Sponsorizat
Categories: Eveniment

Ziua Mondială a Donatorului de Celule Stem, celebrată la Cluj-Napoca

Sponsorizat
Sponsorizat

Cu ocazia Zilei Mondiale a Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice, celebrată anual la nivel internațional în a treia sâmbătă din septembrie, Casa de Cultură a Studenților „Dumitru Fărcaș” a fost iluminată în culorile alb, roșu și albastru.
Potrivit Ministerului Sănătății, în prezent, 86.350 de cetățeni sunt înregistrați în Registrul Donatorilor de Celule Stem din România, fiind pregătiți să acorde o șansă la viață semenilor lor. În acest an s-au înscris în registru 3.649 donatori.

Cu ocazia Zilei Mondiale a Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice, celebrată anual la nivel internațional în a treia sâmbătă din septembrie, Ministerul Sănătății mulțumește donatorilor de celule stem hematopoietice înscriși în Registrul Național al Donatorilor de Celule Stem. În acest context menționăm și modificarea legislativă recentă, potrivit căreia donatorii de celule stem hematopoietice care nu realizează venituri sau realizează venituri sub salariul minim brut vor beneficia de calitatea de asigurat pentru o perioadă de 10 ani.

De la înființarea Registrului în anul 2013, 366 de pacienți au fost transplantați cu celule stem hematopoietice provenite de la donatori neînrudiți. În prezent, 35 de pacienți români sunt în așteptarea unui donator.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Hidroelectrica și EDF lansează proiectul Tarnița de peste un miliard de euro la Cluj.Franța intră în proiectul de peste un miliard

Hidroelectrica, compania de stat care produce cea mai mare parte a energiei electrice din România,…

2 days ago

Cele două femei diagnosticate cu lepră la Cluj s-au întors în țara de origine

Cele două femei angajate la un salon de spa din Cluj-Napoca, diagnosticate cu lepră la…

2 days ago

VIDEO:În Mărăști există un cabinet stomatologic unde oamenii spun că… adorm pe scaun

Pentru mulți clujeni, o vizită la stomatolog încă vine cu aceeași emoție: „Oare o să…

3 days ago

Cluj-Napoca: Bărbat de 32 de ani, arestat pentru pornografie infantilă. Anchetatorii au descoperit sute de materiale ilegale

Un bărbat în vârstă de 32 de ani, din județul Cluj, a fost arestat preventiv…

3 days ago

Doctoriță de 39 de ani, găsită decedată în locuință. Fostul partener a alertat autoritățile

O anchetă este în desfășurare în București, după ce o doctoriță în vârstă de 39…

3 days ago

Adolescentul care a salvat un copil din Someș, premiat de Primăria Gherla

Tânărul de 17 ani care a intervenit curajos pentru a salva unul dintre copiii căzuți…

4 days ago