Sponsorizat
Categories: Eveniment

Polițiștii clujeni au scos radarele pe DN1. Peste 100 de vitezomani trași pe dreapta într-o singură zi

Sponsorizat
Sponsorizat

Polițiștii clujeni au acționat sâmbătă, pe DN1 E60, în colaborare cu Serviciul Rutier Bihor, în vederea creșterii siguranței în trafic.
Polițiștii din cadrul IPJ Cluj au desfășurat o acțiune, sâmbătă, 19 februarie, pe DN1 E60, sub coordonarea Serviciului Rutier Cluj și în colaborare cu Serviciul Rutier Bihor. Activitățile au vizat în special determinarea participanților la trafic de a nu se abate de la respectarea regulilor rutiere, pentru siguranța lor și a celorlalți și de a conștientiza pericolul la care se expun prin încălcarea acestor norme.

În total, polițiștii au aplicat 166 de sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce 8 de permise de conducere și au retras 2 certificate de înmatriculare.

Din cele 166 de sancțiuni la OUG 195/2002R privind circulația pe drumurile publice, 116 au fost aplicate pentru nerespectarea regimului legal de viteză.

De asemenea, din totalul de permise de conducere reținute, 3 au fost ridicate pentru depășirea limitei legale de viteză, alte 3 pentru efectuarea unor manevre de depășire neregulamentară, iar restul pentru alte abateri.

Pentru deplasarea în condiții de siguranță, polițiștii vă recomandă:

•        Adaptaţi permanent viteza de deplasare la particularităţile de drum și de trafic!

•        Nu vă angajaţi în efectuarea de depăşiri neregulamentare!

•        Nu conduceţi dacă vă simţiţi obosiţi!

•        Nu conduceți sub influența băuturilor alcoolice!

•        Folosiţi corect luminile, atât pe timp de zi, cât şi pe timp de noapte, ploaie abundentă sau ceaţă densă!

•        Respectaţi normele rutiere privind prioritatea de trecere, indiferent că este vorba despre pietoni sau alte vehicule!

•        Folosiţi centura de siguranţă – vă poate salva viaţa în caz de accident!

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Istorie cu Boc! Primarul Clujului se întoarce la catedră pentru a-i ajuta pe elevi!

Boc, profesor la Bacalaureat! Primarul se oferă să predea istorie elevilor clujeni! Primarul Emil Boc…

7 hours ago

Cluj, blocat în trafic! Drumul salvator întârzie! Când vom scăpa de cozi?

Cluj-Napoca, tot mai departe de fluidizarea traficului: Drumul Tureni - Autostrada, gata abia în vară!…

11 hours ago

Adio, păsărică! Actorul care ne-a frânt inimile și la Cluj, a părăsit scena!

Lumea filmului în doliu: Richard Chamberlain, starul din "Pasărea spin" și "Shogun", a murit la…

15 hours ago

“Oserul” invadează centrul Clujului! Târg de vechituri URIAȘ, cu muzică, reparații și clătite GRATIS!

Vino să te bucuri de "Oser" în centrul Clujului! Eveniment UNIC, cu atmosferă de sărbătoare!…

1 day ago

Clujul e poarta spre paradis! Descoperă TOP destinații de vacanță de pe Aeroport!

Clujul te trimite în paradis! Ghidul complet al destinațiilor de vacanță de pe Aeroportul Cluj-Napoca!…

1 day ago

România intră în RĂZBOI! Primele drone ROMÂNEȘTI, gata de zbor! Clujul, la putere!

România intră în era dronelor! Producția militară începe ACUM! Clujul, implicat în planul național de…

2 days ago