Sponsorizat
Categories: Eveniment

Ce presupune prelungirea stării de alertă

Sponsorizat
Sponsorizat

Dacă starea de alertă va fi prelungită, vor rămâne în vigoare câteva obligații, între care aceea de a purta mască în spaţiile publice închise, la locul de muncă şi în mijloacele de transport în comun.
Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat azi, cu o săptămâna înainte de încheierea stării de alertă, că se impune prelungirea acesteia.

Potrivit legii, starea de alertă poate fi prelungită cu alte maxim 30 de zile, însă o eventuală prelungire aprobată de Guvernul Orban va trebui supusă, din nou, încuviinţării Parlamentului.

Deja majoritatea PSD-ALDE a anunţat că nu va vota o nouă stare de alertă. La fel și liderul Pro România, Victor Ponta, care a precizat că parlamentarii acestui partid vor vota împotriva prelungirii stării de alertă după 15 iunie . Iar preşedintele USR, Dan Barna, a declarat că decizia de prelungire sau nu a stării de alertă „depinde foarte mult de datele pe care Guvernul le va prezenta în susţinerea unei eventuale solicitări”. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată…

14 hours ago

Bryan Adams vine la Cluj în 2026. Concert uriaș anunțat la BT Arena, unul dintre cele mai mari evenimente ale anului

Un concert internațional de top va avea loc la finalul anului 2026 la BT Arena,…

21 hours ago

Programul DARIA începe în august 2026 la IOCN: 119.000 de femei vor fi testate gratuit pentru cancerul de sân

Proiectul DARIA, un amplu program național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân,…

2 days ago

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i…

2 days ago

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat…

2 days ago

Cluj Arena se modernizează cu 13,5 milioane de euro: iluminat UEFA, panouri solare de 1 MW și reducere de 40% a consumului

Cluj Arena intră într-un amplu proces de modernizare energetică, în baza unui proiect inițiat de…

3 days ago