Sponsorizat
Categories: Eveniment

TIFF este primul mare festival din Europa care are loc în pandemie

Sponsorizat
Sponsorizat

Gala de deschidere a Festivalului Internaţional de Film Transilvania, a avut loc aseară în Piaţa Unirii din Cluj, iar dacă de obicei la eveniment participau aproape 5000 de persoane, anul acesta au fost doar 500 de oameni, care au păstrat distanţarea socială.
TIFF-ul  şi-a deschis aseară porţile pentru zece zile pline de proiecţii. Dacă vrei să vezi un film, trebuie să ştii că biletele se achiziţionează online. Este primul mare festival din Europa care are loc în pandemie, a spus preşedintele TIFF-ului, Tudor Giurgiu.

În plus, el a anunţat că documentarul „Colectiv” va fi nominalizat la Oscar. Gala de deschidere a festivalului a avut loc aseară în Piaţa Unirii cu doar 500 de persoane care au urmărit filmul “La Belle Epoque”. Organizatorii au luat toate măsurile de siguranţă, iar dacă mergi la festival, un sistem inteligent îţi va măsura temperatura după ce faţa îţi va fi scanată. 
 
„Mă bucur că suntem prezenţi în număr atât de mare. Suntem în tot Clujul de la curţi de licee, facultăţi, la Hoia, la Bonţida şi m-aş bucura ca oamenii să vină la film, să însemne petru ei o reîntoarcere la normalitate. Cred că e primul mare festival care se întămplă. Nu doar în România, dar şi în Europa. Cel mai complicat a fost să ne gândim cum vom face în aer liber. Din fericire vor fi regizori şi producători la Cluj. Va fi un festival al filmului românesc anul acesta”, a spus Tudor Giurgiu, preşedintele TIFF. 
 
Ce părere au participanţii despre actuala ediţie a TIFF? 

„E un pic mai special, dar e organizat destul ok chiar”, a declarat unul dintre aceştia.

„Este mai neobişnuit, dar e cel mai corect să se respecte toate regulile”, a spus, la rândul său, o participantă.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

🚴‍♀️ Clujenii sunt invitați la a 187-a ediție a Marșului Bicicliștilor – apel pentru un oraș mai prietenos cu pedalatul

Sâmbătă, 11 octombrie 2025, Clubul de Cicloturism Napoca (CCN) organizează a 187-a ediție a Marșului…

12 hours ago

🎒 Excursiile, interzise în „Școala altfel” și „Săptămâna verde”. ISJ Cluj impune restricții stricte în școlile din județ

Inspectoratul Școlar Județean Cluj a emis o nouă Instrucțiune adresată tuturor unităților de învățământ preuniversitar,…

21 hours ago

Carmen Grebenișan a născut! Influencerița din Cluj a devenit mamă pentru prima dată, la un an după divorț: „Îngerul este aici”

Bucurie imensă în viața celebrei influencerițe clujene, Carmen Grebenișan! La un an după divorț, vedeta…

2 days ago

Tranzacție bombă pe piața lactatelor! Napolact, vândut pentru 76 de milioane de dolari – afacerea așteaptă avizul Consiliului Concurenței!

Lovitură de proporții în industria lactatelor din România! Celebrul brand Napolact, simbol al Ardealului, ar…

2 days ago

Studiu alarmant: 61% dintre farmaciști ar putea renunța la profesie dacă nu se iau măsuri urgente

Un studiu realizat de Colegiul Farmaciștilor din Cluj, în colaborare cu colegiile din Călărași și…

2 days ago