Un accident rutier a avut loc vineri seara în municipiul Cluj-Napoca, după ce un pieton a fost lovit de un autoturism în timp ce traversa pe o trecere pentru pietoni. Incidentul s-a produs pe strada Primăverii, în jurul orei 20:15, iar la fața locului au intervenit echipaje de poliție și personal medical scrie clujcapitala.ro
Potrivit primelor verificări efectuate de polițiști, victima este un bărbat în vârstă de 57 de ani, care traversa regulamentar strada în momentul în care a fost acroșat de o mașină. Autoturismul era condus de un bărbat de 31 de ani, din Cluj-Napoca.
Accidentul s-a petrecut pe una dintre arterele intens circulate ale cartierului, într-un interval în care traficul rutier și circulația pietonală sunt, de regulă, ridicate.
După producerea impactului, la fața locului a fost trimis un echipaj medical, care l-a evaluat pe pieton. Conform informațiilor disponibile până în acest moment, rănile suferite nu par să îi pună viața în pericol.
În urma testării cu aparatul etilotest, bărbatul lovit avea o alcoolemie de 0,85 mg/l alcool pur în aerul expirat. Deși acest rezultat nu stabilește automat responsabilitatea pentru producerea accidentului, el va fi luat în considerare în cadrul anchetei desfășurate de polițiști.
Cercetările continuă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.
info foto: imagine suvestiva generata Ai