Sponsorizat
Categories: Eveniment

Consilierii locali, invitați la festivalul de la Pata Rât. Ce spune viceprimarul Clujului

Sponsorizat
Sponsorizat

Consilierii locali din Cluj-Napoca au fost invitați la festivalul KETANE de la Pata Rât, care începe astăzi. 
“Foarte bine că au fost invitați la acest festival, fiecare este liber să participe la ce dorește. Nu am făcut un research printre colegii de la primărie dacă vor participa sau nu acolo”, a declarat viceprimarul Dan Tarcea, la ZIUA LIVE. 

Primul festival de muzică și cultură romă – Khetane – începe vineri la Pata Rât, lângă Cluj-Napoca. Intrarea este liberă.

Khetane este primul festival al comunităților marginalizate din Cluj-Napoc ce își propune promovarea culturii romani ca demers de reparație morală și de justiție socială. Khetane înseamnă „împreună” în limba romani! Khetane aduce comunitățile împreună! Festivalul pornește de la dorința locuitorilor din Pata Rât de a avea propriul lor festival care să ofere un program cultural alcătuit după preferințele lor.

Timp de 3 zile, în perioada 12-14 august 2022, în cadrul Khetane vor avea loc evenimente culturale: concerte, proiecții de film, prezentări de modă, dezbateri, activități pentru copii etc., toate gândite și adaptate special pentru a facilita interacțiuni sociale incluzive.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Arestat la doar 19 ani pentru trafic de droguri de mare risc vindea minorilor in Cluj

Un tânăr de doar 19 ani a fost arestat la Cluj, după ce a fost…

6 hours ago

Clujul sărbătorește! De Joi, orașul prinde viață la Zilele Clujului 2025

În perioada 22–25 mai, Clujul prinde viață și îmbracă cele mai colorate straie de sărbătoare!…

8 hours ago

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj lansează zborurile directe Cluj – Istanbul, operate de Pegasus Airlines

Cluj-Napoca, 20 mai 2025: Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj anunță cu bucurie inaugurarea noii rute…

9 hours ago

Sfârșitul unei ere: Armătura Cluj își închide porțile după 141 de ani de activitate…

Pe 24 iunie 2025, acționarii companiei Armătura vor decide închiderea și lichidarea societății, care are…

11 hours ago

Când GPS-ul zice „pe jos”, dar tu iei calul… pe drumul european! 🐎🇷🇴

Cine mai are timp de ambuteiaje când ești un adevărat cavaler urban? Un clujean a…

12 hours ago

Zilele Clujului 2025: Patru zile de sărbătoare, culoare și emoție în inima Transilvaniei!

Cluj-Napoca își deschide larg porțile pentru una dintre cele mai așteptate sărbători ale anului: Zilele…

19 hours ago