Sponsorizat
Categories: Eveniment

Amplă acțiune de curățare a râului Arieș. Mormane de gunoaie aduse de viiturile din ultimele zile, adunate de voluntari

Sponsorizat
Sponsorizat

Peste 500 de saci deșeuri s-au strâns în urma acțiunii la care au partipat angajați ai societății Prival, SVSU, Apele Române, Salina Turda, Agenția de Protecție a Mediului, Poliția Locală și beneficiari ai ajutorului minim garantat.
Acțiunile de acest gen vor continua și în zilele următoare. Astăzi s-a început în zona podului de la Hărcana și s-a continuat spre dig, până în apropierea stadionului municipal.

„După ce în mediul online au apărut mai multe fotografii cu mormane de pet-uri pe malul Arieșului (asta după ce zona a fost salubrizată chiar zilele trecute), colegii noștri de la protecția mediului și de la serviciul de salubritate au notificat Administrația Bazinală Mureș cu privire la situația apărută. Explicația pentru cantitățile industriale de pet-uri deversate pe malurile ce se află pe teritoriul municipiului nostru este debitul crescut din ultima perioadă pe râul Arieș care a adunat deșeurile aruncate ilegal de-a lungul Ariesului în amonte pe marginea acestuia”, a declarat Bogdan Fleșer, șef serviciu salubritate.

Deșeurile au fost colectate selectiv. PET-urile au fost transportate la rampa de la Câmpia Turzii,  iar resturile vegetale vor fi compactate și depozitate corespunzător.

Săptămâna trecută s-a desfășurat o altă campanie de ecologizare, dar fără efectul scontat, de aceea s-a decis ca acțiunea să se desfășoare în etape.

 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și…

3 weeks ago