Sponsorizat
Categories: Eveniment

Unii români s-au prezentat la check-in cu teste PCR pozitive, crezând că nu contează rezultatul şi uitând de legea carantinei

Sponsorizat
Sponsorizat

Conform legilor pe timp de pandemie în vigoare şi în ţara noastră ştim că cei depistaţi pozitivi la testul COVID-19 trebuie să se autoizoleze la domiciliu timp de 14 zile pentru a nu răspândi virusul în comunitate. Dar unii turişti au uitat acest lucru. 
Apetitul pentru călătorii e în creștere după un an de restricții şi românii au uitat de vechile reguli încercând să se descurce cu cele noi. Sunt tot mai multe situaţii în care pasagerii nu se informează bine în legătură cu actele de care au nevoie pentru destinațiile lor, mai mult unii vin în aeroport infectaţi cu COVID având rezultate pozitive la testul PCR. 

Reprezentanții companiilor aeriene spun că, de multe ori, pasagerii nu se informează bine în legătură cu actele de care au nevoie pentru destinațiile lor. În multe cazuri, călătorii nu completează din timp formularele necesare sau vin la aeroport cu un test antigen în loc de testul PCR. Angajații unor companii aeriene se asigură că toți călătorii au la ei actele necesare.

“Am avut situații în care pasagerii au prezentat în loc de un test PCR, cu un test antigen. Am avut pasageri care s-au prezentat la check-in cu teste PCR pozitive, aceștia dorind să călătorească și enunțând faptul că e nevoie de un test PCR, nu contează și rezultatul. Evident, aceștia nu au mai putut efectua călătoria, a declarat Marius Popescu, purtătorul de cuvânt TAROM pentru Digi24

Atenție, regulile de călătorie diferă mult de la o țară la alta de aceea e foarte important ca turiştii să se informeze înainte de călătirii din surse oficiale cu privire la documentele de care au nevoie, atât la plecare, cât şi la sosire. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

4 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

6 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago