Connect with us

Sport

Amfiteatrul emblematic al UMF Cluj de la Institutul de Gastroenterologie, renovat. „Aici se îmbină tradiția cu dinamismul și modernitatea școlii medicale clujene!” FOTO/VIDEO

Stefan Petre

Published

on

Amfiteatrul UMF Cluj de la Institutul Regional de Gastroenterologie a fost renovat și deschis pe 31.10.2023 / Foto: monitorulcj.ro

Sănătate

Un amfiteatru emblematic al Universității de Medicină și Farmacie din Cluj-Napoca, plin cu tradiție, a fost renovat. Acum, studenții și cadrele didactice care activează la Institutul Regional de Gastroenterologie au un loc modern în care să își desfășoare actul educațional.

Amfiteatrul UMF Cluj de la Institutul Regional de Gastroenterologie a fost renovat și deschis pe 31.10.2023 / Foto: monitorulcj.ro

  Institutul Regional de Gastroenterologie și Hepatologie (IRGH) Prof. Dr. Octavian Fodor și Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca au marcat marți, 31 octombrie, redeschiderea amfiteatrul emblematic al spitalului, după ce a fost supus unui proces de renovare. La eveniment au fost prezenți prof. dr. Nadim Al Hajjar, medic chirurg și noul președinte al Asociației Române de Chirurgie Hepato-Bilio-Pancreatică şi Transplant Hepatic, dr. Mihai Mleșnițe, directorul IRGH Cluj, prof. dr. Anca Dana Buzoianu, rectorul UMF Cluj și prof. dr. Marcel Tanţău, șef Disciplină Medicală III.Tăierea panglicii, de către managerul spitalului, dr. Mihai Mleșnițe, și prof. dr. Anca Dana Buzoianu, rector UMF Cluj / Foto: monitorulcj.roAmfiteatrul a fost modernizat, iar de acum, studenții care învață în cadrul institutului se vor putea bucura de condiții de cea mai înaltă calitate. La evenimentul de deschidere a amfiteatrului, managerul institutului, dr. Mihai Mleșnițe, a evidențiat cât de important este ca actul educațional să fie realizat și în spitale.
Eveniment de deschidere a amfiteatrului renovat de la IRGH / Foto: monitorulcj.ro„Despre acest spital, avem descrise trei activități: diagnostic și tratament al pacienților, învățământ și cercetare. Pe partea de diagnostic și tratament avem un număr mare al pacienților, de multe ori un număr care depășește capacitatea noastră, și cred că asta demonstrează calitatea actului medical care se desfășoară la noi în spital. Căutăm mereu să investim în partea hotelieră a pacienților, în infrastructură, echipamente de ultimă generație. De asemenea, am încurajat cercetarea și drept dovadă stau proiectele care se derulează și echipamentele moderne dedicate cercetării.Se spune că educația este cea mai bună investiție și eu sunt de acord cu această afirmație. La prima vedere am putea spune că un spital are, ca primă activitate,  diagnosticul și tratamentul, dar cred că dacă stăm puțin și vedem în fiecare zi ce se întâmplă în acest institut, observăm că zilnic sunt prezenți studenți, rezidenți, cadre didactice, care împreună derulează acest proces de învățare. Deci, cred că este foarte greu de cântărit care e primordial. Eu consider că Institutul de Gastroenterologie întrunește cu succes toate aceste activități, iar faptul că astăzi suntem aici și inaugurăm acest amfiteatru, împreună cu universitatea, demonstrează importanța educației. În consecință, am reușit împreună, pentru că indiferent că ne numim IRGH sau UMF, suntem o mare familie. Pentru acest lucru, eu cel puțin, am o satisfacție personală. Mi-am petrecut aici ani din studenție, am activitatea profesională. Cred că e momentul să ne bucurăm de acest amfiteatru. Nu pot decât să mulțumesc Universității de Medicină și Farmacie, doamnei rector, pentru sprijinul în acest proiect și pentru toată colaborarea”, a spus dr. Mihai Mleșnițe, managerul Institutului Regional de Gastroenterologie-Hepatologie Prof. Dr. Octavian Fodor Cluj.
Dr. Mihai Mleșnițe a luat cuvântul la eveniment / Foto: monitorulcj.roAmfiteatrul de la IRGH, un loc cu tradițieLa eveniment a mai fost prezentă și prof. dr. Anca Dana Buzoianu, rectorul UMF Cluj, care a evidențiat că, deși amfiteatrul a fost adus la standarde moderne, acesta își păstrează tradiția, fiind unul dintre locurile emblematice ale universității clujene. Amfiteatrul inaugurat de UMF Cluj și IRGH / Foto: monitorulcj.ro Până acum, pentru renovare, fondurile au fost alocate din partea spitalului, însă alte dotări vor fi aduse de universitate: „Trăim cu toții un moment de bucurie pentru că acest amfiteatru emblematic al universității și al Clujului a luat o nouă față, dar în care se păstrează tradiția. E un amfiteatru în care se îmbină tradiția cu dinamismul și modernitatea școlii medicale clujene. Spre deosebire de toate celelalte amfiteatre (acesta este ultimul pe care îl inaugurăm refațadizat), în acest caz spitalul a pus toate fondurile până acum, urmând ca dotările și ce mai trebuie făcut să fie investite de universitate. Am avut un partener extraordinar și care a răspuns aproape cu entuziasm, aș spune, solicitării de a finaliza și acest amfiteatru. Recunosc că am rămas surprinsă când am intrat. Am văzut poze înainte, dar nu se compară cu pozele cu atmosfera. Cred că aici o să se desfășoare în continuare un act didactic, nu de calitate, ci de excelență. Întotdeauna IRGH, și înainte de asta – Clinica Medicală III, a fost unul dintre polii de excelență ai Facultății de Medicină și asta o știți la fel de bine ca mine, este un lucru cunoscut și cred că n-am avut niciodată probleme în ceea ce privește actul educațional cu colectivul de oameni excepționali și de super valori care există în acest institut”, a declarat prof. dr. Anca Dana Buzoianu, rectorul UMF „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca.Prof. dr. Anca Dana Buzoianu, rectorul UMF Cluj, vorbește la evenimentul de deschidere a amfiteatrului de la IRGH, lângă dr. Marcel Tanțău (dreapta) și  dr.  Mihai Mleșnițe (stânga )/ Foto: monitorulcj.roDe asemenea, rectorul a precizat că, dacă ar fi să se gândească la „cei mai buni oameni care reprezintă cel mai bine facultatea în țară”, atunci aceia ar fi, cu siguranță, din acest institut: „Nu sunt laude goale, e ceea ce simțim noi – respectul profund pe care facultatea și universitatea îl are față de colectivele din IRGH. Efortul dvs. al tuturor face să meargă foarte bine Facultatea de Medicină.”
Eveniment de deschidere a amfiteatrului de la Institutul de Gastroenterologie / Foto: monitorulcj.roOdată cu renovarea, amfiteatrul a fost redenumit din „Octavian Fodor” (așa cum este denumit în continuare institutul), în „Sergiu Duca”, medicul chirurg considerat părintele chirurgiei laparoscopice din România, la propunerea dr. Nadim al Hajjar.Amfiteatrul Universității de Medicină, renovat la Institutul de Gastroenterologie / Foto: monitorulcj.roIRGH și UMF Cluj, o colaborare de 100 de aniTotodată, Buzoianu a declarat pentru monitorulcj.ro că medicii de la IRGH sunt profesioniști „de excepție”, dar și „foarte buni dascăli” și formează zeci de generații de studenți:„Colaborarea dintre universitate și institut este o colaborare de 100 de ani, de la înființate, pentru că nicio facultate de medicină nu poate să existe fără spitale, fără instituții, clinici universitare. Deci este o simbioză, iar colaborarea universității cu institutul este una excepțională. În acest loc funcționează profesioniști cu totul și cu totul de excepție, care pe lângă menirea lor de a îngriji pacienți sunt și foarte, foarte buni dascăli. Ei formează zeci de generații de studenți, nu numai studenți la Medicină, ci și la Asistență Medicală și, de asemenea, studenți la celelalte programe ale universității. Suntem foarte mândri de eforturile lor și aș mai menționa că este unul dintre centrele de pregătire a rezidenților de excelență. Toată lumea „se bate” pentru acest loc, toți rezidenții doresc să ajungă la clinicile de la institut, pentru că aici au o pregătire de înalt nivel – la cel mai înalt standard din țara noastră. Deci, cred că pe această ramură a medicinei suntem printre cei mai buni”, a spus prof. dr. Anca Dana Buzoianu.Prof. dr. Anca Buzoianu, rectorul UMF, a luat cuvântul / Foto: monitorulcj.roChirurgul Nadim Al Hajjar: „Am înțeles atât importanța bolnavilor, cât și a studenților”În cadrul evenimentului a luat cuvântul și chirurgul Nadim Al Hajjar, care a evidențiat cât de importante sunt echipele interdisciplinare, atât în tratarea bolnavilor, cât și în educarea tinerilor medici: „Suntem un institut, o echipă interdisciplinară, care întotdeauna am înțeles importanța atât a bolnavilor noștri, cât și a studenților; nevoia de o colaborare multidisciplinară care include absolut toate departamentele care constituie acest institut. Este foarte important să avem infrastructură, să avem contribuția administrativă pentru a oferi condițiile cele mai bune pentru muncă, dar cea mai bună investiție este resursa umană, care contribuie la vindecarea bolnavilor și la învățătura medicală. Avem foarte multe obiective de îndeplinit, inclusiv pe parte educațională, cu studenții noștri, și, desigur, pe partea de cercetare (…) Eu vă mulțumesc foarte mult că ați venit să fiți alături de noi pentru inaugurarea acestui amfiteatru, care pentru noi a fost un lucru extraordinar. Este important pentru că aici ne întâlnim cu toții, aici avem echipe multidisciplinare cu care am standardizat foarte multe protocoale pentru diferite patologii și acest lucru se reflectă astăzi în rezultatelor noastre, care eu cred că sunt de invidiat peste tot, dar nu sunt valorificate la valoarea lor adevărată. Preocuparea noastră a fost să facem cât mai multe, dar nu cred că am publicat și contribuit pe cât putem ca să fie și vizibil, la ce valoare avem noi aici”, a spus prof. dr. Nadim Al Hajjar.Chirurgul Nadim Al Hajjar vorbește la evenimentul de deschidere a amfiteatrului UMF Cluj / Foto: monitorulcj.roPentru monitorulcj.ro, prof. dr. Nadim Al Hajjar a evidențiat că discuțiile multidisciplinare au un impact foarte mare, fiindcă actul medical nu poate fi realizat luând în considerare o singură specialitate: „Dacă am simțit lipsa acestor întâlniri care aveau loc în amfiteatru, desigur. Cei care au pierdut cei mai mult sunt studenții noștri. E vorba de impactul pe care îl puteau avea aceste discuții multidisciplinare asupra evoluției favorabile a pacienților noștri, pentru că la ora actuală medicina este multidisciplinară, nu mai poate fi bazată numai pe o singură specialitate. Desigur, protocoalele trebuie personalizate pentru fiecare bolnav în parte. Și întâlnirile noastre multidisciplinare, discuțiile despre fiecare caz în parte, n-au făcut altceva să personalizeze protocoalele care sunt existente pentru patologia respectivă, pentru fiecare bolnav în parte, luând în considerare și specificul pacientului. Noi am încercat chiar dacă nu am avut amfiteatrul la dispoziție să ne întâlnim în bibliotecă. Eu sper că toți colegii au înțeles importanța acestor întâlniri, în primul rând pentru beneficiul pacienților noștri, și nu în ultimul rând, pentru învățătura medicală corectă a studenților noștri și a rezidenților noștri”, a explicat chirurgul. Prof. Dr. Nadim Al Hajjar / Foto: monitorulcj.roAmfiteatrul Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj de la Institutul de Gastroenterologie și Hepatologie (IRGH) Prof. Dr. Octavian Fodor / Foto: monitorulcj.ro Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sanatate

Vara trece. Obiceiurile bune rămân.

Dani Muresan

Published

on

Vara a început. Pentru mulți dintre noi, asta înseamnă mai mult timp petrecut afară, concedii, drumeții, ieșiri cu prietenii și, în general, un stil de viață mai activ.

De aceea, forma fizică nu ar trebui privită ca un obiectiv de sezon sau ca o cursă contra cronometru înainte de vacanță. În realitate, sportul nu este despre un „corp de vară”, ci despre mai multă energie, mai multă sănătate și obiceiuri care te ajută să te simți mai bine tot anul.

Mulți oameni încep să facă mișcare atunci când se apropie concediul, iar odată cu venirea toamnei renunță și o iau de la capăt anul următor. Problema nu este lipsa de motivație, ci faptul că sportul este tratat ca un proiect temporar.

Ce funcționează, de fapt, este mult mai simplu: consecvența. Nu antrenamentele perfecte și nici dietele drastice, ci un sistem pe care îl poți menține pe termen lung. Antrenamente regulate, alegeri alimentare echilibrate și o rutină stabilă — acestea sunt lucrurile care fac diferența.

Fiecare schimbare începe cu un prim pas. Iar momentul potrivit să-l faci este acum.

Pentru tot mai mulți clujeni, acest proces începe într-un loc în care sportul este privit exact așa cum ar trebui: nu ca o soluție rapidă, ci ca parte dintr-un stil de viață echilibrat.

La Athletic Sport Center, accentul nu este pus pe promisiuni spectaculoase, ci pe un parcurs construit corect, adaptat fiecărei persoane. Totul începe cu o evaluare corporală, care oferă o imagine clară asupra punctului de plecare și permite crearea unui plan realist.

Pentru cei care își doresc rezultate mai clare, antrenamentele cu antrenor personal aduc structură, progres constant și siguranță în execuție. Pentru cei care preferă dinamica unui grup, clasele de grup oferă energie și motivație, iar pentru rezultate sustenabile există și consultanță nutrițională, orientată spre echilibru și obiceiuri sănătoase.

Centrul oferă și programe dedicate copiilor între 7 și 14 ani, iar recuperarea după antrenamente este susținută și prin acces la saună, pentru relaxare și refacere.

În final, sportul nu este despre cum arăți într-o anumită perioadă a anului, ci despre cum te simți zi de zi. Energia, sănătatea și starea de bine nu ar trebui să fie obiective de vară, ci parte din viața de zi cu zi.

Vara trece. Obiceiurile bune rămân.

Pentru cei care simt că este momentul pentru o schimbare, Athletic Sport Center îi așteaptă în Cluj-Napoca, pe Strada Constantin Brâncuși 148-152, într-un spațiu în care sportul devine parte dintr-un stil de viață echilibrat.

Mai multe informații despre servicii și programe sunt disponibile pe website-ul centrului, www.athleticsportcenter.ro.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Alex Campian

Published

on

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și Turcia pentru calificarea la Campionatul Mondial 2026 se vede pe ecran uriaș, într-o atmosferă care promite să transforme fiecare fază într-un moment de galerie scrie stiridecluj.ro

📅 26 martie 2026
Ora 07:00
🎟️ Bilet: 49 lei

Organizatorii îi cheamă pe fani cu un mesaj simplu: “Vino în galben, adu-ți prietenii și transformă cinema-ul într-un mini-stadion”


⚽ Meci cât un vis de 30 de ani

Naționala României, condusă de Mircea Lucescu, se află la un pas de o calificare istorică. Un rezultat pozitiv în fața Turciei ar duce echipa mai aproape de barajul final pentru Mondial.

Ultima prezență a României la un Campionat Mondial datează din 1998, iar actuala generație are ocazia să rescrie povestea.


⚡ Atacul care aprinde speranța

Privirile sunt ațintite spre compartimentul ofensiv, unde forma jucătorilor dă motive de optimism:

  • Dennis Man vine cu cifre solide și goluri decisive
  • Daniel Bîrligea a reintrat în ritm și marchează constant
  • Valentin Mihăilă aduce viteză și inspirație

În spate, echilibrul este susținut de jucători precum Răzvan Marin și siguranța din poartă oferită de Ionuț Radu.


📊 România vs Turcia: duelul cifrelor

Pe hârtie, Turcia pornește favorită, cu un lot evaluat mult peste cel al României. Totuși, fotbalul nu se joacă pe hârtie, ci pe teren… iar uneori pe ecran mare, cu sute de inimi bătând la unison.


🎬 Experiența: stadion + confort

Imaginează-ți:

  • reacțiile fanilor la fiecare ocazie
  • sunetul care îți trece prin piept
  • emoția unui gol trăit la maximum

Doar că, în loc de frig și aglomerație, ai fotoliu, popcorn și ecran gigantic.

Info imagine| imagine sugestiva generata Ai.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dan Petrescu, operat de urgență. Problemele de sănătate l-au ținut departe de bancă

Alex Campian

Published

on

Vești îngrijorătoare despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu. Fostul antrenor al CFR Cluj a fost supus unei intervenții chirurgicale de urgență, după ce s-a confruntat cu complicații serioase la nivelul gâtului scrie fanatik.ro

Intervenția a avut loc în cursul săptămânii trecute și, potrivit informațiilor apărute în spațiul public, nu a fost una simplă. Problemele medicale s-ar fi agravat într-un timp scurt, motiv pentru care medicii au decis că operația nu mai poate fi amânată.

Operație dificilă, dar evoluție stabilă

Surse din apropierea mediului sportiv susțin că intervenția a fost una complexă, însă evoluția lui Dan Petrescu este, în acest moment, stabilă. Tehnicianul se află în perioada de recuperare și este monitorizat atent de medici.

După luni întregi în care s-a confruntat cu probleme de sănătate, această intervenție vine într-un moment delicat pentru antrenor, care nu a mai fost activ pe banca tehnică din vara anului trecut.

O pauză forțată după plecarea de la CFR Cluj

Dan Petrescu nu a mai antrenat din august 2025, când și-a încheiat mandatul la CFR Cluj, după un rezultat dificil în competițiile europene. De atunci, starea sa de sănătate a fost principalul motiv pentru care nu a revenit în antrenorat.

De-a lungul carierei începute în 2003, Petrescu a pregătit echipe importante din România și din străinătate, fiind considerat unul dintre cei mai experimentați antrenori români ai ultimelor decenii.

Dorința de revenire rămâne

Chiar dacă perioada actuală este una dificilă, apropiații susțin că obiectivul lui Dan Petrescu rămâne revenirea pe banca tehnică, imediat ce starea de sănătate îi va permite.

Pentru moment însă, prioritatea este recuperarea completă după intervenția chirurgicală, una care i-a pus pe gânduri pe fani și pe lumea fotbalului din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Fost jucător de la CFR Cluj, reținut după un accident în București. O femeie a fost găsită rănită pe carosabil

Alex Campian

Published

on

Kader Keita, fost jucător al CFR Cluj și în prezent component al Rapid București, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a fost implicat într-un accident rutier produs marți dimineață, 3 martie 2026, în București, și este cercetat pentru părăsirea locului accidentului, potrivit informațiilor publicate de GSP.ro și confirmate prin comunicatul oficial al Brigadiei Rutiere.

Poliția a fost sesizată în jurul orei 05:45 prin intermediul serviciului de urgență 112, după ce o femeie, cu leziuni în zona capului, a fost găsită întinsă pe carosabil la intersecția străzilor Gherghiței și Zamfir Nicolae în Sectorul 2. Victima în vârstă de 67 de ani a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale, iar verificările ulterioare au arătat că aceasta a fost implicată într-un accident de circulație, iar autorul a părăsit locul faptei fără a anunța poliția.

În urma cercetărilor, forțele de ordine au identificat conducătorul auto în persoana unui bărbat de 26 de ani, care se află în custodia Brigăzii Rutiere pentru continuarea anchetei.

Circumstanțe și anchetă în desfășurare

Potrivit unui comunicat al Brigăzii Rutiere, femeia rănită a ajuns la spital cu leziuni care par a fi rezultat dintr-un impact rutier. Inițial, aceasta ar fi relatat că a căzut, însă ulterior anchetatorii au stabilit că nu este cazul. Polițiștii Biroului de Accidente cu Autori Necunoscuți au confirmat ulterior implicarea unui autovehicul în producerea incidentului și au identificat autorul.

Reacția clubului Rapid

FC Rapid 1923 a confirmat pe cale oficială existența accidentului și faptul că jucătorul a fost încurajat să colaboreze în totalitate cu autoritățile. Clubul a precizat că, în acest moment, ancheta este în curs, iar orice decizie disciplinară va fi luată după clarificarea completă a situației.

Reprezentanții clubului au subliniat: „Până la clarificarea completă a cazului, nu putem adopta o poziție definitivă, iar jucătorul a fost îndemnat să ofere tot sprijinul necesar autorităților.”

Parcursul fotbalistic al lui Keita în România

Kader Keita a ajuns în România în urmă cu doi ani, când a semnat cu CFR Cluj. Ulterior, Rapid l-a împrumutat pentru șase luni în schimbul a 200.000 de euro, iar, ulterior, pentru 100.000 de euro, clubul giuleștean l-a cumpărat definitiv.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Alex Campian

Published

on

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat Sportivul Anului la prima ediție a Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic precizeaza ziarulfaclia.ro

Distincția vine după un an de excepție pentru sportivul legitimat la CSM Cluj-Napoca, care și-a confirmat statutul de lider mondial în categoria sa.

„Mă simt foarte fericit, este o onoare pentru mine să câștig acest premiu la prima Gală a Sportului Paralimpic din România. Acest lucru demonstrează faptul că, încet, încet, sportul paralimpic are mai multă vizibilitate. Pe mine mă motivează întotdeauna faptul că îmi doresc să fiu cel mai bun și încerc să fiu cel mai bun, să dau tot ce pot pentru a fi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a declarat Bologa.

Sprijin internațional și obiective majore în 2025

Sportivul a subliniat și sprijinul primit din partea președintelui Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, precum și susținerea de la nivel internațional.

Pentru 2025, Alexandru Bologa are obiective clare: Campionatul European și Campionatul Mondial programate în august și septembrie, competiții pentru care se pregătește intens la fiecare antrenament.

Ceilalți laureați ai Galei Sportului Paralimpic

Titlul de Sportiva Anului 2025 a fost câștigat de Gabriela Constantin (para tenis de masă).

La categoriile non-paralimpice au fost premiați:

  • Adriana Tofan – Sportiva anului (para climbing)

  • Cosmin Candoi – Sportivul anului (para climbing)

Titlul de Sportivul Special Olympics al anului i-a revenit schiorului Casian Munteanu.

Premiul „Speranța paralimpică” a fost acordat lui Darius Dumitru (para înot), iar distincția pentru întreaga carieră și excelență a fost înmânată Paula Cristea.

Clubul și echipa anului

Titlul de Clubul Anului 2025 a fost câștigat de CSM Cluj-Napoca, unde activează și Antrenorul Anului, Tamas Gergely, cel care îl pregătește pe Alexandru Bologa.

Premiul pentru Echipa Anului în sportul paralimpic din România a fost adjudecat de echipa națională de fotbal pentru nevăzători.

Prezență internațională la gală

La eveniment au participat numeroase oficialități din sportul mondial, printre care:

  • Andrew Parsons, președintele Comitetului Paralimpic Internațional;

  • Ilgar Rahimov, președintele IBSA;

  • Laszlo Szabo, președintele Comitetului Paralimpic Maghiar;

  • Rufat Hajili, director executiv IBSA.

Prima ediție a Galei Sportului Paralimpic marchează un moment important pentru creșterea vizibilității și recunoașterii performanței sportivilor paralimpici din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era