Sponsorizat
Categories: Eveniment

ACTELE LA CONTROL! Sute de cetăţeni legitimaţi în trafic pentru a depista infractorii daţi în urmărire

Sponsorizat
Sponsorizat

Polițiștii clujeni au legitimat sute de persoane în trafic în judeţul Cluj într-o acţiune care a vizat depistarea persoanelor urmărite general sau a celor date în consemn. Autorităţile îi caută şi pe cei care locuiesc fără forme legale.
La data de 28 iunie a.c., în intervalul orar 06.00-12.00, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Dej au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Dej și a Secției 5 Poliție Rurală Dej, în vederea creșterii siguranței publice și a combaterii riscului rutier.

Au fost angrenate efective din cadrul structurilor de ordine publică, poliție rutieră și investigații criminale, beneficiind de sprijinul polițiștilor din cadrul Formațiunii Rutiere Gherla, a jandarmilor din cadrul Detașamentului Dej-Gherla și a polițiștilor locali din cadrul Poliției Locale Dej.

S-a acționat cu prioritate pentru depistarea persoanelor urmărite în temeiul legii sau a celor date în consemn, precum și a persoanelor care locuiesc fără forme legale.

De asemenea, polițiștii rutieri au acționat cu prioritate în zonele cu risc ridicat de accidente, în vederea prevenirii și combaterii riscului rutier și sancționării conducătorilor auto care nu se supun regulilor de circulație.

În acest context, au fost legitimate aproximativ 200 de persoane, verificate peste 130 de autovehicule, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale în valoare de aproximativ 28.000 de lei.

Pentru neregulile constatate privind circulația pe drumurile publice în conformitate cu O.U.G. 195/2002, polițiștii au aplicat 91 de sancțiuni contravenționale, dintre care 30 pentru încălcarea regimului legal al vitezei, 18 pentru nefolosirea centurii de siguranță de către conducătorii auto și pasageri, 3 pentru abateri săvârșite de pietoni, iar restul pentru nerespectarea altor norme rutiere.

De asemenea, polițiștii au reținut 4 permise de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule, dintre care 3 pentru efectuarea neregulamentară a manevrei de depășire și unul pentru încălcare limitei legale de viteză. Pentru nereguli privind starea tehnică a autovehiculelor au fost reținute 3 certificate de înmatriculare.

De altfel, au fost aplicate 18 sancțiuni contravenționale persoanelor care au încălcat prevederile impuse de O.U.G. 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate a cetățenilor români.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Pelerinajul de la Nicula – Rugăciune, lumină și speranță în ziua Adormirii Maicii Domnului

La poalele blânde ale dealului din satul Nicula, la câțiva kilometri de Gherla, Mănăstirea „Adormirea…

7 days ago

IULIUS – 25 de ani de inovație în retail și regenerare urbană în România

IULIUS marchează un sfert de secol de activitate, timp în care a redefinit standardele retailului…

1 week ago

Cluj-Napoca interzice fumatul în parcuri, stații și baze sportive. Amenzi până la 500 lei

De astăzi, 13 august, în Cluj-Napoca intră în vigoare o măsură importantă pentru sănătatea publică:…

1 week ago

Un român schimbă istoria neuroștiinței la Stanford: Sergiu Pașca, pionier în modelarea creierului uman

Sergiu Pașca, cercetător român de renume internațional, face istorie în domeniul științelor comportamentale la Universitatea…

1 week ago

Patru cetățeni străini, prinși cu bijuterii furate la un festival din Cluj

Cluj-Napoca, început de august. Orașul pulsează sub luminile și sunetul unui festival de muzică. În…

1 week ago

Metroul din Cluj intră în faza subterană: au început lucrările la puțul de lansare pentru TBM-uri

Metroul din Cluj intră în faza subterană: lucrări la 24 de metri adâncime Luni, 11…

1 week ago