim părinților care au susținut financiar participarea sportivelor noastre la această Balcaniadă. Continuăm să muncim și sperăm în orice sprijin posibil, care ar fi mai mult decât binevenit”, au transmis reprezentanții CSM Cluj-Napoca.

Echipa tehnică a sportivelor clujene este formată din antrenoarele Adriana Gîrbă, Corina Lupu și Magdalena Pintea, coregrafii Radu Grecov și Ariana Marcu, iar kinetoterapeutul Horațiu Ghejan.

Izabela Petean de la CSM Cluj, medaliată cu aur la gimnastică ritmică, Belgrad 2025

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Administratie

(Video) Bazinul olimpic „David Popovici” din Cluj-Napoca prinde contur: primul construit în România în ultimii 30 de ani

Alex Campian

Published

on

Cluj-Napoca se apropie de inaugurarea primului bazin olimpic destinat competițiilor internaționale construit în România în ultimele trei decenii. Complexul, care îi va purta numele campionului mondial și olimpic la natație David Popovici, este programat să fie finalizat până la mijlocul anului viitor.

Lucrările avansează rapid la Complexul de Natație „David Popovici”, structură ajungând deja la 90%. În prezent, echipele de constructori lucrează la pereții exteriori, prevăzuți să fie realizați din sticlă, urmând ca apoi să fie finalizate finisajele interioare.

Complexul de natație se întinde pe o suprafață de peste 10.000 de metri pătrați și are trei etaje. Pe lângă zona sportivă, acesta va include o secțiune de agrement cu locuri de plajă, un parc și 140 de locuri de parcare. În interior, cele trei bazine încep să prindă formă:

  • Bazinul principal, de dimensiuni olimpice, destinat competițiilor internaționale.

  • Bazinul pentru sărituri.

  • Bazinul special pentru inițiere.

Pentru spectatori va fi amenajată o tribună cu o mie de locuri, iar atât bazinul de înot, cât și cel de sărituri vor fi omologate de Federația Internațională de Natație, pregătite să găzduiască evenimente de nivel mondial.

Sursa video:  Youtube – @sergiupnt

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom