Sponsorizat
Categories: Eveniment

Cine aduce trenuri electrice, finanţate prin PNRR, investiţie de peste 1,2 miliarde de lei. Și la Cluj

Sponsorizat
Sponsorizat

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, anunţă că Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) a desemnat câştigătorul licitaţiei pentru achiziţia de noi trenuri electrice, finanţată prin PNRR, investiţia fiind de peste 1,2 miliarde de lei, fără TVA.
”Societatea poloneză POJAZDY SZYNOWE PESA BYDGOSZCZ SPOLKA AKCYJNA (PESA) a câştigat licitaţia pentru achiziţia a 20 de rame electrice destinate serviciilor publice obligatorii de transport feroviar de călători de mediu şi lung parcurs RE-IR2, împreună cu serviciile de mentenanţă pe o perioadă de 15 ani[, a transmis, joi, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

Acesta a precizat că valoarea totală a achiziţiei este de 1,20 miliarde de lei (fără TVA) şi include servicii de mentenanţă şi reparaţii, instruire a personalului în ceea ce priveşte exploatarea şi operarea trenurilor precum şi transportul, asigurarea, punerea în funcţiune şi asistenţa tehnică în perioada de garanţie.

”În contract este prevăzută o clauză privind posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanţă cu încă 15 ani şi a cantităţii cu 9 rame electrice inter-regionale”, a main transmis Grindeanu.

Ministrul a precizat că, după finalizarea lucrărilor de electrificare, trenurile vor fi operate şi pe următoarele rute:

Oradea – Cluj Napoca – Sighişoara – Braşov;
Cluj Napoca – Alba lulia – Simeria- Târgu Jiu – Craiova – Calafat. 

”Semnarea contractului va fi posibilă după expirarea perioadei de depunere a eventualelor contestaţii si respectiv după soluţionarea contestaţilor/plângerilor formulate în cadrul procedurii de atribuire”, a mai transmis ministrul Transporturilor.

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și…

3 weeks ago