Sponsorizat
Categories: Eveniment

MAE: Au fost aduşi în ţară 98 de cetăţeni români din Austria şi Regatul Ţărilor de Jos

Sponsorizat
Sponsorizat

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunţă revenirea în ţară a 98 de cetăţeni români care se aflau pe teritoriul Republicii Austria şi al Regatului Ţărilor de Jos.
Potrivit unui comunicat al MAE transmis sâmbătă AGERPRES, repatrierea a fost asigurată prin intermediul a două curse aeriene operate de compania Tarom, ca urmare a demersurilor comune ale MAE, Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor şi ale MAI.

“În continuarea demersurilor întreprinse pentru facilitarea revenirii în ţară a cetăţenilor români aflaţi în străinatate şi care au fost afectaţi de măsurile de restrângere a transportului aerian adoptate în contextul gestionarii pandemiei de COVID-19, MAE informează că, în cursul zilei de 29 mai, au revenit în ţară 43 de cetăţeni români care se aflau pe teritoriul Regatului Ţarilor de Jos (pe ruta Bucureşti-Amsterdam-Bucureşti) şi 55 de cetăţeni români care se aflau pe teritoriul Republicii Austria (pe ruta Bucureşti-Viena-Bucureşti)”, precizează MAE.

Potrivit aceleiaşi surse, cetăţenii români repatriaţi nu şi-au mai putut prelungi şederea pe teritoriul statelor respective din diverse motive.

MAE mai informează că demersurile de repatriere organizate pe ruta Amsterdam-Bucureşti au permis revenirea în România a unui cetăţean italian şi a unuia olandez.

De asemenea, aceste demersuri au permis repatrierea a trei cetăţeni eleni şi a unui cetăţean cu dublă cetăţenie, canadiană şi elenă, care şi-au continuat deplasarea către statul de destinaţie.

MAE recomandă verificarea cu atenţie, anterior oricăror deplasări, a informaţiilor postate pe site-ul instituţiei privind sfaturile şi alertele de călătorie, precum şi a informaţiilor de interes publicate pe paginile de internet ale misiunilor diplomatice şi ale oficiilor consulare ale României în străinătate. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

4 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

7 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago