Sponsorizat
Categories: Eveniment

Liber la relaxare pentru clujeni! S-a deschis sezonul de agrement pe două lacuri din Cluj-Napoca

Sponsorizat
Sponsorizat

Primăria Cluj-Napoca și RADP anunță deschiderea sezonului de agrement pe lacurile Chios (Parcul Central) și Gheorgheni 1 începând de sâmbătă, 12 iunie 2021.
Așadar, vor fi puse la dispoziția publicului 35 de ambarcațiuni (dragoni , flamingo , lebede și mașinuțe ): 19 pe lacul Chios și 16 pe lacul Gheorgheni I. Toate ambarcațiunile sunt dotate cu veste de salvare, iar baza din Gheorgheni beneficiază de o șalupă pneumatică pentru intervenție în caz de urgență.

Tarifele pentru închirierea pentru 30 de minute a unei ambarcațiuni sunt următoarele:

– 7 lei pentru copiii cu vârste cuprinse între 4 și 14 ani

– 14 lei pentru copiii de peste 14 ani și adulți.

Copiii cu vârsta sub 4 ani au acces gratuit, cu condiția să fie însoțiți de un adult. Programul de funcționare pentru public va fi în intervalul orar 10:00 – 20:00 pentru Lacul Chios, respectiv 11:00 – 20:00 pentru Lacul Gheorgheni 1.

Potrivit reprezentanților primăriei Cluj-Napoca, printr-un parteneriat încheiat cu Administrația Bazinală de Apă Someș – Tisa, Sistemul de Gospodărire a Apelor Cluj, lacul Gheorgheni 1 a fost curățat de vegetația invazivă, astfel încât acum asigură condiții excelente de relaxare într-o plimbare cu hidrobicicleta.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată…

10 hours ago

Bryan Adams vine la Cluj în 2026. Concert uriaș anunțat la BT Arena, unul dintre cele mai mari evenimente ale anului

Un concert internațional de top va avea loc la finalul anului 2026 la BT Arena,…

17 hours ago

Programul DARIA începe în august 2026 la IOCN: 119.000 de femei vor fi testate gratuit pentru cancerul de sân

Proiectul DARIA, un amplu program național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân,…

1 day ago

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i…

2 days ago

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat…

2 days ago

Cluj Arena se modernizează cu 13,5 milioane de euro: iluminat UEFA, panouri solare de 1 MW și reducere de 40% a consumului

Cluj Arena intră într-un amplu proces de modernizare energetică, în baza unui proiect inițiat de…

2 days ago