Sponsorizat
Categories: Eveniment

Un clujean și-a reîntors soția din morți: “De obicei sunt mai milos, dar am avut o putere în mine atunci”

Sponsorizat
Sponsorizat

Un clujean a și-a salvat soția de la moarte după ce aceasta a intrat în stop cardiorespirator.
“Câtă lume ar avea prezența de spirit a domnului Flore care i-a acordat primul ajutor soției sale, doamna Flore, atunci când inima ei s-a oprit din cauza unui infarct miocardic? Câtă lume ar fi știut ce să facă? Vă zic eu câți nu: 8/10 români nu știu cum să acorde primul ajutor”, a scris pe Facebook Paul Oargă, un medic rezident la Anestezie Terapie Intensivă și paramedic SMURD.

Medicul rezident a postat un interviu cu “domnul Flore”, un clujean care a reușit să-și salveze soția care a intrat în stop cardiorespirator, aplicându-i imediat manevre de resuscitare. Bărbatul a relatat ce s-a întâmplat în ziua în care soția sa a făcut stop cardiac și spune că, cu toate că era în panică și nu știa exact ce trebuie să facă, a acționat imediat cu gândul că trebuie neapărat să o salveze.

“Eram în panică și nu am realizat. Eu nu știam să-i acord primul ajutor, să-i fac resuscitare. A fost un moment tragic, dar nu m-am lăsat. Asta e important. De obicei sunt mai milos, dar am avut o putere în mine atunci. Mi-am spus în gând că trebuie neapărat să o salvez”, a spus clujeanul.

“S-a pus pe pat și când am venit de la bucătărie, unde i-am făcut ceai, și-a dat capul într-o parte. Atunci am realizat. Eram cu fiica și i-am spus să sune repede la 112 că e o problemă cu maică-sa. Fiică-mea a sunat repede. Soția și-a încrestat foarte tare dinții, nu am putut să-i desfac. Atunci am luat-o în brațe și m-am gândit să nu o pun pe pat pentru că sunt arcurile și nu pot să-i fac bine respirație. Am întins-o pe covor, era moartă. Nu mai făcea niciun semn, absolut nimic. Am început să îi fac masaj cardiac, am pus mâinile pe piept și i-am zis fiicei să sune iar la 112, să vină repede. I-am pus mâinile pe piept și am apăsat-o des, cred că am depășit vreo 60 pe minut și foarte tare. Mi-a fost frică să nu îi rup ceva. După cam un minut a început să facă un geamăt. I-am spus fiicei ‘cred că e salvată'”, i-a povestit b[rbatul medicului Paul Oargă.

Medicul Paul Oargă, cel care i-a luat interviul bărbatului, a explicat cât de important e ca, în astfel de situații, să se aplice cât mai rapid astfel de manevre de resuscitare.

“Cu fiecare minut care trece în la o victimă a unui stop cardio-respirator șansele de supraviețuire scad cu 10 – 12%. Dacă martorii evenimentului fac masaj cardiac, de trei până la patru ori crește șansa de supraviețuire. Ceea ce ați făcut dvs i-a salvat viața soției”, a explicat medicul. 

 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Apa revine în Cluj! Lucrările de urgență sunt aproape finalizate

Lucrarea programată la rețeaua de apă din județul Cluj, desfășurată în intervalul 20–23 mai 2025,…

10 hours ago

Judecătorii CCR închid jocul: Simion pierde definitiv, Nicușor Dan devine președintele României

Curtea Constituțională a României (CCR) a respins joi, 22 mai, cererea depusă de George Simion…

18 hours ago

În Cluj-Napoca va circula un autobuz cu conducere autonomă

Angajații companiei Adastec, deținută de turci, efectuau testele finale la autobuzul autonom pe care compania…

20 hours ago

Distinguished Gentleman’s Ride revine la Cluj-Napoca – Eveniment caritabil pentru sănătatea bărbaților

Pe 25 mai, Clujul nu este doar vibrant – devine epicentrul unui spectacol urban cu…

21 hours ago

Istoric! U Cluj revine în cupele europene după o pauză de 53 de ani. Sabău: „La revedere, Untold!”

Universitatea Cluj scrie istorie! După o pauză de 53 de ani, „Șepcile Roșii” revin în…

22 hours ago

Arestat la doar 19 ani pentru trafic de droguri de mare risc vindea minorilor in Cluj

Un tânăr de doar 19 ani a fost arestat la Cluj, după ce a fost…

1 day ago