Sponsorizat
Categories: Eveniment

China dă speranţă restului lumii: trei zile consecutive fără cazuri noi de COVID-19

Sponsorizat
Sponsorizat

China este ţara care dă speranţă restului lumii. Pentru a treia zi consecutiv, nu s-a înregistrat niciun caz nou de contaminare de origine locală cu coronavirus. Totuşi, autorităţile sanitare au raportat suplimentar 41 de cazuri importate, un record zilnic, notează AFP.
În total, numărul de cazuri “importate” din străinătate se ridică în prezent la 269. Pentru a evita ca aceste persoane să lanseze din nou o pandemie în mare parte ţinută acum sub control în China, autorităţile au impus intrarea în carantină a tuturor persoanelor care intră pe teritoriul chinez.

În raport cu jumătatea lui februarie, când noile contaminări se numărau cu miile în fiecare zi, contagiunea a fost practic stopată în China, ţară de unde a pornit pandemia.

China a înregistrat în total peste 81.000 de persoane contaminate, dintre care mai sunt bolnave numai 6.013, potrivit autorităţilor sanitare. Numărul morţilor s-a redus şi el considerabil, cu şapte decese raportate sâmbătă, toate în provincia Hubei, epicentrul pandemiei.

Italia, cu peste 4.000 de morţi, a depăşit net China în număr de decese provocate de noul coronavirus (3.255).

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a salutat vineri eforturile pentru a opri răspândirea pandemiei la Wuhan, marele oraş din centrul ţării unde coronavirusul a apărut în decembrie. “Wuhan dă speranţă restului lumii arătând că şi cea mai gravă situaţie este reversibilă”, a declarat directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

OMS a anunţat vineri că numărul persoanelor bolnave de COVID-19 a ajuns la 250.000 în toată lumea, iar numărul deceselor a depăşit pragul de 11.000 de morţi.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată…

11 hours ago

Bryan Adams vine la Cluj în 2026. Concert uriaș anunțat la BT Arena, unul dintre cele mai mari evenimente ale anului

Un concert internațional de top va avea loc la finalul anului 2026 la BT Arena,…

18 hours ago

Programul DARIA începe în august 2026 la IOCN: 119.000 de femei vor fi testate gratuit pentru cancerul de sân

Proiectul DARIA, un amplu program național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân,…

1 day ago

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i…

2 days ago

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat…

2 days ago

Cluj Arena se modernizează cu 13,5 milioane de euro: iluminat UEFA, panouri solare de 1 MW și reducere de 40% a consumului

Cluj Arena intră într-un amplu proces de modernizare energetică, în baza unui proiect inițiat de…

2 days ago