Sponsorizat
Administratie

Emil Boc a Propulsat Cluj-Napoca în Topul Primelor 10 Orașe din Europa, Conform Eurostat

Sponsorizat
Sponsorizat

Eurostat: Cluj-Napoca Se Clasează în Topul Primelor 10 Orașe din Europa în Ceea ce Privește Calitatea Vieții

Recentul raport publicat de Comisia Europeană privind calitatea vieții în orașele europene plasează Municipiul Cluj-Napoca în topul primelor 10 orașe din Uniunea Europeană. Clujul este însoțit de orașe precum Zurich, Copenhaga, Groningen, Gdansk, Leipzig, Stockholm, Geneva, Rostock și Braga, reprezentând astfel România în acest select grup.

Dintre cele 83 de orașe incluse în studiul UE, Cluj-Napoca a înregistrat una dintre cele mai semnificative creșteri ale calității vieții în ultimii 5 ani, fiind depășit doar de două orașe din Polonia. Rezultatele evidențiază progresul constant al Clujului în a deveni un oraș atractiv și prosper.

De asemenea, remarcăm că 73% dintre membrii comunității consideră că este ușor să găsești o slujbă bună în Cluj-Napoca, clasând orașul pe locul al doilea în UE, după Praga.

Municipiul nostru se distinge și prin faptul că este unul dintre cele mai sigure orașe din Europa și unul dintre cele mai prietenoase orașe pentru persoanele de vârsta a III-a. Încrederea ridicată, înregistrată la 74%, reflectă atmosfera de siguranță și coeziune socială.

Aceste rezultate confirmă că eforturile de colaborare între instituțiile publice, mediul privat, mediul academic și societatea civilă aduc beneficii semnificative cetățenilor. Studiul, desfășurat periodic de Comisia Europeană începând cu 2007, utilizează indicatori relevanți legați de satisfacția generală privind locuirea, siguranța, oportunitățile de muncă, spațiile verzi, serviciile publice, transportul local, și cultura, printre altele.

Pentru cei interesați, raportul complet, eșantioanele, graficele și alte informații pot fi consultate pe site-ul oficial al Comisiei Europene 🌐📊 #CalitateaVietii #ClujNapoca #UE #RaportComisiaEuropeana

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Caz șocant la un liceu din Cluj-Napoca: ministrul Educației cere măsuri după agresarea gravă a unui copil

Un incident de o gravitate extremă petrecut la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca a…

1 hour ago

Ai 60 de minute? Athletic Sport Center le transformă într-un antrenament care chiar contează.

Aici nu pierzi timpul: ai un traseu clar, echipamente noi și mult spațiu de mișcare.…

15 hours ago

RCA devine obligatoriu pentru unele trotinete și biciclete electrice

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) estimează că aproximativ 7.500 – 30.000 de trotinete electrice ar…

17 hours ago

Tragedie pe Feleac: un bărbat a murit, iar trei persoane – între care o minoră – au fost rănite într-un accident grav la ieșire din Cluj-Napoca

O tragedie rutieră s-a produs sâmbătă dimineață pe DN1 E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre…

1 day ago

Arestat pentru agresiuni sexuale asupra mai multor femei, inclusiv o vârstnică de 74 de ani

n bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de…

4 days ago

De Ziua Mondială a Diabetului, clujenii își pot testa gratuit glicemia

Vineri, 14 noiembrie 2025, clujenii au ocazia să își testeze gratuit glicemia, cu prilejul Zilei…

4 days ago