Sponsorizat
Categories: Uncategorized

Modernizare și Extindere: Investiții de Peste 26 de Milioane de Lei în Infrastructura de Apă și Canalizare a Județului Cluj

Sponsorizat
Sponsorizat

În anul 2023, Consiliul Județean Cluj și Compania de Apă „Someș” au direcționat peste 26 de milioane de lei pentru dezvoltarea infrastructurii de apă și canalizare a județului, aducând îmbunătățiri semnificative în numeroase localități. Aceste investiții s-au concretizat prin realizarea a 43,2 kilometri de noi rețele de apă și canalizare, depășind astfel proiectele finanțate din fonduri europene.

Banii, proveniți din fondurile Consiliului Județean Cluj și a Companiei de Apă „Someș”, au fost investiți în extinderea și înlocuirea rețelelor de alimentare cu apă și colectare-epurare a apelor uzate. Aceste investiții au fost susținute de fondul „Întreținere, Înlocuire, Dezvoltare – I.I.D.” al Companiei de Apă „Someș”, format din redevențe și impozitul pe profit virate Consiliului Județean Cluj și returnate ulterior pentru noi proiecte.

Am ales să folosim acești bani pentru a completa investițiile edilitare în valoare de circa 680 de milioane de euro cofinanțate de Uniunea Europeană în ultimii 30 de ani. Suntem foarte mulțumiți că, doar în cursul anului trecut, am reușit să extindem și să optimizăm din acești bani rețelele de apă și canalizare din 10 localități, inclusiv de pe patru străzi din municipiul Cluj-Napoca”, a declarat președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe.

Pe parcursul anului 2023, au fost finalizate, recepționate sau a fost demarată procedura de recepție pentru 10 contracte de lucrări, vizând înființări, extinderi și modernizări ale sistemelor de apă pe o lungime de 27,14 km și ale sistemelor de canalizare pe o lungime de 16,079 km. De asemenea, au fost construite 13 stații de pompare a apei potabile și uzate, împreună cu peste 740 de branșamente și racorduri la imobile.

Într-o notă importantă, aceleași fonduri au fost direcționate și în anul precedent pentru lucrările ce au demarat în cadrul a trei noi contracte, cu cel mai semnificativ vizând extinderea alimentării cu apă în zona de munte a județului Cluj. Această extindere, ce va beneficia aproximativ 9.300 de locuitori din comunele Călățele, Mănăstireni, Râșca și Beliș, are o valoare de 23.162.000 de lei.

Lista localităților și străzilor care au beneficiat de aceste investiții include:

Localități:

  1. Legii, comuna Geaca;
  2. Păniceni, comuna Căpușu Mare;
  3. Mihăiești, comuna Sânpaul;
  4. Mociu, comuna Mociu;
  5. Jucu de Sus, comuna Jucu;
  6. Jucu de Mijloc, comuna Jucu;
  7. Săliștea Nouă, comuna Baciu;
  8. Copru, comuna Cătina;
  9. Cătina, comuna Cătina;
  10. Chinteni, comuna Chinteni.

Străzi:

  1. Calea Turzii, municipiul Cluj-Napoca;
  2. Str. Haller Karoly, municipiul Cluj-Napoca;
  3. Str. Liviu Galaction Munteanu, municipiul Cluj-Napoca;
  4. Str. Nicolae Pătrașcu, municipiul Cluj-Napoca.

Aceste investiții substanțiale reprezintă un pas semnificativ în direcția asigurării unui sistem de apă și canalizare modern, eficient și extins în județul Cluj, contribuind la îmbunătățirea calității vieții locuitorilor și la dezvoltarea durabilă a regiunii

Facebook Comments Box
Tudor Calinescu

Recent Posts

3 zile fără apă în Cluj! A fost nevoie să spargă drumul pentru a înlocui conducta veche

O intervenție amplă a avut loc astăzi în județul Cluj, pe conducta principală de aducțiune…

5 hours ago

Record pe piața imobiliară: IULIUS și Atterbury Europe atrag 400 milioane de euro pentru reconversia urbană RIVUS din Cluj

Proiectul RIVUS Cluj-Napoca, dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, marchează un moment istoric în industria…

8 hours ago

La o cafea cu un polițist: Clujenii, invitați să vorbească deschis despre siguranța rutieră ☕🚔

Cum ar fi să discuți față în față, la o cafea, cu un polițist despre…

8 hours ago

Cluj: Zonele afectate de întreruperea apei timp de 3 zile, începând de marți, 20 mai 2025

Lucrări majore pe conducta Cluj-Gherla-Dej: Zeci de localități și cartiere din Cluj rămân fără apă…

1 day ago

🎓 Bal de absolvire ca-n povești la Cluj-Napoca!

Elevii Colegiului Național Unitarian „János Zsigmond” au strălucit într-o seară de neuitat Magie, eleganță și…

1 day ago

❗Stația Sigismund Toduță va fi relocată temporar

Compania de Transport Public anunță că stația Sigismund Toduță, aferentă liniei 30 de autobuze, va…

1 day ago