Sponsorizat
Categories: Eveniment

Ordinul privind obligativitatea purtării măştilor nu a fost publicat în Monitorul Oficial. De miercuri se lucrează la “excepţii”

Sponsorizat
Sponsorizat

Ordinul privind obligativitatea purtării măştilor nu a fost publicat în Monitorul Oficial, nici după 48 de ore. Ministrul Sănătaţii, Nelu Tătaru, spune că acesta “este în lucru”. Motivul? Nu s-a luat o decizie finală privind persoanele exceptate de la purtarea măştilor.
Excepţiile vor fi analizate de fiecare minister în parte. Decizia finală va fi luată de Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă.În conferinţa de vineri susţinută la Iaşi, ministrul Sănătaţii, Nelu Tătaru, a declarat ca specialiştii din grupurile tehnice şi din ministere propun fiecare măsuri. Însă, deocamdată, nu s-a luat o decizie finală asupra ordinului comun şi doar Comitetul pentru Situaţii de Urgenţă poate face acest lucru.

Ordinul comun MS-MAI a fost blocat, iar la mai mult de 48 de ore nu a fost publicat în Monitorul Oficial pentru a putea fi aplicat. 

Ordinul a fost semnat miercuri în comun de Ministerul Sănătăţii şi Ministerul Afacerilor Interne şi stabilea în detaliu unde şi cum se poartă măştile de protecţie. Ordinul prevedea şi excepţiile de la protejarea nasului şi gurii în perioada stării de alertă, şi permitea vorbitorilor în public, în consecinţă şi demnitarilor, să ţină discursuri fără mască dacă păstrau o distanţă de 3 m faţă de auditoriu.

În urmă cu o zi, în Parlament, la dezbaterea asupra HG care instituia starea de alertă în baza legii 55/2020, la care a participat şi premierul Orban, adversarul său politic Călin Popescu Tăriceanu şi-a scos masca de la tribună, invocând ordinul.

Ulterior, potrivit unor surse guvernamentale, Orban a dat dispoziţie să fie revizuit ordinul pentru a fi scoasă această prevedere. 

“Nu există nicio diferenţă de opinie. Fiecare din ministerele angrenate în elaborarea unui ordin propune anumite măsuri. Decizia finală se ia în Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă, care, în acest moment, este cel care, adunând opiniile de la fiecare minister în parte, de la fiecare grup de lucru tehnic, decide care este decizia ce trebuie aplicată în acest moment”, a transmis ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru. 

Ministrul Nelu Tătaru a precizat ca ordinul în care erau prevăzute excepţiile nu va fi publicat în Monitorul Oficial până nu va fi validat de Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, scrie Mediafax.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Mister la Cluj: un tânăr de 19 ani găsit fără viață în apartament

Un incident tragic a avut loc în Cluj-Napoca, unde un tânăr în vârstă de 19…

7 hours ago

Avertisment la Florești: Tigrul de platan creează disconfort în Parcul Poligon

Locuitorii din Florești avertizează asupra unei invazii de insecte cunoscute sub numele de „tigrul de…

1 day ago

25 de Ani de Povești Urbane cu IULIUS – Cum s-au Transformat Orașele în Scene pline de noi Experiențe

Acum 25 de ani, la Iași se deschidea primul mall din afara Capitalei. Era începutul…

1 day ago

Primark deschide primul magazin la Cluj – peste 130 de locuri de muncă și 3.700 mp de shopping!

Primark, celebrul retailer internațional de modă, își deschide porțile în Cluj-Napoca pe 9 septembrie, ora…

2 days ago

CFR Cluj, mesaj emoționant pentru Dan Petrescu: „Mulțumim pentru tot, Mister!”

Clubul CFR 1907 Cluj a anunțat oficial, printr-o postare pe pagina de Facebook, despărțirea de…

4 days ago

Pelerinajul de la Nicula – Rugăciune, lumină și speranță în ziua Adormirii Maicii Domnului

La poalele blânde ale dealului din satul Nicula, la câțiva kilometri de Gherla, Mănăstirea „Adormirea…

2 weeks ago