Sponsorizat
Stiri

„Ne iau de fraieri!” Revoltă în Cluj după ce șoferii „șmecheri” folosesc ilegal banda de autobuz

Sponsorizat
Sponsorizat

Scandal în trafic! Banda de autobuz, noua scurtătură pentru șoferii „șmecheri” din Cluj

Traficul din Cluj-Napoca continuă să fie un test de răbdare pentru șoferii care respectă regulile, în timp ce alții profită de fiecare breșă posibilă. O nouă problemă a fost semnalată astăzi, 4 martie 2025, pe Calea Florești, după Podul N, unde banda dedicată transportului în comun a devenit o scurtătură pentru cei care nu vor să stea în coloană.

Șase mașini în mai puțin de un minut!
Într-un interval de doar 60 de secunde, mai mulți șoferi au fost surprinși circulând pe banda destinată autobuzelor, depășind coloana regulamentară și sfidând astfel regulile de circulație.

“Nu vorbim despre zona în care este permis accesul pe banda de autobuz, înainte de intersecția cu strada Ciobanului. Este vorba despre șoferii care pur și simplu sfidează legea și ne iau pe toți de fraieri!” – a transmis un clujean revoltat.

Unde e Poliția?
Șoferii respectuoși cer măsuri urgente pentru stoparea acestui fenomen și propun ca un echipaj de poliție să fie prezent dimineața în acea zonă, pentru a-i sancționa pe cei care ignoră regulile.

“De ce nu poate sta un echipaj de poliție acolo timp de o lună, în fiecare dimineață? Să-i redirecționeze în coloană pe cei care sfidează regulile! Noi de ce trebuie să suportăm nesimțirea?” – a mai adăugat un conducător auto nemulțumit.

Până în acest moment, autoritățile nu au oferit un răspuns oficial privind această problemă. Rămâne de văzut dacă poliția rutieră va interveni pentru a restabili ordinea pe șoselele Clujului sau dacă „șmecherii” vor continua să profite de haosul din trafic.

Facebook Comments Box
Cosmin Ardelean

Recent Posts

Record pe piața imobiliară: IULIUS și Atterbury Europe atrag 400 milioane de euro pentru reconversia urbană RIVUS din Cluj

Proiectul RIVUS Cluj-Napoca, dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, marchează un moment istoric în industria…

2 hours ago

La o cafea cu un polițist: Clujenii, invitați să vorbească deschis despre siguranța rutieră ☕🚔

Cum ar fi să discuți față în față, la o cafea, cu un polițist despre…

3 hours ago

Cluj: Zonele afectate de întreruperea apei timp de 3 zile, începând de marți, 20 mai 2025

Lucrări majore pe conducta Cluj-Gherla-Dej: Zeci de localități și cartiere din Cluj rămân fără apă…

22 hours ago

🎓 Bal de absolvire ca-n povești la Cluj-Napoca!

Elevii Colegiului Național Unitarian „János Zsigmond” au strălucit într-o seară de neuitat Magie, eleganță și…

1 day ago

❗Stația Sigismund Toduță va fi relocată temporar

Compania de Transport Public anunță că stația Sigismund Toduță, aferentă liniei 30 de autobuze, va…

1 day ago

❤️„Vedetele” Clujului, în impas! 🦢🦢 Pompierii au salvat patru pui de lebădă blocați pe o piatră în Someș

Intervenție emoționantă, luni, în Cluj-Napoca! Un echipaj din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri a fost…

1 day ago