Sponsorizat
Categories: Eveniment

Şoferii, după accidentul MORTAL de pe Vâlcele-Apahida: “Depășiri kamikaze, teribilism şi nepăsare… Nu am văzut niciodată un echipaj de poliţie rutieră ‘la pândă’ pe centură”

Sponsorizat
Sponsorizat

Marţi seara a avut loc un accident mortal pe centura Vâlcele – Apahida. Şoferii spun că acolo de vină ar fi şi jumătatea de bandă de pe marginea drumului, multele depășiri aiurea, teribilismul, nepăsarea, sau prostia unor şoferi, dar mai ales lipsa echipajelor de poliţie rutieră ‘la pândă’ în zona periculoasă. 
La data de 13 septembrie a.c., în jurul orei 18.45, polițiștii au intervenit la un accident rutier produs pe DN VOCNE la km 19+100 m. În accident au fost implocate un autoturism care se deplasa pe direcția Dej spre Cluj-Napoca, condus de o femeie de 52 de ani și un ansamblu de vehicule, condus de un bărbat în vârstă de 28 de ani.

Polițiștii clujeni au transmis că autovehicului ar fi pătruns pe sensul opus de mers unde a intrat în coliziune cu TIR-ul, iar în urma impactului, șoferul autovehiculului, o femeie din municipiul Bistrița a decedat. Testarea bărbatului cu aparatul etilotest a indicat rezultat negativ.

Traficul rutier pe centura Vâlcele –  Apahida a fost blocat aproape 3 ore şi a fost reluat abia în jurul orei 21:30, a mai transmis IPJ Cluj marţi seara.  

Şoferii care au văzut postarea cu accidentul mortal de marţi seara de pe Info Trafic jud. Cluj spun că “acolo e nenorocire şi din cauza jumătăţilor alea de benzi pe fiecare sens pe care unii se trag şi alţii nu… oricum e jale peste tot şi din păcate tot mai multe accidente”. 

“Circul des din Cluj la Apahida și invers (pe centură) fie oră de ‘vârf’ sau nu… dar mereu când mă pornesc la drum o fac cu groază la câte depășiri aiurea vad, cât teribilism, câtă nepăsare și mai ales câtă prostie la unii șoferi. Nu am văzut niciodată un echipaj de poliăţie rutieră ‘la pândă’ pe centură. Ar trebui. Toți știm că stau în același loc (unde întorc tramvaiele) acolo lejer 60, pe urma pedala la podea”, a adăugat un alt şofer din Cluj. 

“Din păcate depășirile periculoase în zona aia sunt sport naţional!”, “Depășiri kamikaze în fiecare zi şi pe centura Cluj – Dej”, adaugă alţi şoferi. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată…

9 hours ago

Bryan Adams vine la Cluj în 2026. Concert uriaș anunțat la BT Arena, unul dintre cele mai mari evenimente ale anului

Un concert internațional de top va avea loc la finalul anului 2026 la BT Arena,…

17 hours ago

Programul DARIA începe în august 2026 la IOCN: 119.000 de femei vor fi testate gratuit pentru cancerul de sân

Proiectul DARIA, un amplu program național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân,…

1 day ago

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i…

2 days ago

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat…

2 days ago

Cluj Arena se modernizează cu 13,5 milioane de euro: iluminat UEFA, panouri solare de 1 MW și reducere de 40% a consumului

Cluj Arena intră într-un amplu proces de modernizare energetică, în baza unui proiect inițiat de…

2 days ago