Sponsorizat
Categories: Social

Supercom a luat amendă ENORMĂ pentru că a împuțit Clujul. Boc: Am luat capace în locul lor

Sponsorizat
Sponsorizat

Compania de gunoi Supercom a fost amendată de Garda de Mediu cu o amendă de maxim 100.000 de lei.Conducerea Gărzii de Mediu Cluj a anunțat că firma a fost găsită vinovată de mirosul care a exasperat locuitorii Clujului și s-a aplicat o amendă cuprinsă între 50.000 și 100.000 de lei. 
Garda de Mediu a stabilit că la Centrul de Management Integrat al Deșeurilor s-a depozitat o cantitate foarte mare de deșeuri, care nu a fost tratată pentru as se neutraliza mirosul. Acest lucru și nivelarea deșeurilor de pe groapa Supercom, plus canicula și vântul, a favorizat transmiterea mirosului spre Cluj-Napoca.”Am luat în calcul și alte surse ale mirosului, dar le-am eliminat pe rând. O sancțiunea la acest moment nu rezolvă problema. Dacă totul funcționează legal aici, nu ar trebui să fie miros. S-a analizat ce s-a întâmplate pentru că în oraș miroase a canal”, a mai spus șeful Gărzii de Mediu Cluj.Întrebat de reporterii Știri de Cluj a ce miroase la Pata Rât, în locul în care se află, acesta a spus că ”miroase a canal, așa cum miroase și în Cluj-Napoca”.Acesta a menționat că și direcția vântului s-a schimbat: ”În mod normal bătea de la vest la est, dar acum bate invers. Pe fondul caniculei este aceste efect neplăcut!”.Primarul Emil Boc se plânge că a ”luat capace” în locul vinovațilorPrimarul Emil Boc a lansat un avertisment firmei Supercom să își facă treaba bine la groapa de gunoi pe care o administrează. Primarul a spus că nu este dispus să fie mustrat de oameni într-o problemă care nu ține de Primăria Cluj-Napoca.”Am luat capace, săptămâna asta, fără să am nicio vină, pentru mirosul produs de la CMID. După părerea mea, de acolo este, chiar dacă firma spune că e din altă parte. Părerea mea rămâne că e de acolo. O firmă care e privată trebuie să își facă datoria ca la carte, nu noi cei care administrăm orașul să luăm mustrările oamenilor fără să avem nicio vină. Primăria nu are nicio treaba cu CMID. Consiliul Județean a lansat o licitație și acum e o firma care se ocupă. Acum, avem un operator privat care trebuie să înțelegea că la Cluj nu e tocmeală, nu merge și așa și așa. Firma a spus că vine de la găinațul de la Aiton. Îmi e foarte greu să cred că de la 20 km de Cluj mirosul a ajuns la Cluj și se manifestă așa. Autoritățile statului vor stabili. Cu noi nu se glumește”, a declarat edilul Emil Boc, la Napoca FM.La rândul lui șeful Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a spus că nu este responsabil de problema gunoaielor, într-o tentativă de a se spăla pe mâini de probleme. De asemenea, a mai apărut o altă pistă și anume aceea că mirosul ar provenit de la o fermă de pui din Aiton, situată la 20 de kilometri de Cluj-Napoca, lucru respins de oficialii Gărzii de Mediu Cluj.Noaptea minții! Supercom spune că mirosul de rahat din Cluj nu e de la Pata Rât: ”Ei nu simt mirosul, dar noi simțim mirosul de canal!”

Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

Atenție, șoferi și trotinetiști! RCA pe CNP și examen obligatoriu

"Trotinetele au scăpat de sub control"Titi Aur Fostul campion de raliuri și actual proprietar al…

2 hours ago

Florin Piersic strălucește la 89 de ani! Marele actor face senzație pe Cluj Arena

Florin Piersic, unul dintre cei mai iubiți actori români, a făcut senzație luni seara pe…

17 hours ago

Exclusiv -Accident rutier grav între Luna de Sus și Stolna, în 3 octombrie! Grija Mare!

Un accident rutier deosebit de grav a avut loc joi, 3 octombrie, pe drumul județean…

19 hours ago

Aur pentru România: Eleva din Cluj cucerește Olimpiada Internațională de Chimie Aplicată

O elevă din Cluj-Napoca a făcut România mândră, câștigând medalia de aur la Olimpiada Internațională…

1 day ago

Incendiu în cartierul Zorilor din Cluj-Napoca. Trei garaje distruse, un bărbat a suferit un atac de panică

Un incendiu puternic a izbucnit duminică dimineață pe strada Tatra din cartierul Zorilor, Cluj-Napoca. Trei…

2 days ago

(Video) – Copil de 12 ani, lovit pe trotuar de un Mustang condus de un șofer din Bistrița-Năsăud, se luptă între viață și moarte

Copilul de 12 ani lovit pe trotuar, miercuri, 1 octombrie, de un autoturism Ford Mustang,…

2 days ago