Connect with us

Prin Oras

Ultramaratonul vieții – codependența familiei și recuperarea din adicția de alcool, jocuri de noroc și droguri

Alex Campian

Published

on

Ultramaratonul vieții - codependența familiei și recuperarea din adicția de alcool, jocuri de noroc și droguri

RECUPERAREA DIN DEPENDENȚE, ULTRAMARATONUL VIEȚIIConsilierul în adicții al Programului Sfântul Dimitrie, din cadrul Asociației „Christiana”, Nicoleta Amariei, deschide un subiect delicat și mai puțin disecat, cel al impactului dependențelor de orice fel asupra familiilor și al aparținătorilor. Trăim în familii, funcționăm în relații, iar contribuția și afectarea familiei dependentului sunt aspecte greu digerabile pentru multă lume și aparent paradoxale. Fie că vorbim de alcool, droguri, ori jocuri de noroc, orice fel de comportament de tip dependent afectează atât persoana în cauză, dar la fel de puternic și familia dependentului. Discutăm mai mult despre alcoolism decât despre alte dependențe, deoarece consumul de alcool este acceptat ca o normalitate în societatea noastră, iar când acest consum scapă de sub control, trecând de la un consum abuziv, la unul de tip alcoolic, este văzut în continuare printr-o lupă a normalului.  Nicoleta Amariei va încerca să explice resorturile complicate din spatele comportamentelor adictive și de ce alcoolismul și dependența, în general, este considerată de către lumea medicală nu o lipsă a voinței ori o slăbiciune de caracter, ci o boală,și chiar mai mult decât atât, o boală de familie, o boală a relațiilor.  CODEPENDENȚA, O BOALĂ A FAMILIEINicoleta Amariei, consilier în adicții la Asociației „Christiana”: Dacă atunci când vorbim despre alcoolism și despre orice altă formă de dependență, pornim de la ideea de bază, cum că aceasta este o boală, nu o slăbiciune de caracter și nu o rea-voință a persoanei, atunci când vorbim despre implicațiile asupra familiilor, trebuie să spunem că familia este la fel de importantă în tot procesul acesta, al îmbolnăvirii, și dependența este o boală a familiei. Aceasta este ceea ce numim codependența, adică impactul pe care îl are tot ceea ce ține de dependența unei persoane, cu tot ce implică ea – transformări de personalitate, comportamente aberante, tot modul în care acestea se răsfrâng și influențează homeostazia familiei, interacțiunile dintre membrii familiei. Cred că toți am simțit, la un moment dat, impactul pe care abuzul sau dependența de alcool sau de alte substanțe a avut-o asupra noastră, fie că a fost un prieten la un chef, care a băut prea mult și ne-a umilit sau poate a vorbit urât cu noi, poate că am crescut alături de un părinte care nu a avut o relație sănătoasă cu alcoolul, poate am avut vecini care în mod constant făceau scandal, pe fondul consumului de alcool, pe care încercam să îi evităm când îi întâlneam pe casa scării, sau poate că am avut probleme în trafic, cu șofatul sub influența alcoolului. Nu avem unde să ne ferim de implicațiile pe care alcoolismul le are supra noastră, ca indivizi. Este clar că atunci când trăiești într-un cămin cu cineva care are asemenea probleme, lucrurile se vor croniciza, cu implicații pe toate planurile.ADAPTAREA FAMILIEI LA DEPENDENȚA UNUI MEMBRUReporter: Ce înseamnă de fapt acea întreținere, din partea familiei, a unui comportament dependent? Cum se întâmplă acest lucru aparent paradoxal, când cred că oricine dorește să își ajute partenerul, soțul, tatăl, fiul? Din ceea ce văd în multe cercuri apropiate mie, observ cum părinți, soți, prieteni, încearcă cu toată buna-credință să ajute o persoană cu probleme de dependență de alcool sau de altă dependență, încercând să-l degreveze pe acesta de anumite sarcini, să îl acopere în anumite momente delicate, să-i ușureze cale, să-i bătătorească calea, de fapt încearcă să-l ferească de consecințele negative ale propriului comportament de consum. Este o acțiune cu bune intenții, dar de ce nu dă roade, unde este greșeala?Nicoleta Amariei, consilier în adicții la Asociației „Christiana”: Cea mai mare parte a oamenilor care ajung la noi, la Programul Sfântul Dimitrie, vin în urma unor probleme, a unor conflicte în cadrul familiei – fie că e vorba de probleme financiare ori de probleme de cuplu, când una dintre părți, de regulă partenerul codependent spune că nu mai poate, nu mai rezistă, nu este ceea ce și-a dorit și dorește să plece, prin separare sau divorț. Așadar, marea majoritate a beneficiarilor Programului nostru vin la sugestia sau ultimatumul familiei: „Nu se mai poate, eu nu mai vreau asta, nu mai pot așa, fă ceva!”. Și se întâmplă mult prea des, din păcate, ca un aparținător, fie părinte, soție, copil, să vină la noi împreună cu persoana dependentă și să aibă o atitudine de genul: „Eu nu am probleme, l-am adus, el trebuie să schimbe ceva! El bea, eu nu beau!”. De ce nu ne place abordarea asta? Pentru că, așa cum spuneam la început, este o boală a familiei, este o boală a întregului sistem familial. Este ca atunci când ai o lustră, un candelabru cu mai multe brațe, dacă tragi de un braț, întreaga lustra se va dezechilibra. Dar în momentul în care spunem  “Eu doar vi l-am adus, reparați-l!”, înseamnă că eu mă dezic de problemă, eu nu am nicio implicație în această problemă, nu am nimic de schimbat la mine.MESAJ CĂTRE FAMILII: „FACEȚI PREA MULT”Familia are deseori și sentimentul acesta al martirajului, al sacrificiului: „Am făcut destule până acum!”. Și aici, apropo de întrebarea legată de întreținere, aici vine mesajul nostru care confuzează, fie în momentul acesta,în care omul este dispus să intre în recuperare, fie atunci când vine un aparținător și cere informații despre Program și zice: „Nu știu ce să mai fac, nu știu ce să mai fac! L-am dus la psiholog, l-am dus la psihiatrie, l-am dus la preot să se jure, i-am pus anumite medicamente în ciorbă, că poate-poate se lasă, l-am amenințat cu divorțul, le-am încercat pe toate! Ce să mai fac?” Și mesajul care derutează și durează până e cumva procesat, interiorizat, este acela “Nu mai fă atât de multe! Ai făcut prea multe, dar nu neapărat în direcția potrivită! Ai făcut multe în a-i face lui viața mai ușoară.” Vorbeam și în discuția trecută despre ineficiența acestei abordări: dacă înlături cauza, să crezi că va dispărea nevoia de consum. Nu o să mai simți nevoia să bei dacă o să ai un loc de muncă, dacă….dacă o să ai bani, dacă nu mai ai datorii, dacă o să ai o viață socială împlinită, sau oricare ar mai fi scuzele folosite pentru consum.TĂCEREA FAMILIEI ÎNCURAJEAZĂ ADICȚIADar aparținătorii îi răpesc persoanei dependente acele crize extrem de importante și care-l pot conduce în punctul în care să ia decizia de a intra în recuperare. “Eu vreau să-ți fac ție viața mai ușoară, pentru ca ție să nu-ți mai fie poftă de alcool. Duc eu greul, iau eu sacii tăi în spate, merge eu în locul tău la serviciu, mă ocup eu de datorii, mă ocup eu de copii, mă ocup eu de toate îndatoririle familiale, pe toate planurile. Ție-ți cer un singur lucru: nu mai bea! Nu mai juca! Nu mai priza!” Logic până aici, doar că persoana dependent va primi acest mesaj la un cu totul alt nivel: “Aaa, ok, merge și asa! De ce să nu continui? În ciuda a tot ceea ce fac, viața se așează, lucrurile merg mai departe.” Și acest mesaj, citit printre rânduri, este cel care întreține dependența, întreține cosumul o perioadă lungă de timp. Ar fi cu totul alta situația dacă persoana dependentă ar primi mesajul Nu-i ok!, cât mai repede, din toate direcțiile posibile – din partea familiei, din partea medicului, din partea colegilor de serviciu, a patronului, a polițistului care-l prinde în trafic, a judecătorului, din toate părțile.Reporter: Nicoleta, tu spui de fapt că practic, ușurându-i viața unei persoane cu probleme de alcool, familia nu face decât să îi valideze un comportament nepotrivit, nu face decât să îi ușureze calea spre un consum și mai mare, cu atât mai mult cu cât alcoolicul nu vede consecințele negative ale consumului lui, pentru că toate sunt rezolvate, mușamalizate, reparate de către familie și cei apropiați: casa este curățată, copiii sunt rezolvați cu scoala și mâncarea de către soție, colegul de serviciu îi acoperă urmele în fața șefului. Deci dependentul nu percepe că ar face cuiva rău prin comportamentul lui.Nicoleta Amariei, consilier în adicții la Asociației „Christiana”: Exact, iar întreținerea asta nu este doar la nivelul căminului, ci la nivel social. Șa același nivel social la care ni se pare aberant să mergi la o nuntă, de exemplu, și să nu consumi alcool…ai dat banii degeaba, nu? Dar în momentul în care începi să ai probleme, să nu te mai achiți de sarcinile de rol, să nu mai faci ceea ce ar trebui să faci în mod normal, să devii impredictibil…atunci nu mai e plăcut deloc. Ia-ți concediu fără plată, rezolvă-ți problemele, punem omul jos și-i ținem morală “Așa ceva să nu se mai întâmple!” Și repetăm asta, 5 ani, 10 ani, cât trebuie. Avem relația asta cu puținii angajatori care aleg totuși să le dea o șansă acelor angajați care au probleme de dependență și le dau această ultimă șansă: “Te duci la Sfântul Dimitrie și faci ceva cu băutul!” Ce nu înțeleg angajatorii este că, de fapt, prima dată când ajunge omul la Sfântul Dimitrie, este de fapt prima șansă reală pe care el o are pentru a-și rezolva problema. S-ar putea să mai aibă recăderi, dar este cu adevărat prima șansă pe care o are, nu ultima, așa cum o vede aparținătorul, epuizat de toți anii ăia de acoperit și de cărat sacii celuilalt.DOAR IUBIREA DURĂ AJUTĂ RECUPERAREADar e un proces epuizant, iar dacă există o idee pe care aș vrea să o transmit astăzi, este aceea că cei din jurul persoanei dependente, familia, dansează în același timp cu persoana dependentă: alcoolicul face ceva ce nu îi stă în fire, are un comportament de consum cu consecințe negative, iar cei din jur, soția, părinții, copiii se adaptează la acel comportament. Boala progresează, merge într-un stadiu mai grav, familia se adaptează la noul comportament, progresează cu adaptarea la următorul stadiu. De ce? Pentru că-l iubim. Pentru că vrem să facem să fie bine.  Pentru că nu ne vine să credem că nu o să putem rezolva problema asta. Primim de peste tot din societate mesaje că suntem puternici, că suntem autonomi, autosuficienți, independenți. “Păi doar n-o să-l rezolvăm noi? Păi o să-l rezolvăm! Atâta-l iubim, atata-l îngrijim, atata-l controlăm, până facem să fie treaba bună!”Reporter: Deci iubirea nu vindecă orice. În cazul acesta este nevoie și de informații pe care nu le putem lua din rândul prietenilor, de exemplu, este nevoie să le luăm de la specialiști, pentru că ceea ce funcționează la simț comun, în cazul alcoolismului nu funcționează, căci o luăm exact în direcția opusă. Chiar dacă prietenii, soția, soțul, spun „Îl iubesc, vreau să-i fie bine, vreau să-l ajut și fac tot ce pot pentru el”, cumva aceste informații nu ajung așa cum trebuie  la persoana dependentă.CODEPENDENȚA – RĂNEȘTI PE CINE IUBEȘTINicoleta Amariei, consilier în adicții la Asociației „Christiana”: Da, pentru că alcoolismul și dependența, în general, vin și se întrețin cu un întreg mecanism de apărare, de mecanisme defensive, care face ca lucrurile care ar trebui să ne sensibilizeze, să nu mai aibă aceeași valoare pe care ar avea-o în mod normal. La o discuție așezată aici, în fotoliu, în momentul în care întrebăm pe cineva pe cine iubește cel mai mult, ce e cel mai important în viața ta, 99% dintre oameni vor spune că familia. Și aici mergem la pasul doi: pe cine rănește cel mai mult comportamentul tău? Familia! Îi iubești sau vrei să-i rănești? „Păi îi iubesc, dar nu știu cum se întâmplă, nu înțeleg ce mi se-ntâmplă.” În cazul familiei e la fel, facem aceeași balanță: Tot ce ai făcut până acum a fost de folos? „Nu! Dar mi-e foarte greu să schimb!”RECUPERAREA ADUCE CRIZE ÎN RELAȚIIVorbeam zilele trecute cu cineva care-mi spunea că se teme să facă anumite schimbări în relația de cuplu, din cauza scandalului. “Dacă eu o să fac aia, ne vom certa tot timpul! Dar până acum a fost liniște? Ce s-a întâmplat în ultimii n ani? Păi ne-am certat! Și nu ăsta e motivul pentru care ne-ai căutat?” Dar e teama asta de schimbare: dau un scandal pentru alt scandal. Mai bine scandalul vechi, scandalul cunoscut, decât ceva nou. Asta este, avem nevoie să păstrăm homeostazia, noi căutăm, ca și oameni, stabilitate. Și tot ce se întâmplă într-o relație disfuncțională, asociată dependenței de alcool, ne e oarecum cunoscut, știm tiparul. Cel drag al nostru nu bea de obicei nu știu câte zile, câte săptămâni, câte luni, după care probabil va bea un număr de zile, săptămâni, luni, depinde de la un om la altul, după care îi va fi rău, după care ne vom certa și apoi ne vom împăca. Și-apoi vom avea iarăși o „lună de miere”, o anumită perioadă de timp în care, în cazul fericit, cel dependent va încerca să supracompenseze pentru pierderile din perioada de consum. În cazul fericit, pentru că sunt familii în care nu se mai ajunge la această „lună de miere”.Și atunci viața este o continuă luptă de supraviețuire, luată zi după zi.CUI PE CUI SE SCOATE: EȘTI ÎN SEVRAJ, BEI CEVAReporter: Vorbeai de ciclul acela de abstinență-băutură. În cazul acesta, partea de abstinență este foarte scurtă sau ea chiar nu mai există?Nicoleta Amariei, consilier în adicții la Asociației „Christiana”: Da, sunt foarte multe situații în care nu mai există perioada de abstinență. Dependența este o boală cronică și, la un moment dat, într-o anumită etapă, consumul poate fi zilnic, în încercarea de a evita simptomele de sevraj, ca un mod de auto-medicație. Dacă eu nu consum cât trebuie, organismul meu va resimți o stare de șoc: încep să mă simt rău, poate că tremur, nu mi-e bine, sunt agitat, iritat. Știu intuitiv că, dacă beau ceva, mă voi liniști. Și ăsta este mecanismul. La orice nivel social. Adică nu trebuie să vină cineva să-ți explice mecanismul neurochimic al dependenței, căci știm din nou, din popor: cui pe cui se scoate! Ești în sevraj, bei ceva! Reamintesc, în criza de sevraj de la alcool și de la benzodiazepină se poate muri! În crizele avansate, în cele care sunt însoțite de delirium tremens, de halucinații, de convulsii, pierderea cunoștinței. În aceste crize grave de sevraj, se poate pierde viața și este nevoie de asistență medicală de urgență.DEPRESIE ȘI ANXIETATE PENTRU FAMILIEPentru a reveni la întrebarea legată de iubire. Iubirea este extrem de importantă, dar pe partea recuperării ducem conceptul de iubire la un alt nivel și vorbim despre așa numita iubire dură. Nu înseamnă că nu te mai iubesc, dar îmi dau seama că nu a funcționat. Îmi dau seama că eu, în toți anii anii în care am încercat să te repar pe tine, m-am pierdut pe mine. Nu am mai avut timp pentru mine, nu am mai avut timp pentru sănătatea mea fizică și emoțională, deseori aparținătorii ajung la simptome serioase de depresie, de anxietate, atacuri de panică, ei dezvoltă o serie întreagă de afecțiuni psihosomatice. De la ulcerul pe bază de nervi, la afecțiuni tiroidiene sau alte afecțiuni endocrine, probleme cardiovasculare, deoarece dacă trăiești într-o permanentă stare de stres, echivalează cu ce se întâmpla pe vremuri, când trăiai în pădure, te fugărea tigrul și trebuia să stai în permanență în alertă, să-ți salvezi viața.Reporter: Sau ca atunci când ești în permanență într-o zonă de război, în alertă maximă, pentru că orice se poate întâmpla oricând.FAMILIA  ESTE PE FRONT, ÎN LINIA ÎNTÂINicoleta Amariei, consilier în adicții la Asociației „Christiana”: Exact. Și pentru a înțelege implicațiile pe care le are și cât de serioasă este treaba asta, sunt studii carea arată că, cei care cresc în astfel de familii cu un părinte dependent, deci copiii deveniți adulți prezintă simptomatologie de stres post-traumatic. Și vedem asta, în discuțiile cu cei care ne caută, deseori adulți care sunt relativ funcționali pe plan social, academic, profesional, dar care undeva nu se regăsesc, ceva nu merge cum trebuie în plan emoțional, în planul relațiilor apar bubele. Acești adulți nu știu ce se întâmplă, dar caută soluții. Mergând pe fir, ajungem la implicațiile pe care viața alături de o persoană dependentă le-a avut: insecuritatea asta, schimbarea permanentă a regulilor. Acele „Nu știu ce va fi azi, când ajung acasă.”. “Nu știu cum o să-l găsesc pe tata”, “Nu știu cum vor trece sărbătorile de iarnă”. Perioada sărbătorilor, în general, este una extrem de încărcată în familiile cu dependență și de obicei nu te prea bucuri, pentru că rareori aduc ceva bun.Interviul integral, în materialul video.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Actualitate

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția „Under Construction” din șantierul RIVUS

Dani Muresan

Published

on

Expoziția „Under Construction”, organizată de RIVUS în parteneriat cu Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca, continuă să atragă publicul într-unul dintre cele mai spectaculoase spații industriale aflate în transformare din oraș.

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția găzduită în Hala cu Arcade, una dintre clădirile păstrate de pe fosta platformă industrială Carbochim. Spațiul face parte din viitorul proiect RIVUS și va deveni, după restaurare și reconversie, un centru dedicat artelor performative și inițiativelor culturale.

Până atunci, hala oferă publicului o experiență rară: întâlnirea dintre artă, arhitectură, patrimoniu industrial și un șantier aflat în plină transformare.

Artă într-un spațiu care se transformă odată cu orașul

Expoziția are loc chiar în interiorul șantierului RIVUS, proiectul dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, care va transforma fosta platformă Carbochim într-o nouă destinație urbană pentru comunitate.

Contextul face ca vizita să fie una diferită față de o expoziție clasică. Publicul descoperă lucrări de artă contemporană într-un spațiu industrial autentic, înainte ca acesta să intre într-un amplu proces de restaurare și să primească o nouă funcțiune culturală.

Lucrările sunt realizate de studenți și artiști ai Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca și explorează memoria locului, trecutul industrial al platformei Carbochim și transformările prin care trece zona.

Picturi, fotografii, sculpturi și instalații propun perspective diferite asupra modului în care un spațiu industrial poate fi păstrat, reinterpretat și reintegrat în viața orașului.

Hala cu Arcade, viitor reper cultural în cadrul RIVUS

Hala cu Arcade este una dintre clădirile de patrimoniu industrial păstrate în cadrul proiectului RIVUS. În viitor, aceasta va deveni un centru pentru artele performative și pentru inițiative culturale, integrat într-un proiect amplu de regenerare urbană.

Prin expoziția „Under Construction”, publicul are ocazia să vadă acest spațiu într-un moment de tranziție, între istoria fostei fabrici și viitorul său rol în comunitate.

Curatorul expoziției, prof. univ. dr. Liviu-Florian Ștefan, rectorul Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca, spune că tocmai caracterul temporar al acestui moment dă forță proiectului.

„Spațiul acesta este atât de spectaculos și de generos pentru ceea ce va urma. Am avut ideea de a organiza o expoziție aici și ne bucurăm că a fost primită cu deschidere de echipa RIVUS. Ne-am dorit să facem ceva ce nu se întâmplă foarte des și, mai ales, ceva ce nu va mai putea fi făcut în aceeași formă altădată. Este limpede că nu mai putem exista separat: arta, business-ul, dezvoltarea și industria trebuie să coexiste și să colaboreze, pentru că avem nevoie unii de alții”, a declarat acesta.

Studenții UAD au reinterpretat memoria fostei fabrici Carbochim

Pentru studenții implicați, proiectul a însemnat mai mult decât realizarea unor lucrări într-un spațiu neconvențional. Procesul de creație a inclus documentare, explorarea istoriei locului și încercarea de a aduce în prim-plan poveștile oamenilor care au lucrat de-a lungul timpului în fabrica de abrazive Carbochim.

Multe dintre lucrări pornesc de la elementele definitorii ale spațiului industrial: structuri metalice, suprafețe brute, urme ale fostei activități și atmosfera specifică unei hale aflate între trecut și viitor.

Rezultatul este o expoziție care nu doar ocupă temporar un spațiu industrial, ci îl pune în valoare și îl transformă într-un punct de dialog între artiști, public și oraș.

Cum poate fi vizitată expoziția „Under Construction”

Expoziția poate fi vizitată până pe 26 iunie 2026, în Hala cu Arcade din incinta RIVUS Cluj-Napoca, de pe strada Porțelanului C33.

Accesul este gratuit, însă se face exclusiv pe bază de programare prealabilă, în grupuri organizate și însoțite de personal autorizat, deoarece expoziția se află într-un șantier activ.

Programul de vizitare este miercuri, joi și vineri, între orele 17:00 și 19:00.

Înscrierile se fac online aici:
https://inscriereunderconstruction.netlify.app/

Despre RIVUS

RIVUS este dezvoltat de companiile IULIUS și Atterbury Europe și reprezintă cel mai amplu proiect de regenerare urbană aflat în dezvoltare în România. Proiectul presupune transformarea fostei platforme industriale Carbochim într-o nouă destinație pentru comunitate, cu funcțiuni de retail, cultură, entertainment, birouri, restaurante, servicii și spații dedicate timpului liber.

Investiția depășește 550 de milioane de euro și include reconversia a două clădiri de patrimoniu industrial, amenajarea unui parc de 52.000 mp, accesibilizarea malului Someșului și realizarea unor noi conexiuni de mobilitate pentru oraș.

Prin expoziția „Under Construction”, RIVUS arată încă din această etapă direcția proiectului: păstrarea memoriei industriale a locului și transformarea fostei platforme Carbochim într-un spațiu deschis comunității.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Eveniment

O seară de poveste în inima Clujului: magia operetei revine la Palatul Bánffy într-un concert spectaculos sub cerul verii

Diana Petrescu

Published

on

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască unul dintre cele mai elegante și emoționante evenimente culturale ale verii. Pe 5 iulie 2026, curtea fermecătoare a Palatului Bánffy va răsuna din nou de acordurile celor mai iubite operete, în cadrul celei de-a VIII-a ediții a Concertului de la Palatul Bánffy – un eveniment care a devenit deja o tradiție culturală emblematică pentru oraș.

Există seri care trec neobservate și există seri care rămân în suflet pentru totdeauna. Concertul de la Palatul Bánffy face parte din cea de-a doua categorie. Nu este doar un spectacol muzical, ci o experiență care reunește generații, familii și prieteni într-un decor de poveste, unde muzica, arhitectura și emoția se întâlnesc într-o armonie perfectă.

Când istoria și muzica creează magie

Palatul Bánffy, una dintre cele mai frumoase clădiri baroce din Transilvania, oferă cadrul ideal pentru o astfel de seară specială. Curtea interioară, încărcată de istorie și eleganță, se transformă pentru câteva ore într-o scenă în aer liber unde publicul este invitat să descopere farmecul operetei într-o atmosferă unică.

Pe măsură ce soarele apune peste centrul istoric al Clujului, iar luminile serii îmbracă palatul într-o aură romantică, primele acorduri muzicale vor transporta spectatorii într-o lume a rafinamentului, a iubirii și a poveștilor nemuritoare.

Cele mai frumoase operete, într-un program excepțional

Ediția din acest an aduce în fața publicului creațiile unor compozitori legendari care au definit istoria operetei europene: Huszka Jenő, Kálmán Imre și Lehár Ferenc.

Programul artistic a fost conceput de Plesa Róbert, care a realizat o selecție atentă și echilibrată, îmbinând cele mai cunoscute și iubite arii cu adevărate bijuterii muzicale mai rar interpretate pe scenă. Astfel, atât iubitorii genului, cât și cei care descoperă opereta pentru prima dată vor avea parte de surprize și momente memorabile.

Artiști de prestigiu din Transilvania și invitați speciali din Budapesta

Pe scena amplasată în curtea Palatului Bánffy vor urca artiști apreciați din Cluj și din întreaga Transilvanie:

  • Kolcsár Katalin
  • Modra Noémi
  • Rétyi Zsombor
  • Peti Tamás Ottó
  • Rigmányi István
  • Plesa Róbert

Evenimentul va avea și doi invitați de onoare care conferă o dimensiune internațională serii.

Publicul va avea ocazia să o asculte pe Fischl Mónika, laureată a prestigiosului Premiu Kossuth și una dintre cele mai apreciate artiste ale Teatrului de Operetă din Budapesta, alături de Ninh Duc Hoang Long, tenor recunoscut pe scene importante din Europa și Asia pentru vocea sa impresionantă și interpretările sale spectaculoase.

O rampă de lansare pentru noile generații

Unul dintre cele mai frumoase aspecte ale acestui concert este susținerea tinerelor talente. Organizatorii oferă și în acest an șansa unor artiști aflați la început de drum să urce pe aceeași scenă alături de nume consacrate.

Astfel, două eleve talentate ale Școlii de Măiestrie KvintEsszencia, Biró Anna și Somogyi Eszter, vor avea ocazia să își demonstreze talentul în fața unui public numeros și exigent.

Muzică, dans și spectacol vizual

Concertul nu va fi doar o experiență auditivă, ci și una vizuală. Coregrafiile spectaculoase semnate de Vlad Sebastian vor aduce un plus de eleganță și dinamism întregului eveniment.

Acompaniamentul muzical va fi asigurat de o orchestră de cameră de înalt nivel artistic, coordonată de concertmaestrul Gyenge Zoltán Balázs, garantând astfel o interpretare impecabilă a fiecărei lucrări.

O gazdă care va conduce publicul prin universul operetei

Seara va fi prezentată de actrița Fodor Réka, care prin farmecul, eleganța și naturalețea sa va ghida spectatorii prin universul fascinant al operetei, oferind context și povești care vor transforma fiecare moment într-o experiență și mai profundă.

Un eveniment pe care nu trebuie să îl ratezi

Într-o perioadă în care cultura autentică devine tot mai prețioasă, Concertul de la Palatul Bánffy reprezintă o invitație la frumusețe, emoție și conexiune umană.

Fie că sunteți pasionați de muzica clasică, iubitori ai operetei sau pur și simplu căutați o experiență deosebită într-o seară de vară, acest eveniment promite să ofere momente de neuitat într-unul dintre cele mai spectaculoase decoruri din Cluj-Napoca.

Pe 5 iulie 2026, lăsați-vă purtați de muzică, sub cerul liber, în inima orașului.

Informații eveniment

📅 Data: 5 iulie 2026
📍 Locația: Curtea Palatului Bánffy, Cluj-Napoca
🎼 Eveniment: Concertul de la Palatul Bánffy – Ediția a VIII-a

Bilete

Biletele pot fi achiziționate online de aici:

👉 https://eventbook.ro/music/bilete-banffy-palotakoncert-8?hall=palatul-banffy-cluj-napoca

Rezervă-ți locul din timp și fii parte din una dintre cele mai elegante seri culturale ale verii clujene!

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Transilvania Healing Center repune Clujul pe harta Europei printr-o abordare inovatoare a sănătății integrative și terapiilor prin frecvență

Stefania Heinz

Published

on

Locul unde speranța întâlnește inovația

Într-o lume în care tot mai mulți oameni se confruntă cu oboseală cronică, stres, anxietate, probleme digestive, afecțiuni inflamatorii și provocări de sănătate care le afectează calitatea vieții, mulți caută răspunsuri dincolo de abordările convenționale. Caută soluții care să privească omul ca întreg, să înțeleagă cauzele dezechilibrelor și să ofere o perspectivă nouă asupra stării de bine.

La Cluj-Napoca, un oraș recunoscut pentru inovație, educație și dezvoltare, Transilvania Healing Center își propune să aducă o nouă perspectivă asupra sănătății integrative, atrăgând anual persoane din întreaga țară și din străinătate interesate de evaluări complexe și terapii non-invazive bazate pe tehnologii moderne.

Pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, experiența începe cu o întrebare simplă:

„Dacă există o altă cale?”

Povestea care a inspirat un proiect unic

În spatele Transilvania Healing Center se află o experiență profund personală.

După ani întregi de căutări, provocări și încercări de a-și recăpăta echilibrul, antreprenorul Sorin Gadola a descoperit importanța unei abordări integrate asupra sănătății. Experiența sa personală l-a determinat să exploreze metode complementare de susținere a organismului, punând accent pe stilul de viață, alimentație, evaluări funcționale și terapii cu frecvente.

Din această căutare s-a născut o viziune.

O viziune care avea să aducă la Cluj concepte și tehnologii întâlnite în centre internaționale de sănătate integrativă și care să ofere oamenilor șansa de a privi sănătatea dintr-o perspectivă diferită.

Astfel a luat naștere Transilvania Healing Center.

O experiență diferită pentru pacienți

Mulți dintre cei care ajung aici spun același lucru:

„Pentru prima dată am simțit că cineva încearcă să privească imaginea de ansamblu.”

Nu doar simptomul.

Nu doar rezultatul unei analize.

Nu doar problema de moment.

Ci întreaga persoană.

În cadrul centrului sunt utilizate tehnologii moderne de evaluare și monitorizare care contribuie la identificarea dezechilibrelor funcționale și la realizarea unor programe personalizate.

Aceste informații sunt integrate într-o abordare complexă care poate include recomandări nutriționale, modificări ale stilului de viață, suplimente și terapii complementare.

Pentru mulți oameni, simplul fapt că aceste evaluări sunt non-invazive reprezintă un avantaj important.

Oameni care vin cu speranță

Printre cei care ajung la Transilvania Healing Center se află persoane de toate vârstele.

Părinți care își doresc să exploreze soluții complementare pentru copiii lor.

Adulți care se confruntă de ani de zile cu probleme digestive, balonare, reflux, oboseală sau stres permanent.

Persoane care caută să înțeleagă mai bine dezechilibrele asociate proceselor inflamatorii și provocărilor autoimune.

Oameni care au trecut prin numeroase consultații și care simt că încă nu au găsit răspunsurile pe care le caută.

Pentru mulți dintre ei, cea mai mare schimbare nu este doar una fizică.

Este emoțională.

Este sentimentul că există încă speranță.

Că există încă opțiuni.

Că există încă oameni care îi ascultă.

Tehnologia și viitorul sănătății integrative

În ultimii ani, interesul pentru terapiile complementare și pentru tehnologiile de evaluare non-invazivă a crescut la nivel mondial.

Tot mai mulți oameni caută metode prin care să înțeleagă mai bine modul în care funcționează organismul lor și cum pot contribui activ la propria stare de bine.

Transilvania Healing Center face parte din această nouă generație de centre care combină tehnologia, evaluarea complexă și abordarea personalizată.

Nu există două persoane identice.

Nu există două istorii de sănătate identice.

De aceea, fiecare pacient este privit ca un caz unic.

Clujul devine o destinație pentru sănătatea integrativă

Ani la rând, Clujul a fost cunoscut pentru universități, IT, inovație și marile evenimente internaționale.

Astăzi, prin proiecte precum Transilvania Healing Center, orașul își consolidează poziția și în domeniul sănătății integrative.

Pacienți din diferite colțuri ale lumii aleg să viziteze Clujul pentru a descoperi această abordare modernă, centrată pe om și pe nevoile sale individuale.

Pentru mulți dintre ei, experiența nu înseamnă doar o vizită la o clinică.

Înseamnă începutul unei noi perspective asupra propriei sănătăți.

Mai mult decât o clinică

Transilvania Healing Center nu își propune să fie doar un centru de evaluare și terapii complementare.

Își propune să fie un loc în care oamenii găsesc răspunsuri.

Un loc în care sunt ascultați.

Un loc în care sănătatea este privită în ansamblu.

Un loc în care tehnologia, experiența și grija pentru pacient se întâlnesc.

Iar pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, acesta este motivul pentru care revin.

Pentru că uneori, cea mai mare schimbare începe atunci când cineva îți oferă șansa să privești sănătatea dintr-o perspectivă complet nouă.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

RO-ALERT de vreme severă în Cluj: Autoritățile avertizează populația să evite deplasările

Maria Costea

Published

on

Clujenii au primit miercuri, 11 iunie, un mesaj RO-ALERT de tip „Alertă Extremă”, emis din cauza fenomenelor meteorologice periculoase prognozate pentru următoarele ore. Avertizarea vizează întreg județul Cluj și anunță condiții severe de instabilitate atmosferică, cu risc crescut pentru populație și bunuri.

Potrivit mesajului transmis prin sistemul RO-ALERT, în intervalul 11 iunie, ora 12:00 – 12 iunie, ora 10:00, sunt așteptate averse torențiale cu acumulări de apă între 40 și 60 de litri pe metru pătrat, intensificări puternice ale vântului cu viteze cuprinse între 70 și 90 km/h, vijelii și căderi de grindină de dimensiuni medii.

Autoritățile atrag atenția că aceste fenomene pot produce pagube materiale, pot afecta traficul rutier și pot crea situații periculoase pentru persoanele aflate în aer liber. În acest context, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj recomandă cetățenilor să limiteze deplasările la strictul necesar și să evite zonele expuse riscurilor.

Recomandările autorităților

Pentru a preveni incidentele, populația este sfătuită să:

  • Evite deplasările în timpul manifestării fenomenelor severe;
  • Se adăpostească în clădiri sigure și să evite spațiile deschise;
  • Nu staționeze sub copaci, stâlpi de electricitate sau panouri publicitare;
  • Asigure obiectele care pot fi luate de vânt de pe balcoane și din curți;
  • Urmărească informațiile și actualizările transmise de autorități.

Meteorologii avertizează că precipitațiile abundente pot provoca acumulări importante de apă în zonele joase, iar rafalele puternice de vânt pot duce la ruperea unor arbori sau la avarierea infrastructurii.

Autoritățile rămân în alertă

Echipajele de intervenție din cadrul ISU Cluj sunt pregătite să acționeze în cazul producerii unor situații de urgență generate de vremea severă. Cetățenii sunt încurajați să respecte recomandările oficiale și să apeleze numărul unic de urgență 112 doar în situații care necesită intervenție imediată.

Avertizarea rămâne în vigoare până joi dimineață, la ora 10:00, perioadă în care condițiile meteo pot deveni periculoase în mai multe zone ale județului Cluj.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Grigorescu intră în șantier, iar circulația se schimbă serios în zona Someșului

Anamaria Ioana

Published

on

Iată un articol potrivit pentru Facebook, site local de știri sau postare informativă:

Grigorescu intră în șantier, iar circulația se schimbă serios în zona Someșului

Începând cu 8 iunie, zona Grigorescu intră într-o nouă etapă de lucrări care va afecta semnificativ traficul rutier și transportul public.

Autoritățile demarează construcția podului provizoriu care va asigura legătura dintre Splaiul Independenței și Bulevardul 1 Decembrie 1918, o soluție necesară pentru desfășurarea lucrărilor din zonă și menținerea conexiunii între cele două maluri ale Someșului.

Șoferii trebuie să se pregătească pentru restricții de circulație, închideri temporare de străzi și modificări importante ale traseelor de transport public. Mai multe linii de autobuz vor circula pe rute alternative, iar accesul în anumite zone va fi limitat pe durata șantierului.

Potrivit estimărilor, lucrările și restricțiile aferente vor rămâne în vigoare până la finalul lunii iulie, perioadă în care traficul din cartierul Grigorescu și din zona Someșului va fi semnificativ influențat.

Șoferii sunt sfătuiți să își planifice din timp deplasările și să utilizeze rute alternative pentru a evita aglomerația.

Lucrările vor afecta semnificativ circulația rutieră și transportul public până în data de 29 iulie, perioadă în care șoferii și călătorii trebuie să se aștepte la restricții importante în zonă.

Ce străzi vor fi afectate

Autoritățile au anunțat următoarele măsuri:

• Închiderea totală a străzii George Coșbuc, pe tronsonul dintre Splaiul Independenței și Aleea Stadionului.
• Restricționarea circulației pe banda 1 de pe Splaiul Independenței, pe sensul dinspre Pod Napoca spre Pod Garibaldi.
• Restricționarea circulației pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, pe sensul dinspre strada Giuseppe Garibaldi spre Pod Napoca, unde traficul se va desfășura alternativ pe o singură bandă.

Pentru șoferii care vin dinspre Plopilor și Podul Garibaldi spre centrul orașului, ruta alternativă recomandată este: Pod Garibaldi – Splaiul Independenței – strada Uzinei Electrice – Aleea Stadionului – strada George Coșbuc.

Modificări importante pentru transportul public

Lucrările vor afecta și transportul în comun. Liniile 30, M26 și 54N vor circula pe trasee deviate, iar mai multe stații vor fi suspendate temporar. Printre acestea se numără Cluj Arena, Hotel Radisson, Chios și Splaiul Independenței. În schimb, vor fi introduse stații alternative pe strada Uzinei Electrice și în zona Aleea Stadionului.

Vestea bună pentru locuitorii cartierului Grigorescu este că liniile 26, 26L, 27, 28, 28B, 41 și 44, precum și tramvaiele 101 și 102, vor circula pe traseele obișnuite.

Autoritățile recomandă șoferilor să își planifice din timp deplasările și să folosească rute alternative pentru a evita aglomerația din zona șantierului.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era