Sponsorizat
Categories: Sport

Au început lucrările la Park & Ride-ul de la Aeroport. Investiție de peste 14,5 milioane de euro

Sponsorizat
Sponsorizat

Administrație

Așteptarea a luat sfârșit. Au început lucrările la Park & Ride-ul de la Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj. Investiția depășește 14,5 milioane de euro.

Au început lucrările la Park & Ride-ul de la Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj/ Foto: Emil Boc – Facebook

  


Au început lucrările la Park & Ride-ul de la Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj. 


Anunțul a fost făcut de primarul Emil Boc, pe pagina sa de Facebook.„Au început lucrările la obiectivul Park & Ride din zona aeroportului. Investiție de peste 14,5 milioane euro de la bugetul local


Astăzi am verificat în teren lucrările la Park & Ride, obiectiv de investiții realizat de Primăria Cluj-Napoca în zona str. Traian Vuia (nr. 149-151). Proiectul prevede:
– amenajarea unei platforme de parcare și a accesului din drumul național;
– amenajare stații de transport în comun
– amenajarea unui terminal tip autogară, incluzând construcția unui corp de clădire pentru terminalul de transport, cu copertină pentru călători și autocare și amenajarea unei piațete publice.S-au amenajat spații verzi perimetral și între locurile de parcare”, a transmis Emil Boc.



Peste 860 de locuri de amenjare vor fi disponibileÎn total sunt prevăzute 863 locuri de parcare:37 locuri de parcare pentru persoanele cu dizabilități30 de locuri de parcare pentru autovehicule electrice și hibride788 locuri de parcare pentru autovehicule8 peroane pentru autobuzeÎn privința reamenajării străzii Traian Vuia, proiectul cuprinde zona de acces în Park&Ride, sensul giratoriu, trotuare, respectiv relocare stație pentru transportul în comun.


Valoarea estimată / atribuire: 14.633.392 euro (TVA inclus). Licitația a fost atribuită către TCI Contractor General S.A. Durata contractuală de execuție a lucrărilor este de 12 luni de la emiterea ordinului de începere.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:



Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

4 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

7 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago