Sponsorizat
Stiri

Se mișcă pământul în Cluj! Ce se întâmplă cu lucrările la metrou?

Sponsorizat
Sponsorizat

Se sapă sub Cluj! Cum se pregătesc „cârtițele” pentru metrou și ce adâncime vor atinge

Lucrările pentru metroul din Cluj-Napoca intră într-o etapă crucială! După luni de planificare, constructorul anunță că încep pregătirile pentru săpătura tunelurilor și zidurile stațiilor. Primarul Emil Boc a declarat că, începând cu 25 februarie 2025, vor fi forați piloți pentru stabilizarea solului, iar în curând „cârtițele” (utilajele TBM – Tunnel Boring Machine) vor intra în subteran.

15 metri sub pământ – cum se va săpa metroul

Construirea unui metrou este o provocare tehnică de amploare, iar Clujul nu face excepție. Primul pas este realizarea puțului de lansare, adică punctul prin care TBM-ul va începe să sape tunelurile. Acesta va fi săpat la o adâncime de minimum 15 metri. În paralel, se vor turna pereți mulați pentru a preveni surpările și se vor fora piloți în zone cu teren instabil, precum Florești.

„Dacă ați observat, a apărut o lucrare suplimentară, impusă de teren. La stația Teilor a fost necesară o proiectare adițională, deoarece au fost observate mișcări de teren la peste 30 de metri distanță de zona de lucru. Aceste consolidări sunt esențiale pentru siguranța lucrărilor”, a explicat Emil Boc.

Lucrări suplimentare pentru siguranță

Pentru a evita riscurile de alunecare a terenului, specialiștii au decis să introducă piloți forați în apropierea stației 2, unde TBM-ul va intra în subteran. Aceste lucrări încep pe 25 februarie și se estimează că vor fi finalizate în martie.

„Nu putem să ne asumăm riscuri. Dacă nu stabilizăm terenul, săpăturile la 10-15 metri adâncime ar putea fi periclitate de posibile alunecări de teren. Este o decizie tehnică pe care trebuie să o respectăm”, a adăugat primarul Clujului.

Ce urmează?

După finalizarea acestor lucrări de consolidare, va urma introducerea propriu-zisă a TBM-ului și începerea săpăturilor pentru tuneluri. Deși mai este drum lung până când clujenii vor putea circula cu metroul, acest pas marchează începutul real al lucrărilor în subteran.

Așadar, metroul Clujului prinde contur! Cu „cârtițele” pregătite de acțiune, orașul se apropie tot mai mult de visul unui transport subteran modern.

Facebook Comments Box
Cosmin Ardelean

Recent Posts

Cluj-Napoca se aliniază crizei: buget redus pentru evenimentele de 1 Decembrie și Revelion

Municipiul Cluj-Napoca reduce semnificativ bugetul alocat evenimentelor dedicate Zilei Naționale a României și Revelionului. Consiliul…

9 hours ago

Caz șocant la un liceu din Cluj-Napoca: ministrul Educației cere măsuri după agresarea gravă a unui copil

Un incident de o gravitate extremă petrecut la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca a…

17 hours ago

Ai 60 de minute? Athletic Sport Center le transformă într-un antrenament care chiar contează.

Aici nu pierzi timpul: ai un traseu clar, echipamente noi și mult spațiu de mișcare.…

1 day ago

RCA devine obligatoriu pentru unele trotinete și biciclete electrice

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) estimează că aproximativ 7.500 – 30.000 de trotinete electrice ar…

1 day ago

Tragedie pe Feleac: un bărbat a murit, iar trei persoane – între care o minoră – au fost rănite într-un accident grav la ieșire din Cluj-Napoca

O tragedie rutieră s-a produs sâmbătă dimineață pe DN1 E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre…

2 days ago

Arestat pentru agresiuni sexuale asupra mai multor femei, inclusiv o vârstnică de 74 de ani

n bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de…

4 days ago