Sponsorizat
Categories: Eveniment

Pericol public! Clujean de 22 de ani condamnat la închisoare cu suspendare, prins de polițiști după ce a condus fără carnet

Sponsorizat
Sponsorizat

Un tânăr a fost oprit în trafic pentru control în timp ce se deplasa cu mașina în Cluj-Napoca. Polițiștii au aflat că acesta nu avea carnet și că a primit recent pedeapsa cu închisoare.
Polițiștii clujeni au oprit în trafic, la data de 16 august 2023, în jurul orei 23:40, un bărbat de 22 de ani care conducea un autoturism. Acesta nu deținea permis de conducere.

“Ulterior, în contextul verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că acesta a fost condamnat recent la pedeapsa de 2 ani și 8 luni de închisoare, aflându-se sub efectul suspendării executării pedepsei sub supraveghere, pentru săvârșirea de infracțiuni la regimul rutier”, a transmis IPJ Cluj.

În baza probatoriului administrat, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de azi, 17 iunie, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca pentru propunerea și dispunerea unui alte măsuri preventive.

În cauză, cercetările sunt continuate de polițiști sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere. 

De asemenea, un alt bărbat, de 41 de ani, din comuna Aghireșu, a fost depistat, la aceeași dată, în jurul orei 18:00, la volanul unui autoturism, deși nu avea permis de conducere. 

Bărbatul a mai fost condamnat în trecut pentru alte fapte, printre care și infracțiuni rutiere, aflându-se în stare de recidivă. 

Polițiștii l-au reținut pentru 24 de ani, iar cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul fără permis. 

 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Clujul găzduiește Gala Elitelor Clujene, organizată de Marea Lojă Naţională din România

Miercuri, 19 noiembrie 2025, Cluj-Napoca devine gazda unei noi ediții a Galei Elitelor Clujene, eveniment…

2 hours ago

24Pay a revenit, CTP Cluj modernizează sistemul de validare: cititoare noi, rapiditate crescută

Transportul public din Cluj trece printr-o nouă etapă de modernizare. În ultimele săptămâni, CTP Cluj…

6 hours ago

Primul magazin Action din județul Cluj se deschide joi la Turda. Mii de produse sub 5 lei

Primul magazin ACTION din județul Cluj își deschide porțile joi, 20 noiembrie, în Shopping Park…

9 hours ago

Cluj-Napoca se aliniază crizei: buget redus pentru evenimentele de 1 Decembrie și Revelion

Municipiul Cluj-Napoca reduce semnificativ bugetul alocat evenimentelor dedicate Zilei Naționale a României și Revelionului. Consiliul…

1 day ago

Caz șocant la un liceu din Cluj-Napoca: ministrul Educației cere măsuri după agresarea gravă a unui copil

Un incident de o gravitate extremă petrecut la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca a…

1 day ago

Ai 60 de minute? Athletic Sport Center le transformă într-un antrenament care chiar contează.

Aici nu pierzi timpul: ai un traseu clar, echipamente noi și mult spațiu de mișcare.…

2 days ago