Sponsorizat
Categories: Prin Oras

DNA Cluj funcționează ilegal

Sponsorizat
Sponsorizat

Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Cluj funcționează ilegal. Sediul instituției, situat într-o clădire istorică de pe Calea Dorobanților nr. 1, este vizat de o serie de lucrări de reabilitare, modificări interioare, recompartimentari și reparații, lucrări care nu au fost recepționate până la acest moment.

Angajații instituției își desfășoară activitatea pe șantierul deschis cu ocazia lucrărilor, fără vreun aviz de funcționare emis de municipalitate.

În urma unei solicitări privind liberul acces la informațiile de interes public formulate de reporterii Gazeta de Cluj, Primăria Cluj-Napoca a transmis că
”Lucrările sunt în curs de finalizare, nefiind încă recepționate. Aceste lucrări sunt în termenul contractual”.
În ceea ce privește existența avizului/autorizatiei de funcționare pentru acest spațiu, Primăria Cluj-Napoca a transmis următoarele:
”Va comunicam ca instituția noastră nu a emis un astfel de document”.
Luna trecută, Gazeta de Cluj arăta cum clădirea monument istoric, în care își desfășoară activitatea DNA Cluj, a fost pe jumătate acoperită de bannerul impresionant care prezenta o reclamă pentru unul dintre cele mai așteptate evenimente muzicale ale anului – festivalul Untold. La scurt timp după apariția știrii bannerul publiciar a dispărut.
În anul 2015, Primăria Cluj-Napoca a dat în administrarea DNA Cluj clădirea de pe Calea Dorobanților nr. 1. Solicitarea a venit din partea Ancăi Mărincean, procurorul șef al DNA Cluj de la acea vreme, care susține că întâmpină dificultăți generate de spațiul insuficient în care își desfășoară activitatea. Tot atunci, municipalitatea a cheltuit peste 600.000 de lei pentru lucrări de reparații. În anul 2020 au început alte lucrări care vizează clădirea, însă nu au fost finalizate până în prezent.
SURSA: Gazeta de Cluj

Source link

Facebook Comments Box
Alex Campian

Recent Posts

Poliția Română, prezentă la datorie în zona Tarnița: „Acționăm pentru ca weekendul să se încheie în siguranță, nu cu neplăceri

Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Poliția Română anunță că acționează și în acest…

8 hours ago

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

2 days ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

3 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

3 days ago

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic,…

3 days ago

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de…

4 days ago