Sponsorizat
Categories: Eveniment

Câte garaje de cartier mai sunt de demolat în Cluj-Napoca. Tarcea: „Am avut peste 10.000 în tot orașul”

Sponsorizat
Sponsorizat


Toate garajele de cartier din municipiul Cluj-Napoca ar urma să dispară în următorii ani, iar în locurile acestora să fie amenajate locuri de parcare.
Acțiunea de demolare a garajelor de cartier din orașul de pe Someș e pe rol. După ce au primit somaţiile de la Primărie, clujenii şi-au demolat rând, pe rând garajele de cartier. Încă din 2018, au fost demolate mii de garaje în cartierele clujene.

Pe locul garajelor dărâmate în cartierele Gheorgheni, Grigorescu, Mărăști, Mănăștur și Zorilor, au fost amenajate noi locuri de parcare. De asemenea, în locul vechilor garaje, pe anumite amplasamente au fost amenajate puncte gospodărești îngropate sau containere pentru parcat bicicletele. 

Viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, Dan Tarcea, a spus, la ZIUA LIVE, că au mai rămas de demolat aproximativ 3.500 de garaje de cartier.

„Pot să spun că dacă luăm o medie de 1.000 de garaje desființate, vor rezulta un plus pe medie de 220 de locuri de parcare. Aș vrea să fac o mențiune pentru că am văzut că se fac confuzii. Cel care a avut un garaj și a avut un contract cu serviciul de parcări, pe care și l-a demolat benevol, primește automat loc de parcare fără a mai fi necesară depunerea unei cereri. Noi am început demolarea garajelor din anul 2018. Sunt demolate până în prezent 6.800 de garaje. Am avut peste 10.000 de garaje, deci ar mai fi aproximativ 3.500 la nivelul municipiului Cluj-Napoca. Vom continua și în anii următori acest proces de demolare a garajelor”, a afirmat, la ZIUA LIVE, viceprimarul Clujului.

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Caz șocant la un liceu din Cluj-Napoca: ministrul Educației cere măsuri după agresarea gravă a unui copil

Un incident de o gravitate extremă petrecut la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca a…

3 hours ago

Ai 60 de minute? Athletic Sport Center le transformă într-un antrenament care chiar contează.

Aici nu pierzi timpul: ai un traseu clar, echipamente noi și mult spațiu de mișcare.…

17 hours ago

RCA devine obligatoriu pentru unele trotinete și biciclete electrice

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) estimează că aproximativ 7.500 – 30.000 de trotinete electrice ar…

19 hours ago

Tragedie pe Feleac: un bărbat a murit, iar trei persoane – între care o minoră – au fost rănite într-un accident grav la ieșire din Cluj-Napoca

O tragedie rutieră s-a produs sâmbătă dimineață pe DN1 E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre…

1 day ago

Arestat pentru agresiuni sexuale asupra mai multor femei, inclusiv o vârstnică de 74 de ani

n bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de…

4 days ago

De Ziua Mondială a Diabetului, clujenii își pot testa gratuit glicemia

Vineri, 14 noiembrie 2025, clujenii au ocazia să își testeze gratuit glicemia, cu prilejul Zilei…

4 days ago