Sponsorizat
Categories: Eveniment

Europenii s-au săturat de carantină și restricții. Proteste în mai multe țări

Sponsorizat
Sponsorizat

Proteste împotriva măsurilor de restricţie în vederea combaterii noului coronavirus au avut loc simultan, sâmbătă, în mai multe țări din Europa, printre care și România.
Nu doar românii protestează la adresa restricţiilor impuse în urmă cu un an. Acestea au avut loc în multe ţări din Europa, printre care Austria, Elveţia şi Finlanda. În Germania, violenţele au escaladat. Peste 10.000 de oameni au ieşit pe străzi în oraşul Kassel. Forţele de ordine au folosit tunuri cu apă şi gaze lacrimogene pentru a împrăştia manifestanţii.

Proteste au avut loc şi în Marea Britanie, doar că acestea au avut o ţintă în plus: lupta împotriva rasismului. Unii manifestanţi s-au luptat cu poliţia în centrul Londrei sâmbătă în timpul demonstraţiei împotriva măsurilor de carantină. „Acesta este centrul libertăţii, libertăţii de exprimare şi libertăţii de adunare. Aceştia sunt inamicii poporului”, acuza o protestatară, citată de AP, potrivit Mediafax.

„Trebuie să lase oamenii să se solidarizeze, este alegerea noastră, este alegerea noastră până la urmă, iar ei asta fac, ne iau libertăţile.” „Se pare că există o mare încercare a guvernului de a ne reduce dreptul de a fi pe stradă şi de a ieşi, dar noi credem că avem un mesaj cu adevărat important, nu renunţăm la dreptul nostru de a protesta”, a afirmat Elizabeth Adofo, activistă anti-rasism.

În România, mai multe sute de persoane s-au adunat, sâmbătă, în Piaţa Victoriei din Capitală pentru a protesta faţă de restricţiile COVID-19. La manifestaţie a fost prezentă şi senatoarea Diana Şoşoacă, alături de mai mulţi reprezentanţi ai Partidului Neamul Românesc.

La protestul de la Cluj a fost prezent şi deputatul AUR, George Simion, care este și liderul formațiunii politice. Peste 50 de persoane au particiapt, sâmbătă, la un protest în fața Prefecturii Cluj, organizat de membri AUR, intitulat „Dreptate pentru România”.

Puţin peste o sută de persoane au protestat sâmbătă în Timişoara înainte de şedinţa şedinţa Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) în care se va propune prelungirea cantinei. Jandarmeria a anunţat că participanţii la adunările publice care nu s-au conformat recomandărilor forţelor de ordine şi nu au respectat măsurile sanitare de protecţie individuala prevăzute de legislaţia în vigoare vor fi identificaţi şi sancţionaţi în raport de prevederile legale încălcate.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată…

11 hours ago

Bryan Adams vine la Cluj în 2026. Concert uriaș anunțat la BT Arena, unul dintre cele mai mari evenimente ale anului

Un concert internațional de top va avea loc la finalul anului 2026 la BT Arena,…

18 hours ago

Programul DARIA începe în august 2026 la IOCN: 119.000 de femei vor fi testate gratuit pentru cancerul de sân

Proiectul DARIA, un amplu program național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân,…

1 day ago

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i…

2 days ago

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat…

2 days ago

Cluj Arena se modernizează cu 13,5 milioane de euro: iluminat UEFA, panouri solare de 1 MW și reducere de 40% a consumului

Cluj Arena intră într-un amplu proces de modernizare energetică, în baza unui proiect inițiat de…

2 days ago