Sponsorizat
Stiri

Restricții de trafic în Grigorescu: Trasee CTP deviate din 15 aprilie din cauza lucrărilor din Piața 14 Iulie

Sponsorizat
Sponsorizat

Cartierul Grigorescu intră din nou în „șantier activ”, iar harta transportului public se redesenează temporar. Începând cu 15 aprilie 2026, lucrările de modernizare din Piața 14 Iulie aduc restricții de trafic și modificări importante pentru mai multe linii CTP din Cluj-Napoca.

Zona nordică a pieței, între străzile Giuseppe Garibaldi și Țebei, devine un culoar îngust: circulația auto se desfășoară pe o singură bandă și doar pe sensul Centru → Florești. Această schimbare afectează direct traseele autobuzelor care tranzitează cartierul.

🚌 Trasee modificate și stații suspendate

Linia 30, pe direcția spre Centru, ocolește zona restricționată și va circula pe străzile Alexandru Vlahuță, Giuseppe Garibaldi, Splaiul Independenței și George Coșbuc. Stațiile „14 Iulie Sud” și „Octavian Goga” sunt suspendate temporar. În locul lor, călătorii au la dispoziție o stație provizorie pe strada Giuseppe Garibaldi (nr. 4-6) și stația Cluj Arena. Pe sensul de întoarcere, traseul rămâne neschimbat.

Linia 27, spre Piața Gării, este deviată pe traseul Giuseppe Garibaldi – Splaiul Independenței – Gen. Eremia Grigorescu – Gen. Dragalina. Și aici sunt suspendate aceleași stații, fiind înlocuite de oprirea provizorie de pe Garibaldi și de stația Cluj Arena. Returul nu este afectat.

Pentru liniile 26, 26L, 28, 28B, 41 și 44, traseul spre Centru este redirecționat pe Giuseppe Garibaldi – Splaiul Independenței – Barițiu. Stațiile „14 Iulie Sud” și „Octavian Goga” sunt scoase temporar din uz, iar alternativele rămân stația provizorie și cea de la Cluj Arena. Pe sensul opus, autobuzele circulă normal.

⚠️ Ce trebuie să știe călătorii

CTP Cluj-Napoca recomandă utilizatorilor să își verifice traseele înainte de plecare și să folosească aplicația TRANZY pentru informații în timp real. De asemenea, panourile din stații și site-ul oficial oferă actualizări constante.

Pe scurt, Piața 14 Iulie devine un nod în lucru, iar traseele obișnuite intră într-o perioadă de adaptare. Cu puțină atenție și câteva minute în plus pentru informare, drumul zilnic rămâne sub control, chiar dacă face un mic ocol.

Info imagine: imagine generata Ai

Facebook Comments Box
Alex Campian

Recent Posts

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și…

3 weeks ago