Connect with us

Prin Oras

UBB SE LEAPĂDĂ DE PAGIATORUL DE CV-URI FLORIN ROMAN: „Domnul Florin Roman nu a urmat cursurile și nu a luat licență la noi”, spune rectorul Babeș-Bolyai. Care este similitudinea cu “Cazul Seplecan”?

Alex Campian

Published

on

UBB SE LEAPĂDĂ DE PAGIATORUL DE CV-URI FLORIN ROMAN: „Domnul Florin Roman nu a urmat cursurile și nu a luat licență la noi”, spune rectorul Babeș-Bolyai. Care este similitudinea cu "Cazul Seplecan"?

Un element care stârnește curiozitatea apare în CV-ul ministrului Cercetării. Florin Roman susține că e licențiat de două ori în economie, la Universitatea Babeș-Bolyai Cluj în 1992-1996 și apoi la Universitatea Athenaeum București în 2008-2011. De ce ar studia cineva la două facultăți de economie și cu exact aceeași specialitate, aceea de contabilitate: întâi la o facultate bună, de stat, și, peste 12 ani, la o facultate privată, plasată printre ultimele în topul Ministerului Educației?La cererea Libertății, Universitatea Babeș-Bolyai (UBB) a căutat și a găsit în arhivă că, de fapt, politicianul a studiat în acei ani la un colegiu universitar neacreditat aparținând de Universitatea 1 Decembrie din Alba Iulia. Colegiul se numea Colegiul Universitar Economic și de Muzeologie, potrivit unor persoane care au văzut documentele din arhiva UBB. Roman a urmat la colegiul din Alba Iulia un învățământ superior de scurtă durată, de trei ani, și apoi și-a dat la UBB doar un examen de absolvire a colegiului, care nu echivalează cu o licență, după cum subliniază Universitatea în răspunsul oficial către redacție. Titlul obținut e echivalent cu cel de „subinginer”, ca să folosim o comparație mai cunoscută în societate.ESTE A TREIA GAURĂ DIN CV_UL ACESTUI “MINISTRU”: E a treia oară, în zece zile, când ziarul descoperă o minciună în CV-ul vicepreședintelui PNL: cartea nescrisă, masterul plagiat și acum licența la Babeș-Bolyai.”Domnul Florin Roman nu a urmat cursurile și nu a luat licență la noi, la Babeș-Bolyai. A dat la noi un examen de absolvire a unui colegiu urmat în Alba Iulia. Mesajele mele sunt două: trebuie corectat rapid în CV și în mesajul public. Și, fiind vorba de o persoană publică, dar oricine ar fi fost, trebuie să dea explicații pentru cei care sunt interesați. Atât pot spune acum.” – Daniel David, rectorul UBB Cluj-Napoca
 Parlamentar al României și ministru, Florin Roman a declarat în CV-ul oficial de demnitar care sunt instituțiile la care a studiat și ce diplome a obținut:A învățat la două facultăți de economie, cu aceeași specialitate: contabilitate În total, Florin Roman a urmat două facultăți (Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și Universitatea Athenaeum București), un program de masterat (Universitatea Titu Maiorescu Bucureşti), un colegiu (Colegiul Național de Apărare al Ministerului Apărării) și cursuri de calificare (CODECS București).La ambele universități a urmat aceeași facultate, de economie, și aceeași specializare, contabilitate și gestiune. Prin urmare, ministrul Roman are în CV două licențe cu aceeași temă.Întâi, a fost student patru ani la Universitatea Babeș-Bolyai în Cluj (1992-1996), unde și-a luat licența la „Contabilitate și Gestiune Financiară”.A doua oară a fost student la Universitatea Athenaeum București (2008-2011), unde și-a mai luat încă o licență la „Contabilitatea şi Informatica de Gestiune”.De ce urmează cineva cursurile și își ia licența în contabilitate la o prestigioasă facultate de stat cum e Babeș-Bolyai pentru ca, peste 12 ani, să mai facă încă o dată tot o facultate economică, cu aceeași specializare în contabilitate, la o instituție mult mai slab cotată, precum facultatea privată Athenaeum, studii care mai și costă bani?Athenaeum confirmăLibertatea a rugat cele două instituții de învățământ superior să răspundă dacă ministrul Cercetării a fost studentul lor și dacă și-a luat licența. Facultatea cel mai recent absolvită, Athenaeum, a confirmat că Roman a urmat cursurile, dar cu un an devansat față de ceea ce ministrul scrie în CV. Roman a declarat ”2008-2011”, Athenaeum spune că ”Domnul Roman I. Florin Claudiu a urmat cursurile în perioada 2007-2010”. În iulie 2010 și-a luat licența și a primit diploma de absolvire.Babeș-Bolyai nu l-a găsit ca student sau licențiat, ci cu un examenLa universitatea clujeană Babeș-Bolyai, absolvită în perioada 1992-1996, deslușirea a durat câteva zile. Facultatea de Economie a UBB a căutat în arhivă, ”dar actele atât de vechi sunt depozitate în arhiva Universității”, ne-a spus unul dintre oamenii care au participat la clarificarea situației. Arhiva, serviciul de acte de studii și cel juridic au fost implicate în dezlegarea misterului, după ce UBB a primit întrebările de la Libertatea.Universitatea nu a găsit niciun student Florin Claudiu Roman care a intrat la admitere, a terminat sau care și-a luat licența. Nu l-a găsit nici ca ”licențiat”,  așa cum scrie politicianul în CV. Angajații facultății au descoperit care a fost legătura lui Florin Roman cu Babeș-Bolyai, căci ministrul Florin Roman a dat, într-adevăr, un examen la Cluj.Ce fel de examen?A studiat, de fapt, la Colegiul Universitar Economic și de Muzeologie din Alba.Colegiul urmat de Florin Roman la Alba Iulia, orașul unde locuia, făcea parte din instituțiile apărute imediat după Revoluție, echivalate cu o școală de subingineri ”O struțocămilă”, conform unui lector contactat de Libertatea.Colegiul din Alba era afiliat Universității 1 Decembrie din Alba Iulia.Ce este un colegiu?În Legea Învățământului 84/1995, valabilă în acel moment, colegiul universitar este definit ca „unitatea funcțională subordonată instituției de învățământ superior sau facultății”. Se fac cursuri de trei ani, nu de patru, ca la facultate.Colegiul din Alba fiind neacreditat de către Ministerul Educației, cei care-i urmau studiile trebuia să susțină examenul de final la o școală acreditată.Cum și Universitatea 1 Decembrie din Alba era neacreditată, așa a ajuns Florin Roman pentru examen la Babeș Bolyai. UBB explică de ce examenul lui Roman nu e licențăTestul celor veneau de la colegiu și care studiaseră doar trei ani se numea ”examenul de colegiu” și nu de licență. Nu era o disertație, ca la licență, ci un examen propriu zis. ”Domnul Florin Roman a urmat studii universitare de scurtă durată în cadrul Colegiului  universitar din cadrul Universității 1 Decembrie 1918 din Alba-Iulia. În anul 1996 a susținut examenul de absolvire a acestor studii la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, Facultatea de Științe economice și, în urma susținerii examenului, i s-a eliberat o diplomă de absolvire și nu o diplomă de licență.  Examenul de absolvire se susține la finalizarea învățământului universitar de scurtă durată organizat în colegiile universitare, iar examenul de licență se susține la finalizarea învățământului universitar de lungă durată”, sună răspunsul  de la UBB, la solicitarea Libertatea.Rectorul David îi cere ministrului Roman să corecteze ”rapid în CV” și „să dea explicații”Ziarul l-a contactat pe Daniel David, rectorul Babeș-Bolyai.- Bună ziua, domnule rector David, domnul ministru Florin Roman a urmat cursurile Universității pe care o conduceți?- Nu, nu. – Dânsul a trecut acest lucru  în CV.- Domnul Florin Roman nu a urmat cursurile și nu a luat licență la noi, la  Babeș-Bolyai. A dat la noi un examen de absolvire a unui colegiu universitar. Acestea sunt datele pe care le avem. – Domnul Roman scrie explicit ”licențiat Babeș-Bolyai” în CV.- Am spus clar în răspunsul nostru către ziar că asta nu echivalează cu licența.- Ce ar fi trebui să facă domnul Roman ca să ia licența la UBB- Pentru ca să transforme această absolvire de învățământ superior de scurtă durată, de trei ani, într-o facultate de patru ani și să obțină licență, ar fi trebuit să mai facă încă trei pași: să dea admitere la UBB, dacă despre UBB vorbim, să îi fie echivalate studiile și intra în anul 3, să urmeze încă doi ani de facultate și să dea licență. Lucru pe care domnul Florin Roman nu l-a făcut.- Cineva susține în CV-ul oficial că a urmat Universitatea dumneavoastră și că are licență aici. Dumneavoastră aflați că nu are. Cum comentați situația, ca rector?- Mesajele mele sunt două: trebuie corectat rapid în CV și în mesajul public. Și, fiind vorba de o persoană publică, dar oricine ar fi fost, trebuie să dea explicații pentru cei care sunt interesați. Atât pot spune acum. NOTA REDACŢIEI ZIAR DE CLUJ: Noi nu am uitat cum s-a prăvălit Legea peste Mihai Seplecan, fost preşedinte al CJ Cluj din partea PNL, atunci când s-a descoperit că ar fi declarat în fals că are o diplomă de licenţă. AŞTEPTĂM DE LA BRAVII MILIŢIENI ŞI PROCURORI AI ROMÂNIEI aceeaşi celeritate şi rigoare, ca şi în cazul Seplecan, pentru a lămuri şi penaliza acest fals şi uz de fals al unei persoane publice! Şi aceeaşi indignare din partea civililor civici. CITEŞTE: EXCLUSIV Mihai Seplecan, fostul președinte al Consiliului Județean Cluj, condamnat definitiv pentru UZ de FALS Athenaeum, printre cele mai slabe școli din RomâniaDupă 11 ani de la întâmplările de la Cluj, politicianul a făcut cu adevărat facultatea, la școala privată Athenaeum din Bucureşti, unde și-a luat prima licență reală.În 2011, la un an după ce Florin Roman o absolvea, Athenaeum era cotată printre cele mai slabe facultăți din România la specialitatea contabilitate.Topul a fost publicat de Ministerul Educației și realizat de Asociația Universităților Europene.  Facultățile din România au fost ierarhizate de la A la E, descrescător în funcție de calitatea programelor de studii universitare. La specialitatea aleasă de Florin Roman, Athenaeum era de categorie E, ultima.În schimb, Babeș-Bolyai este singura universitate din România care a intrat în TOP Shanghai 2021, una dintre evaluările de rigoare și referință ale elitei academice globale. Babeș-Bolyai este plasată pe locurile 801-900, dintre cele aproximativ 30.000 de universități de pe glob.În CV-ul lui Roman nu apare deloc Colegiul Universitar Economic și de Muzeologie, cel unde a fost, de fapt, student, ci apare Babeș-Bolyai, unde nu a fost student, nu și-a luat licența, doar a dat un examen.A treia minciună din CVPovestea cu studiile inexistente și falsa pretenție a licenței de la UBB este al treilea neadevăr descoperit de redacție în CV-ul vicepreședintelui PNL, în decurs de 10 zile. Inițial, Florin Roman a spus că nu-și găsește cartea publicată la Editura Academiei, apoi a recunoscut că n-a scris-o.După aceea a declarat că, de fapt, cartea e un articol, dar nici pe acesta nu l-a găsit.Într-o investigație consecutivă, Libertatea a arătat că 10 pagini din 10 verificate din masteratul ministrului Cercetării sunt plagiate la literă din lucrarea unui profesor din Timișoara.Acum, una dintre cele mai importante universități din țară, Babeș-Bolyai, pe care o avea în CV, nu-l recunoaște ca student și absolvent de licență. Roman, în cinci Consilii de Administrație simultanDin corelarea răspunsurilor de la cele două facultăți, rezultă că, până în 2010, Florin Roman nu avea licență de studii superioare, chiar dacă și-a trecut asta în CV. În perioada 2005-2010, când abia împlinise 31 de ani și nu avea decât în CV ”studiile superioare” la Babeș-Bolyai, Roman a fost angajat pe poziții importante la 8 autorități, comisii și companii cu capital de stat. În 2007, pe când era deja politician, Roman ocupa, în același timp următoarele funcții: secretar general la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, președinte al Consiliului de Administrație la Daewoo și membru în CA la Eximbank, SC Automobile România SA, CEC și Eon Distribuție. (asta dacă se întreabă cumva procurorii şi miliţenii Patriei cam care ar fi foloasele necuvenite obţinute de Florin Roman în urma falsului şi uzului de fals – n. red. Ziar de Cluj)Apoi și-a continuat cariera și a devenit parlamentar cu două mandate, vicepreședinte PNL și, din 25 noiembrie 2021, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării.El este responsabil pentru ”Transformarea Digitală a României”, unul dintre capitolele PNRR, în valoare de 1,88 miliarde de euro. Roman ne-a închis telefonulLibertatea l-a sunat pe Florin Roman ca să obțină o explicație pentru licența trecută în CV.Când a auzit de unde este jurnalistul și că care are o întrebare legată de CV, ministrul a închis telefonul.”Vă sun după ședința de guvern”, a spus politicianul. I-am trimis apoi un mesaj cu întrebarea dacă este  licențiat la Universitatea Babeș-Bolyai, așa cum scrie în CV.Ministrul Cercetării nu a răspuns pînă la publicarea articolului. ZIAR DE CLUJ AŞTEAPTĂ CA ORGANELE ÎN DREPT SĂ NE RĂSPUNDĂ, CONFORM LEGII, LA ACESTE ÎNTREBĂRI

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Actualitate

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția „Under Construction” din șantierul RIVUS

Dani Muresan

Published

on

Expoziția „Under Construction”, organizată de RIVUS în parteneriat cu Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca, continuă să atragă publicul într-unul dintre cele mai spectaculoase spații industriale aflate în transformare din oraș.

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția găzduită în Hala cu Arcade, una dintre clădirile păstrate de pe fosta platformă industrială Carbochim. Spațiul face parte din viitorul proiect RIVUS și va deveni, după restaurare și reconversie, un centru dedicat artelor performative și inițiativelor culturale.

Până atunci, hala oferă publicului o experiență rară: întâlnirea dintre artă, arhitectură, patrimoniu industrial și un șantier aflat în plină transformare.

Artă într-un spațiu care se transformă odată cu orașul

Expoziția are loc chiar în interiorul șantierului RIVUS, proiectul dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, care va transforma fosta platformă Carbochim într-o nouă destinație urbană pentru comunitate.

Contextul face ca vizita să fie una diferită față de o expoziție clasică. Publicul descoperă lucrări de artă contemporană într-un spațiu industrial autentic, înainte ca acesta să intre într-un amplu proces de restaurare și să primească o nouă funcțiune culturală.

Lucrările sunt realizate de studenți și artiști ai Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca și explorează memoria locului, trecutul industrial al platformei Carbochim și transformările prin care trece zona.

Picturi, fotografii, sculpturi și instalații propun perspective diferite asupra modului în care un spațiu industrial poate fi păstrat, reinterpretat și reintegrat în viața orașului.

Hala cu Arcade, viitor reper cultural în cadrul RIVUS

Hala cu Arcade este una dintre clădirile de patrimoniu industrial păstrate în cadrul proiectului RIVUS. În viitor, aceasta va deveni un centru pentru artele performative și pentru inițiative culturale, integrat într-un proiect amplu de regenerare urbană.

Prin expoziția „Under Construction”, publicul are ocazia să vadă acest spațiu într-un moment de tranziție, între istoria fostei fabrici și viitorul său rol în comunitate.

Curatorul expoziției, prof. univ. dr. Liviu-Florian Ștefan, rectorul Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca, spune că tocmai caracterul temporar al acestui moment dă forță proiectului.

„Spațiul acesta este atât de spectaculos și de generos pentru ceea ce va urma. Am avut ideea de a organiza o expoziție aici și ne bucurăm că a fost primită cu deschidere de echipa RIVUS. Ne-am dorit să facem ceva ce nu se întâmplă foarte des și, mai ales, ceva ce nu va mai putea fi făcut în aceeași formă altădată. Este limpede că nu mai putem exista separat: arta, business-ul, dezvoltarea și industria trebuie să coexiste și să colaboreze, pentru că avem nevoie unii de alții”, a declarat acesta.

Studenții UAD au reinterpretat memoria fostei fabrici Carbochim

Pentru studenții implicați, proiectul a însemnat mai mult decât realizarea unor lucrări într-un spațiu neconvențional. Procesul de creație a inclus documentare, explorarea istoriei locului și încercarea de a aduce în prim-plan poveștile oamenilor care au lucrat de-a lungul timpului în fabrica de abrazive Carbochim.

Multe dintre lucrări pornesc de la elementele definitorii ale spațiului industrial: structuri metalice, suprafețe brute, urme ale fostei activități și atmosfera specifică unei hale aflate între trecut și viitor.

Rezultatul este o expoziție care nu doar ocupă temporar un spațiu industrial, ci îl pune în valoare și îl transformă într-un punct de dialog între artiști, public și oraș.

Cum poate fi vizitată expoziția „Under Construction”

Expoziția poate fi vizitată până pe 26 iunie 2026, în Hala cu Arcade din incinta RIVUS Cluj-Napoca, de pe strada Porțelanului C33.

Accesul este gratuit, însă se face exclusiv pe bază de programare prealabilă, în grupuri organizate și însoțite de personal autorizat, deoarece expoziția se află într-un șantier activ.

Programul de vizitare este miercuri, joi și vineri, între orele 17:00 și 19:00.

Înscrierile se fac online aici:
https://inscriereunderconstruction.netlify.app/

Despre RIVUS

RIVUS este dezvoltat de companiile IULIUS și Atterbury Europe și reprezintă cel mai amplu proiect de regenerare urbană aflat în dezvoltare în România. Proiectul presupune transformarea fostei platforme industriale Carbochim într-o nouă destinație pentru comunitate, cu funcțiuni de retail, cultură, entertainment, birouri, restaurante, servicii și spații dedicate timpului liber.

Investiția depășește 550 de milioane de euro și include reconversia a două clădiri de patrimoniu industrial, amenajarea unui parc de 52.000 mp, accesibilizarea malului Someșului și realizarea unor noi conexiuni de mobilitate pentru oraș.

Prin expoziția „Under Construction”, RIVUS arată încă din această etapă direcția proiectului: păstrarea memoriei industriale a locului și transformarea fostei platforme Carbochim într-un spațiu deschis comunității.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Eveniment

O seară de poveste în inima Clujului: magia operetei revine la Palatul Bánffy într-un concert spectaculos sub cerul verii

Diana Petrescu

Published

on

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască unul dintre cele mai elegante și emoționante evenimente culturale ale verii. Pe 5 iulie 2026, curtea fermecătoare a Palatului Bánffy va răsuna din nou de acordurile celor mai iubite operete, în cadrul celei de-a VIII-a ediții a Concertului de la Palatul Bánffy – un eveniment care a devenit deja o tradiție culturală emblematică pentru oraș.

Există seri care trec neobservate și există seri care rămân în suflet pentru totdeauna. Concertul de la Palatul Bánffy face parte din cea de-a doua categorie. Nu este doar un spectacol muzical, ci o experiență care reunește generații, familii și prieteni într-un decor de poveste, unde muzica, arhitectura și emoția se întâlnesc într-o armonie perfectă.

Când istoria și muzica creează magie

Palatul Bánffy, una dintre cele mai frumoase clădiri baroce din Transilvania, oferă cadrul ideal pentru o astfel de seară specială. Curtea interioară, încărcată de istorie și eleganță, se transformă pentru câteva ore într-o scenă în aer liber unde publicul este invitat să descopere farmecul operetei într-o atmosferă unică.

Pe măsură ce soarele apune peste centrul istoric al Clujului, iar luminile serii îmbracă palatul într-o aură romantică, primele acorduri muzicale vor transporta spectatorii într-o lume a rafinamentului, a iubirii și a poveștilor nemuritoare.

Cele mai frumoase operete, într-un program excepțional

Ediția din acest an aduce în fața publicului creațiile unor compozitori legendari care au definit istoria operetei europene: Huszka Jenő, Kálmán Imre și Lehár Ferenc.

Programul artistic a fost conceput de Plesa Róbert, care a realizat o selecție atentă și echilibrată, îmbinând cele mai cunoscute și iubite arii cu adevărate bijuterii muzicale mai rar interpretate pe scenă. Astfel, atât iubitorii genului, cât și cei care descoperă opereta pentru prima dată vor avea parte de surprize și momente memorabile.

Artiști de prestigiu din Transilvania și invitați speciali din Budapesta

Pe scena amplasată în curtea Palatului Bánffy vor urca artiști apreciați din Cluj și din întreaga Transilvanie:

  • Kolcsár Katalin
  • Modra Noémi
  • Rétyi Zsombor
  • Peti Tamás Ottó
  • Rigmányi István
  • Plesa Róbert

Evenimentul va avea și doi invitați de onoare care conferă o dimensiune internațională serii.

Publicul va avea ocazia să o asculte pe Fischl Mónika, laureată a prestigiosului Premiu Kossuth și una dintre cele mai apreciate artiste ale Teatrului de Operetă din Budapesta, alături de Ninh Duc Hoang Long, tenor recunoscut pe scene importante din Europa și Asia pentru vocea sa impresionantă și interpretările sale spectaculoase.

O rampă de lansare pentru noile generații

Unul dintre cele mai frumoase aspecte ale acestui concert este susținerea tinerelor talente. Organizatorii oferă și în acest an șansa unor artiști aflați la început de drum să urce pe aceeași scenă alături de nume consacrate.

Astfel, două eleve talentate ale Școlii de Măiestrie KvintEsszencia, Biró Anna și Somogyi Eszter, vor avea ocazia să își demonstreze talentul în fața unui public numeros și exigent.

Muzică, dans și spectacol vizual

Concertul nu va fi doar o experiență auditivă, ci și una vizuală. Coregrafiile spectaculoase semnate de Vlad Sebastian vor aduce un plus de eleganță și dinamism întregului eveniment.

Acompaniamentul muzical va fi asigurat de o orchestră de cameră de înalt nivel artistic, coordonată de concertmaestrul Gyenge Zoltán Balázs, garantând astfel o interpretare impecabilă a fiecărei lucrări.

O gazdă care va conduce publicul prin universul operetei

Seara va fi prezentată de actrița Fodor Réka, care prin farmecul, eleganța și naturalețea sa va ghida spectatorii prin universul fascinant al operetei, oferind context și povești care vor transforma fiecare moment într-o experiență și mai profundă.

Un eveniment pe care nu trebuie să îl ratezi

Într-o perioadă în care cultura autentică devine tot mai prețioasă, Concertul de la Palatul Bánffy reprezintă o invitație la frumusețe, emoție și conexiune umană.

Fie că sunteți pasionați de muzica clasică, iubitori ai operetei sau pur și simplu căutați o experiență deosebită într-o seară de vară, acest eveniment promite să ofere momente de neuitat într-unul dintre cele mai spectaculoase decoruri din Cluj-Napoca.

Pe 5 iulie 2026, lăsați-vă purtați de muzică, sub cerul liber, în inima orașului.

Informații eveniment

📅 Data: 5 iulie 2026
📍 Locația: Curtea Palatului Bánffy, Cluj-Napoca
🎼 Eveniment: Concertul de la Palatul Bánffy – Ediția a VIII-a

Bilete

Biletele pot fi achiziționate online de aici:

👉 https://eventbook.ro/music/bilete-banffy-palotakoncert-8?hall=palatul-banffy-cluj-napoca

Rezervă-ți locul din timp și fii parte din una dintre cele mai elegante seri culturale ale verii clujene!

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Transilvania Healing Center repune Clujul pe harta Europei printr-o abordare inovatoare a sănătății integrative și terapiilor prin frecvență

Stefania Heinz

Published

on

Locul unde speranța întâlnește inovația

Într-o lume în care tot mai mulți oameni se confruntă cu oboseală cronică, stres, anxietate, probleme digestive, afecțiuni inflamatorii și provocări de sănătate care le afectează calitatea vieții, mulți caută răspunsuri dincolo de abordările convenționale. Caută soluții care să privească omul ca întreg, să înțeleagă cauzele dezechilibrelor și să ofere o perspectivă nouă asupra stării de bine.

La Cluj-Napoca, un oraș recunoscut pentru inovație, educație și dezvoltare, Transilvania Healing Center își propune să aducă o nouă perspectivă asupra sănătății integrative, atrăgând anual persoane din întreaga țară și din străinătate interesate de evaluări complexe și terapii non-invazive bazate pe tehnologii moderne.

Pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, experiența începe cu o întrebare simplă:

„Dacă există o altă cale?”

Povestea care a inspirat un proiect unic

În spatele Transilvania Healing Center se află o experiență profund personală.

După ani întregi de căutări, provocări și încercări de a-și recăpăta echilibrul, antreprenorul Sorin Gadola a descoperit importanța unei abordări integrate asupra sănătății. Experiența sa personală l-a determinat să exploreze metode complementare de susținere a organismului, punând accent pe stilul de viață, alimentație, evaluări funcționale și terapii cu frecvente.

Din această căutare s-a născut o viziune.

O viziune care avea să aducă la Cluj concepte și tehnologii întâlnite în centre internaționale de sănătate integrativă și care să ofere oamenilor șansa de a privi sănătatea dintr-o perspectivă diferită.

Astfel a luat naștere Transilvania Healing Center.

O experiență diferită pentru pacienți

Mulți dintre cei care ajung aici spun același lucru:

„Pentru prima dată am simțit că cineva încearcă să privească imaginea de ansamblu.”

Nu doar simptomul.

Nu doar rezultatul unei analize.

Nu doar problema de moment.

Ci întreaga persoană.

În cadrul centrului sunt utilizate tehnologii moderne de evaluare și monitorizare care contribuie la identificarea dezechilibrelor funcționale și la realizarea unor programe personalizate.

Aceste informații sunt integrate într-o abordare complexă care poate include recomandări nutriționale, modificări ale stilului de viață, suplimente și terapii complementare.

Pentru mulți oameni, simplul fapt că aceste evaluări sunt non-invazive reprezintă un avantaj important.

Oameni care vin cu speranță

Printre cei care ajung la Transilvania Healing Center se află persoane de toate vârstele.

Părinți care își doresc să exploreze soluții complementare pentru copiii lor.

Adulți care se confruntă de ani de zile cu probleme digestive, balonare, reflux, oboseală sau stres permanent.

Persoane care caută să înțeleagă mai bine dezechilibrele asociate proceselor inflamatorii și provocărilor autoimune.

Oameni care au trecut prin numeroase consultații și care simt că încă nu au găsit răspunsurile pe care le caută.

Pentru mulți dintre ei, cea mai mare schimbare nu este doar una fizică.

Este emoțională.

Este sentimentul că există încă speranță.

Că există încă opțiuni.

Că există încă oameni care îi ascultă.

Tehnologia și viitorul sănătății integrative

În ultimii ani, interesul pentru terapiile complementare și pentru tehnologiile de evaluare non-invazivă a crescut la nivel mondial.

Tot mai mulți oameni caută metode prin care să înțeleagă mai bine modul în care funcționează organismul lor și cum pot contribui activ la propria stare de bine.

Transilvania Healing Center face parte din această nouă generație de centre care combină tehnologia, evaluarea complexă și abordarea personalizată.

Nu există două persoane identice.

Nu există două istorii de sănătate identice.

De aceea, fiecare pacient este privit ca un caz unic.

Clujul devine o destinație pentru sănătatea integrativă

Ani la rând, Clujul a fost cunoscut pentru universități, IT, inovație și marile evenimente internaționale.

Astăzi, prin proiecte precum Transilvania Healing Center, orașul își consolidează poziția și în domeniul sănătății integrative.

Pacienți din diferite colțuri ale lumii aleg să viziteze Clujul pentru a descoperi această abordare modernă, centrată pe om și pe nevoile sale individuale.

Pentru mulți dintre ei, experiența nu înseamnă doar o vizită la o clinică.

Înseamnă începutul unei noi perspective asupra propriei sănătăți.

Mai mult decât o clinică

Transilvania Healing Center nu își propune să fie doar un centru de evaluare și terapii complementare.

Își propune să fie un loc în care oamenii găsesc răspunsuri.

Un loc în care sunt ascultați.

Un loc în care sănătatea este privită în ansamblu.

Un loc în care tehnologia, experiența și grija pentru pacient se întâlnesc.

Iar pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, acesta este motivul pentru care revin.

Pentru că uneori, cea mai mare schimbare începe atunci când cineva îți oferă șansa să privești sănătatea dintr-o perspectivă complet nouă.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

RO-ALERT de vreme severă în Cluj: Autoritățile avertizează populația să evite deplasările

Maria Costea

Published

on

Clujenii au primit miercuri, 11 iunie, un mesaj RO-ALERT de tip „Alertă Extremă”, emis din cauza fenomenelor meteorologice periculoase prognozate pentru următoarele ore. Avertizarea vizează întreg județul Cluj și anunță condiții severe de instabilitate atmosferică, cu risc crescut pentru populație și bunuri.

Potrivit mesajului transmis prin sistemul RO-ALERT, în intervalul 11 iunie, ora 12:00 – 12 iunie, ora 10:00, sunt așteptate averse torențiale cu acumulări de apă între 40 și 60 de litri pe metru pătrat, intensificări puternice ale vântului cu viteze cuprinse între 70 și 90 km/h, vijelii și căderi de grindină de dimensiuni medii.

Autoritățile atrag atenția că aceste fenomene pot produce pagube materiale, pot afecta traficul rutier și pot crea situații periculoase pentru persoanele aflate în aer liber. În acest context, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj recomandă cetățenilor să limiteze deplasările la strictul necesar și să evite zonele expuse riscurilor.

Recomandările autorităților

Pentru a preveni incidentele, populația este sfătuită să:

  • Evite deplasările în timpul manifestării fenomenelor severe;
  • Se adăpostească în clădiri sigure și să evite spațiile deschise;
  • Nu staționeze sub copaci, stâlpi de electricitate sau panouri publicitare;
  • Asigure obiectele care pot fi luate de vânt de pe balcoane și din curți;
  • Urmărească informațiile și actualizările transmise de autorități.

Meteorologii avertizează că precipitațiile abundente pot provoca acumulări importante de apă în zonele joase, iar rafalele puternice de vânt pot duce la ruperea unor arbori sau la avarierea infrastructurii.

Autoritățile rămân în alertă

Echipajele de intervenție din cadrul ISU Cluj sunt pregătite să acționeze în cazul producerii unor situații de urgență generate de vremea severă. Cetățenii sunt încurajați să respecte recomandările oficiale și să apeleze numărul unic de urgență 112 doar în situații care necesită intervenție imediată.

Avertizarea rămâne în vigoare până joi dimineață, la ora 10:00, perioadă în care condițiile meteo pot deveni periculoase în mai multe zone ale județului Cluj.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Grigorescu intră în șantier, iar circulația se schimbă serios în zona Someșului

Anamaria Ioana

Published

on

Iată un articol potrivit pentru Facebook, site local de știri sau postare informativă:

Grigorescu intră în șantier, iar circulația se schimbă serios în zona Someșului

Începând cu 8 iunie, zona Grigorescu intră într-o nouă etapă de lucrări care va afecta semnificativ traficul rutier și transportul public.

Autoritățile demarează construcția podului provizoriu care va asigura legătura dintre Splaiul Independenței și Bulevardul 1 Decembrie 1918, o soluție necesară pentru desfășurarea lucrărilor din zonă și menținerea conexiunii între cele două maluri ale Someșului.

Șoferii trebuie să se pregătească pentru restricții de circulație, închideri temporare de străzi și modificări importante ale traseelor de transport public. Mai multe linii de autobuz vor circula pe rute alternative, iar accesul în anumite zone va fi limitat pe durata șantierului.

Potrivit estimărilor, lucrările și restricțiile aferente vor rămâne în vigoare până la finalul lunii iulie, perioadă în care traficul din cartierul Grigorescu și din zona Someșului va fi semnificativ influențat.

Șoferii sunt sfătuiți să își planifice din timp deplasările și să utilizeze rute alternative pentru a evita aglomerația.

Lucrările vor afecta semnificativ circulația rutieră și transportul public până în data de 29 iulie, perioadă în care șoferii și călătorii trebuie să se aștepte la restricții importante în zonă.

Ce străzi vor fi afectate

Autoritățile au anunțat următoarele măsuri:

• Închiderea totală a străzii George Coșbuc, pe tronsonul dintre Splaiul Independenței și Aleea Stadionului.
• Restricționarea circulației pe banda 1 de pe Splaiul Independenței, pe sensul dinspre Pod Napoca spre Pod Garibaldi.
• Restricționarea circulației pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, pe sensul dinspre strada Giuseppe Garibaldi spre Pod Napoca, unde traficul se va desfășura alternativ pe o singură bandă.

Pentru șoferii care vin dinspre Plopilor și Podul Garibaldi spre centrul orașului, ruta alternativă recomandată este: Pod Garibaldi – Splaiul Independenței – strada Uzinei Electrice – Aleea Stadionului – strada George Coșbuc.

Modificări importante pentru transportul public

Lucrările vor afecta și transportul în comun. Liniile 30, M26 și 54N vor circula pe trasee deviate, iar mai multe stații vor fi suspendate temporar. Printre acestea se numără Cluj Arena, Hotel Radisson, Chios și Splaiul Independenței. În schimb, vor fi introduse stații alternative pe strada Uzinei Electrice și în zona Aleea Stadionului.

Vestea bună pentru locuitorii cartierului Grigorescu este că liniile 26, 26L, 27, 28, 28B, 41 și 44, precum și tramvaiele 101 și 102, vor circula pe traseele obișnuite.

Autoritățile recomandă șoferilor să își planifice din timp deplasările și să folosească rute alternative pentru a evita aglomerația din zona șantierului.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era