Sponsorizat
Categories: Eveniment

Seacă Valea Drăganului. “E o crimă de mediu!”

Sponsorizat
Sponsorizat

Amplasarea de microhidrocentrale pe Valea Drăganului, la limita între județele Cluj și Bihor, a dus la secarea râului, avertizează Asociația Aqua Crisius (AAC).
Microhidrocentralele reprezintă o energie ”verde” creată cu prețul mutilării unor râuri, modificări de cele mai multe ori ireversibile și pentru care vor plăti generații întregi, conform AAC.

“Recent, MHC-urile de pe Drăgan au ajuns în atenția Riverwatch, Vienna, Austria și EuroNatur, Radolfzell, Germania, entități care combat realizarea unor astfel de investiții dedicate ”băieților deștepți”. Valea Drăganului a fost, înainte de mutilarea sa prin amenajarea de MHC, un râu pe care se putea coborî cu caiacul, unul dintre cele mai legendare din România.

A ajuns în prezent o albie aproape seacă, pe care se trag lemne, prin locuri unde apa măsura odinioară peste 2 m adâncime, totul din cauza utilizării apei pentru producerea energiei ”verzi”, cu ajutorul centralelor de mică putere construite ilegal în arii protejate, fără să se fi efectuat evaluarea adecvată, impusă de lege.

Atragem atenția că MHC-urile reprezintă o crimă de mediu, amenajarea lor în vremuri actuale fiind în totală opoziție cu ceea ce se întâmplă râurilor din țările civilizate, unde există o tendință clară în ceea ce privește renaturarea acestora, baraje importante fiind înlăturate pentru a se restabili rute de migrație a peștilor întrerupte timp de zeci de ani, uneori mai mult de un secol.

MHC-urile produc o cantitate infimă de curent, în același timp sacrificând râuri și peisaje, transformându-le în adevărate deșerturi pentru biodiversitate. Amintim faptul că strategia Uniunii Europene prevede ca până în 2030 să aibă loc refacerea cursului natural a cel puțin 25.000 km din lungimea râurilor din spațiul european”, susține organizația de mediu.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Lacrimi și aplauze! Clujul i-a oferit un moment MAGIC lui Florin Piersic alături de Richard Clayderman și Dan Negru

Clujul l-a ridicat în picioare! Florin Piersic, ovaționat minute în șir la spectacolul lui Clayderman!…

2 hours ago

Haos în Cluj! Părinții blochează străzile și fac legea în cartier!

Război pe străzile din Gheorgheni! Părinți și riverani, în conflict din cauza parcărilor ilegale! Un…

10 hours ago

VIDEO: Tragedie pe șoselele Clujului: trei vieți pierdute într-un grav accident rutier

Luni dimineață, Clujul a fost zguduit de un accident cumplit petrecut pe DN1C, în zona…

11 hours ago

Istorie cu Boc! Primarul Clujului se întoarce la catedră pentru a-i ajuta pe elevi!

Boc, profesor la Bacalaureat! Primarul se oferă să predea istorie elevilor clujeni! Primarul Emil Boc…

1 day ago

Cluj, blocat în trafic! Drumul salvator întârzie! Când vom scăpa de cozi?

Cluj-Napoca, tot mai departe de fluidizarea traficului: Drumul Tureni - Autostrada, gata abia în vară!…

1 day ago

Adio, păsărică! Actorul care ne-a frânt inimile și la Cluj, a părăsit scena!

Lumea filmului în doliu: Richard Chamberlain, starul din "Pasărea spin" și "Shogun", a murit la…

1 day ago