Sponsorizat
Categories: Eveniment

In timpul grevei CFR, un clujean a dus un copil grav bolnav si pe mama acestuia pana la Iasi – E fain la Cluj!

Sponsorizat
Sponsorizat

In 20 decembrie pe la ora 12, Bo primește telefon de la o mămică disperată: era în gară la Cluj, cu copilul proaspăt externat, trebuia să se întoarcă acasă, la Iași, și tocmai aflase că nu circulă niciun tren, nu se știe până când, că e grevă generală spontană la CFR.
Mamă, singură, într-o gară, în miez de decembrie, cu un copil cu diagnostic grav, la 418 km distanță de casă, într-un oraș în care nu cunoștea pe nimeni, grevă generală la CFR, probabil nici Dumnezeu nu știa pentru cât timp.
Bo, care era în Brașov, a anunțat imediat pe grupul de voluntari șoferi de suflet că e nevoie să ducem o familie, din Cluj, în Iași. În următoarele cinci minute, au răspuns doi șoferi de suflet: unul din Pitești, altul din Galați. Doar că ambii puteau ajunge abia mâine dimineață în Cluj. După alte cinci minute, un al treilea, din București, se oferă să meargă el astăzi. Și această variantă presupunea (prea) multe ore de așteptare – exclus, pentru o mamă cu un copil grav bolnav, blocată într-o gară, în decembrie, anunta Asociatia Magic
”Verificăm la MagicHOME-urile din Cluj: toate pline, abia mâine încep să se elibereze. Când ne pregăteam să dăm strigare după vreo cazare, printre partenerii din MagicHELP din Cluj, apare un nou mesaj pe grupul șoferilor de suflet: ”Pot eu, mă îmbrac într-un minut și pornesc spre gară”. De data aceasta era un voluntar din Cluj. Toate astea s-au întâmplat în 15 minute. Deja la 12,45 șoferul de suflet preluase mămica și copilașul din gară și porniseră la drum spre Iași” au mai spu s cei de la Asociatia Magic
Abel Samuel Moldovan se numește șoferul de suflet, a ajuns în Iași la ora 22.00 , a lăsat familia în siguranță acasă, la 22.20 a ajuns la Home Iași iar la ora 3.00 noapte spre zori a plecat la drum spre Cluj, sa fie prezent si la serviciu.

Source link

Facebook Comments Box
Tudor Calinescu

Recent Posts

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și…

3 weeks ago