Sponsorizat
Categories: Eveniment

12 drogați și un bețiv prinși la volan de polițiștii clujeni. Mergeau la Electric Castle. S-au dat amenzi de aproape 30.000 de lei

Sponsorizat
Sponsorizat

IPS Cluj și-a continuat controalele pentru depistarea persoanelor care se urcă la volan în urma consumului de alcool și stupefiante, chiar pe ruta către festivalul Electric Castle. Polițiștii au reținut 25 de permise în urma a 700 de controale cu aparatele etilotest și drugtest.
Continuă acțiunile polițiștilor clujeni cu sprijinul efectivelor Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române și ai altor inspectorate de poliție județene.

Peste 700 de șoferi care mergeau la Electric Castle au fost testați
Astfel că, ieri, echipajele de poliție rutieră au acționat în cascadă pe DN1C E576, pentru prevenirea și combaterea consumului de alcool și substanțe psihoactive, potrivit unui comuincat IPS Cluj, transmis ZIUA DE CLUJ.

Peste 700 de conducători auto au fost testați cu aparatele etilotest și drugtest.

În urma activităților, au fost aplicate 37 de sancțiuni contravenționale în valoare de aproximativ 29.000 de lei, dintre care 5 pentru consumul de alcool.

Pentru nerespectarea normelor rutiere, polițiștii au reținut 25 de permise de conducere, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce.

În cazul a 12 autovehicule oprite pentru control în trafic și care au prezentat defecțiuni tehnice, s-au reținut certificatele de înmatriculare.

Totodată, polițiștii rutieri au constatat 13 infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice, dintre care 12 pentru conducerea unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive și 1 pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

Exemple semnificative:

La data de 15 iulie a.c., în jurul orei 21.20, au oprit în trafic pentru control pe DN VOCE, la km 3+600, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 37 de ani, din județul Cluj.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul Drugtest, rezultatul fiind pozitiv, astfel că acesta a fost condus la o unitate medicală pentru a-i fi recoltate mostre biologice, în vederea determinării cu exactitate a substanțelor consumate.

La data de 15 iulie a.c., în jurul orei 21.30, polițiștii aflați în dispozitive au depistat un alt conducător aflat sub influența substanțelor psihoactive, respectiv un bărbat de 35 de ani, din județul Alba.

În urma testării cu aparatul Drugtest a rezultat o valoare pozitivă pentru cocaină și canabis, acesta fiind condus la o unitate medicală în vederea determinării substanțelor consumate.

În ambele cazuri polițiștii au întocmit dosare de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive.

Acțiunile vor continua în acest sfârșit de săptămână.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Cod Roșu de vijelii în Cluj și alte județe – 8 iulie!

Cod Roșu de vijelii în județul Cluj și alte zone – 8 iulie!⏰ Interval de…

5 hours ago

Bărbat de 50 de ani, readus la viață după un accident cu scuterul la Cuzdrioara

Un bărbat de 50 de ani a fost salvat ca prin minune de echipajele de…

8 hours ago

🔴 Noi tarife pentru transportul public din Cluj-Napoca de la 1 august 2025. Bilete și abonamente mai scumpe

Consiliul Local Cluj-Napoca va dezbate actualizarea tarifelor pentru transportul public în ședința programată săptămâna viitoare.…

1 day ago

Șoferii mai au de așteptat! Deschiderea Drumului Expres Tureni – A3 se amână

Se amână deschiderea drumului expres Tureni – DN1 – A3. Noua dată: 9 iulie Deschiderea…

1 day ago

Poliția Română, prezentă la datorie în zona Tarnița: „Acționăm pentru ca weekendul să se încheie în siguranță, nu cu neplăceri

Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Poliția Română anunță că acționează și în acest…

2 days ago

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

4 days ago