Sponsorizat
Stiri

Panică la metroul Cluj! Dealul din Florești amenință să se prăbușească!

Sponsorizat
Sponsorizat

Începerea lucrărilor la metroul clujean: Un deal din Florești, consolidat de urgență

În sfârșit, lucrările la mult-așteptatul metrou clujean au demarat în forță, însă nu înainte de a întâmpina o provocare neașteptată. Un deal din Florești, situat în apropierea viitoarei stații Teilor, a necesitat o consolidare urgentă pentru a preveni riscul de alunecare a terenului.

Primarul Emil Boc a anunțat că, începând cu data de 25 februarie, au început lucrările la piloții forați pentru puțul de lansare a TMB-ului (Tunnel Boring Machine), utilajul care va săpa tunelurile metroului. În paralel, se lucrează la zidurile puțului de lansare și la conectarea electrică a TBM-ului.

Edilul a explicat că aceste lucrări de pregătire sunt esențiale pentru a asigura buna funcționare a TBM-ului odată ce acesta va intra în subteran. “Cârtițele nu se mai pot opri odată ce au intrat în subteran, de aceea, partea de început este foarte laborioasă”, a declarat Boc.

Însă, pe lângă aceste pregătiri, a apărut și problema dealului din Florești, care prezenta un risc de alunecare. “S-au observat unele mișcări de teren la un deal de apropiere”, a precizat primarul. “Se studiază cu maximă atenție să nu existe un risc ca acel teren… să nu prezinte… vreun risc de alunecare”.

Pentru a remedia această situație, s-a decis consolidarea dealului cu ajutorul unor piloți forați, o lucrare care a început tot pe 25 februarie. Această măsură este menită să prevină orice dificultăți tehnice în implementarea proiectului și să asigure stabilitatea terenului în timpul săpăturilor.

Deocamdată, lucrările la metrou se concentrează pe aceste aspecte preliminare, însă primarul Boc a subliniat că este nevoie de finanțare suplimentară de la Guvern pentru a putea continua proiectul în ritmul dorit.

Facebook Comments Box
Kadar Zoltan

Recent Posts

Genii la 11 ani! Două gemene din Cluj au obținut punctaj maxim la Olimpiada de Matematică!

Gemenele-geniu din Cluj care au uimit România: punctaj maxim la Olimpiada de Matematică! Două surori…

3 hours ago

🔴 Minunea ascunsă de lângă Cluj! Ce se află la 120 de metri sub pământ?

Salina Turda, bijuteria subterană a Clujului! Ce atracții spectaculoase te așteaptă la 120 de metri…

7 hours ago

15 Martie – sărbătoare sau controversă? Cum marchează Clujul această zi istorică

Clujul, martor la o nouă ediție a Zilei Maghiarilor de Pretutindeni! Procesiune, slujbă și spectacol…

22 hours ago

A băut prea mult și a ajuns să plătească o avere! Incident șocant pe un zbor Wizz Air!

Pasagera Wizz Air care a provocat o aterizare de urgență trebuie să plătească 15.000 de…

23 hours ago

Tișe la UNTOLD? Președintele CJ Cluj a mixat ca un profesionist la petrecerea de 8 Martie!

DJ Tișe a incendiat ringul de dans la petrecerea de 8 Martie de la Consiliul…

2 days ago

“Big Brother” de pe cer! Cum le spionează elicopterul-radar pe vitezomanii din Cluj!

Elicopterul-radar, noul "vânător" al șoferilor vitezomani din Cluj: Un simplu avertisment sau teroare aeriană? Un…

2 days ago