Sponsorizat
Categories: Sport

Un clujean sancționat pentru viteză excesivă când și-a dus soția să nască a fost iertat de judecători

Sponsorizat
Sponsorizat

Actualitate

Un bărbat din Cluj a primit o amendă usturătoare și i-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile fiindcă a fost prins pe radar cu o viteză excesivă când își ducea soția să nască la spital.

Un șofer a condus cu viteză excesivă în localitate ca să-și ducă soția la spital / Foto: IPJ Cluj – Facebook

  Un șofer din Cluj a primit o amendă de 1.305 lei, adică echivalentul a 9 puncte de amendă, și permisul de conducere i-a fost reținut pentru 90 de zile, fiindcă a condus cu o viteză excesivă în localitate, potrivit clujust.ro. Mai exaxct, în 10 septembrie 2022, în apropierea orei 23:00, bărbatul circula pe DN1C, în Răscruci, cu o viteză de 103 km/h. Bărbatul a contestat decizia și a susținut că „a fost nevoit să depășească viteza legală, având în vedere că soția avea contracții și era pusă în pericol atât viața mamei, cât și a copilului, sens în care a făcut trimitere la actul medical depus. Raportat la situația specială medicală a soției pe care o transporta la spital pentru a naște, petentul a invocat existența unui caz fortuit, care lipsește fapta contravențională de trăsătură esențială vinovăției în acord cu art. 11 din O.G. nr. 2/2001”. Instanța a anulat procesul-verbal de sancționare pe motiv că „situația petentului se circumscrie unei stări de necesitate în sensul dispozițiilor art. 11 din O.G. nr. 2/2001, fiind de natură să înlăture caracterul contravențional al faptei săvârșite”. Citește mai mult pe clujust.ro.

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

Florin Piersic strălucește la 89 de ani! Marele actor face senzație pe Cluj Arena

Florin Piersic, unul dintre cei mai iubiți actori români, a făcut senzație luni seara pe…

12 hours ago

Exclusiv -Accident rutier grav între Luna de Sus și Stolna, în 3 octombrie! Grija Mare!

Un accident rutier deosebit de grav a avut loc joi, 3 octombrie, pe drumul județean…

14 hours ago

Aur pentru România: Eleva din Cluj cucerește Olimpiada Internațională de Chimie Aplicată

O elevă din Cluj-Napoca a făcut România mândră, câștigând medalia de aur la Olimpiada Internațională…

21 hours ago

Incendiu în cartierul Zorilor din Cluj-Napoca. Trei garaje distruse, un bărbat a suferit un atac de panică

Un incendiu puternic a izbucnit duminică dimineață pe strada Tatra din cartierul Zorilor, Cluj-Napoca. Trei…

1 day ago

(Video) – Copil de 12 ani, lovit pe trotuar de un Mustang condus de un șofer din Bistrița-Năsăud, se luptă între viață și moarte

Copilul de 12 ani lovit pe trotuar, miercuri, 1 octombrie, de un autoturism Ford Mustang,…

2 days ago

Incendiu la Școala „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca. Peste 300 de elevi au fost evacuați

Un incendiu izbucnit luni la o clădire aflată în reabilitare, care aparține de Școala Gimnazială…

2 days ago