Sponsorizat
Categories: Eveniment

Vești bune din vecini! Numărul noilor îmbolnăviri, în scădere în Ungaria şi Serbia

Sponsorizat
Sponsorizat

Ungaria și Serbia au înregistrat, împreună, în ultimele 24 de ore, sub 100 de noi cazuri de îmbolnăviri cu noul coronavirus.
Ungaria a înregistrat în ultimele 24 de ore 39 de cazuri confirmate de COVID-19 şi şase decese cauzate de această boală, numărul total al persoanelor infectate cu virusul SARS-CoV-2 ajungând joi dimineaţă la 3.380, dintre care 436 de cazuri mortale, informează MTI.

Până joi dimineaţa 1.169 pacienţi cu COVID-19 s-au vindecat. În prezent, în spitalele ungare sunt trataţi 658 de pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, iar 11.053 de persoane se află în carantină oficială la domiciliu.

Cele mai multe cazuri de COVID-19 se înregistrează în Budapesta (1.619), urmată de judeţele Pesta (459) şi Fejer (339), iar cele mai puţine în judeţul Bekes (11).

Ungaria, ţară o populaţie de aproximativ 9,78 milioane de locuitori, a efectuat până acum 123.258 de teste.

Pe de altă parte, până miercuri la ora locală 15:00 (13:00 GMT), în Serbia numărul cazurilor confirmate a ajuns la 10.295 – cu 52 de noi cazuri în ultimele 24 de ore – dintre care 222 fatale, arată datele publicate de site-ul covid19.rs.

În Serbia, ţară cu 8,74 milioane locuitori, sunt spitalizaţi 992 de pacienţi cu COVID-19, iar 3.824 de persoane infectate cu noul coronavirus s-au vindecat complet.

Laboratorul naţional al Institutului Torlak din Belgrad a testat 156.603 de persoane eligibile (situate în zona de transmitere intensă a virusului şi cu prezenţa simptomelor de infectare a aparatului respirator), dintre care 5.299 în ultimele 24 de ore. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Pelerinajul de la Nicula – Rugăciune, lumină și speranță în ziua Adormirii Maicii Domnului

La poalele blânde ale dealului din satul Nicula, la câțiva kilometri de Gherla, Mănăstirea „Adormirea…

6 days ago

IULIUS – 25 de ani de inovație în retail și regenerare urbană în România

IULIUS marchează un sfert de secol de activitate, timp în care a redefinit standardele retailului…

1 week ago

Cluj-Napoca interzice fumatul în parcuri, stații și baze sportive. Amenzi până la 500 lei

De astăzi, 13 august, în Cluj-Napoca intră în vigoare o măsură importantă pentru sănătatea publică:…

1 week ago

Un român schimbă istoria neuroștiinței la Stanford: Sergiu Pașca, pionier în modelarea creierului uman

Sergiu Pașca, cercetător român de renume internațional, face istorie în domeniul științelor comportamentale la Universitatea…

1 week ago

Patru cetățeni străini, prinși cu bijuterii furate la un festival din Cluj

Cluj-Napoca, început de august. Orașul pulsează sub luminile și sunetul unui festival de muzică. În…

1 week ago

Metroul din Cluj intră în faza subterană: au început lucrările la puțul de lansare pentru TBM-uri

Metroul din Cluj intră în faza subterană: lucrări la 24 de metri adâncime Luni, 11…

1 week ago