Sponsorizat
Categories: Eveniment

Ministrul Mediului propune confiscarea mașinilor care intră în parcurile naționale

Sponsorizat
Sponsorizat

Ministrul Mediului Tanczos Barna vrea înăsprirea pedepselor pentru cei care intră cu mașina în parcurile naturale, inclusiv confiscarea autoturismului, potrivit bihon.ro.
Ministrul Mediului susține că România este ultima țară din UE în care se poate intra cu mașina în zonele protejate din ţara noastră. Din discuţiile cu şefii instituţiilor deconcentrate, din subordinea ministerului, a reieşit nevoia de a rezolva o problemă a rangerilor, prezentă şi în Parcul Natural Apuseni, anume accesul cu mijloace de transport neautorizate, înmatriculate sau neînmatriculate, în zonele interzise. Barna a precizat că pentru aceasta este nevoie de o modificare legislativă, cu pedepse mari, amenzi între 5.000 şi 25.000 de lei şi măsuri noi, dure, inclusiv cu confiscarea mijlocului auto.

„Va fi nevoie de măsuri dure similare cu cele care sunt aplicate în domeniul deşeurilor, adică confiscarea mijloacelor de transport care nu respectă de exemplu legislaţia privind transportul deşeurilor, măsuri similare să fie aplicate şi în cazul în care cineva intră în Parcul Naţional fără autorizaţie şi intră în zone în care accesul cu aceste mijloace de transport este interzis.

Sancţiunile sunt mari de la 5.000 la 25.000 de lei, colegii noştri au aplicat inclusiv sancţiuni de 10.000 de lei care au fost şi recuperate, dar văd că acest lucru nu este suficient”, a spus Tánczos Barna, luni, într-o conferință de presă susținută la Oradea, citat de stirileprotv.ro.

Nici clujenii nu sunt campioni la protejarea rezervaţiilor naturale. “Am fost la Cascada Vălul Miresei de la Rachițele…, nu am fost singurii. Ne-am intersectat cu zeci de turiști. Pe turiști nu îi interesează de regulile scrise pe panouri, doar de propria comoditate. Din aest motiv intrau cu mașinile, fără nerușinare, în rezervația naturală. Ba mai mult, unii urcau chiar până la cascadă. De asemenea, am adunat gunoaie de pe drum. Adunam mai multe, dar s-a umplut punga pe care o aveam la mine. Nu am o soluție pentru acest această problemă. Tot ce pot să spun e că e trist. Eu sunt foarte tristă”, scria luna trecută o clujeancă pe Facebook. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Primul caz de infecție cu virusul West Nile confirmat la Cluj. INSP face apel la vigilență

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a confirmat primul caz de infecție cu virusul West…

27 mins ago

Măsuri de urgență dispuse de IGSU în fața CODULUI ROȘU! Pompierii, mobilizați în toată țara!

În urma avertizărilor 🟥 COD ROȘU emise de Administrația Națională de Meteorologie, Inspectoratul General pentru…

6 hours ago

Scandal la Facultatea de Matematică și Informatică din Cluj: Studenții boicotează cursurile după ce au fost mutați „în câmp”

Nemulțumire uriașă printre studenții Facultății de Matematică și Informatică din cadrul Universității Babeș-Bolyai. Tinerii au…

9 hours ago

Apel la donare de sânge – Hai să-l ajutăm împreună pe Balogh Eduárd! ❤️

Dragi Părinți, Cunoscuți și Prieteni, 🙏 La solicitarea medicilor, Asociația Părinților Báthory face un apel…

23 hours ago

Muzica și excelența s-au unit la Cluj: Filarmonica Transilvania a deschis Sala Héritage

Cea mai modernă sală de concerte din România, Sala Héritage a Academiei Naționale de Muzică…

1 day ago

A murit Ana Boc, mama primarului Clujului: un reper de înțelepciune și tărie interioară

Zile grele pentru primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc. Ana Boc, mama edilului, s-a stins din…

1 day ago