Plângere penală după un accident grav la Aeroportul Cluj! Un bebeluș de 8 luni și-a fracturat piciorul, iar Ciceo tace
Incident grav pe pista Aeroportului Internațional Cluj-Napoca! Fiica de 8 luni a preotului Dan Cișmaș, de la Catedrala din Mănăștur, a suferit o fractură de femur după ce mama ei a alunecat pe o suprafață alunecoasă, în timp ce cobora din avion.
Cum s-a petrecut accidentul?
Întorși marți seara în Cluj-Napoca, părinții micuței Petra au trăit un adevărat coșmar. În drumul dintre aeronavă și autobuzul de transfer, mama copilului a alunecat pe o dâră de ulei amestecată cu apă, iar bebelușul a fost grav rănit în cădere.
“Sunt convins sută la sută că incidentul s-a întâmplat din cauza acelei mâzgi. Ulterior, am observat și alte zone acoperite cu aceeași substanță alunecoasă. Hainele soției și ale fetiței erau murdărite de ulei negru!”, a declarat preotul Dan Cișmaș.
Răspuns întârziat și plângere penală
Fetița a fost preluată de o ambulanță și transportată la Urgențe, unde medicii au confirmat fractura de femur. Micuța trebuie să poarte ghips timp de 4-6 săptămâni.
Deși reprezentanții Poliției de Frontieră au oferit sprijin familiei, oficialii aeroportului au fost de negăsit. În urma incidentului, preotul Dan Cișmaș a depus o plângere penală împotriva celor responsabili pentru starea pistei.
“Jos pălăria pentru cei de la Poliția de Frontieră! Din păcate, pe cei de la aeroport nu am cum să-i laud: fie erau de negăsit, fie nu erau interesați de problemă!”, a declarat preotul.
Directorul Aeroportului Cluj, David Ciceo, nu răspunde
În timp ce familia cere explicații, directorul Aeroportului Cluj, David Ciceo, nu a oferit nicio declarație despre incident. Deși reporterii l-au contactat pentru un punct de vedere, acesta nu a răspuns la telefon și este de negăsit.
Cât de sigur este, de fapt, Aeroportul Cluj pentru pasageri? Rămâne de văzut ce măsuri vor fi luate după acest incident grav!