Sponsorizat
Categories: Sport

“Sociolog clujean, despre nostalgicii comunismului Există tendința de a spune -chiar dacă eram săraci, toți eram egali”

Sponsorizat
Sponsorizat

Politică

Specialiștii explică pozibilele cauze pentru care unii români regretă perioada comunistă.

“Numărul nostalgicilor după comunism a crescut, în ultimii ani Foto monitorulcj.ro

 Un sondaj de opinie relevă că aproape 50% dintre români consideră că regimul comunist a însemnat un lucru bun pentru țara noastră. Procentul este mai mare decât în urmă cu 10 aniIoan Hosu, sociolog și prof.univ. dr. la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării din cadrul UBB Cluj identifică trei posibile explicații pentru procentul ridcat al nostalgicilor după perioada comunistă.“Posibilele explicații ar putea fi date de, în primul rând, necunoaștere. Vedem tineri care apreciază această perioadă, dar o apreciază fără să aibă prea multe informații, detalii sau să cunoască istoria acelor ani și atunci, sub influența unor narațiuni primite de la părinți sau bunici, care asociază acea perioadă cu o perioadă mai fericită, mai bună, tind și ei s-o aprecieze. Fără să cunoască, repet, detalii despre lipsuri, despre lipsa libertăților. Și atunci, unii din lipsa informațiilor și într-un context prezentat favorabil, spun – da, era mai bine, mai simplu.
Apoi, vorbim de cazul celor care au trăit ani buni în perioada comunistă și o apreciază. Eu cred că în cazul lor e vorba de uitare. Uită părțile negative și apreciază aspectele pozitive, mai ales aspectele legate de perioada din tinerețe, pe care o apreciază ca fiind pozitivă, indiferent despre ce alte constrângeri e vorba – libertăți, cenzură, opresiune, lipsuri”,  Inegalitățile din societate, cea mai mare nemulțumireIoan Hosu mai punctează o variantă: “Mai există o posibilă explicație, în zilele noastre vedem și oameni care au un nivel de bunăstare sau prosperitate și care pe alții îi deranjează. Sunt nemulțumiți cu aceste diferențe între venituri, proprietăți, bani, buunăstare. Ei spun – era mai bine înainte pentru că eram toți egali – și sigur că aceste inegalități îi determină să spună că era mai bine atunci, eram toți egali. Aceste inegalități sunt cele care determină să spună că era mai bine atunci. Există tendința de a spune -chiar dacă eram săraci, toți eram egali. Și probabil că tema aceasta a injustiției în societatea în care trăim e cea care îi determină să fie nostalgici, și nu neapărat nivelul de bunăstare. Pentru că nivelul de bunăstare în România postcomunistă a crescut. 
Dar trebuie spus că nu era bine (n.red în perioada comunistă). Aceste nostalgii și aceste predispoziții de a aprecia perioada comunistă se vor împleti cu multe teme din campaniile electorale pe care le vom vedea în 2024, aici va fi o problemă a unora care vor trebui să demonstreze că acum e mai bine comparativ cu 1986 sau 1988, de exemplu. Iar oamenii vor alege din trecutul lor doar părțile care le convin – tinerețea și frumusețea tinereții, nu orânduirea socio-politică”. 

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

1 day ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

2 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

2 days ago

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic,…

2 days ago

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de…

3 days ago