Proiectul imobiliar din Sopor, denumit Transilvania Smart City, este pregătit să fie lansat pe str. Mos Ion Roata
Acesta va include 10.000 de apartamente, un mall, școli, supermarketuri, un hotel și un aparthotel, spații de birouri, parcuri și săli de conferință. Lucrările au fost programate acum să înceapă chiar din luna ianuarie a anului viitor, investiția urmând să depășească 700 de milioane de euro, conform datelor Profit.ro.
Prima etapa se va desfasura pe 3 hectare si va include aproximativ 800 de apartamente, un aparthotel, o cresa, magazine, cafenea, restaurante, sală de sport, bancă, un magazin Lidl și un parc.
Lucrarile vor dura aproximativ 2 ani. Mallul din zona va avea 100.000 de metri patrati
Livrările la domiciliu în interiorul cartierului vor fi făcute cu ajutorul dronelor, iar de aici se va putea ajunge la Aeroportul Internaţional Cluj cu o telegondolă
40 de blocuri de locuințe, 10 000 de unități de locuit și 30 000 de locuitori sunt estimați în noul cartier al clujului.
Transilvania Smart City este cel mai mare proiect imobiliar din sud-estul Europei, cu o abordare inovatoare în ce privește dezvoltarea confortului și a vieții inteligente.
Source link