Connect with us

Info

“Un muncitor de la salubritate n-are 400 de euro pentru o chirie în Cluj”

Tudor Calinescu

Published

on

“Un muncitor de la salubritate n-are 400 de euro pentru o chirie în Cluj”


O organizație clujeană atrage atenția asupra condițiilor precare în care își duc viața lucrătorii societăților de salubritate din zonă.
Majoritatea lucrătorilor din acest domeniu locuiesc în zona Pata Rât pentru că nu au șansa să primească locuințe sociale și pentru că din salariile lor nu pot plăti peste 400 euro/ lună pentru o chirie privată în oraș, susține organizația Căși Sociale Acum (CSA).

“Imaginează-ți o lume în care lucrările de salubritate s-au oprit brusc. În care gunoiul menajer se revarsă pe străzi. Birourile, spitalele și școlile nu ar mai putea funcționa, deoarece spațiile lor s-ar umple cu gunoi. Construcțiile s-ar opri și ele, deoarece absența lucrătorilor care ar curăța deșeurile de pe șantiere ar face imposibilă construcțiile noi și repararea clădirilor.

Producția s-ar opri, deoarece fabricile nu ar mai avea cum să elimine materialele în afara amplasamentului lor. Sistemele de alimentație s-ar descompune din moment ce mâncarea comestibilă și cea putrezită s-ar amesteca între ele. Canalizările s-ar înfunda de la urină și excremente. Apa ar deveni contaminată și nepotabilă.

Aerul ar deveni toxic și irespirabil. Mirosul ar fi insuportabil, ducând oamenii la nebunie. Copleșite și ele de această situație, speciile nonumane ar începe să moară și ele, iar noile dezechilibre vor conduce la dezastre ecologice. Epidemiile vor izbucni. Refugiații ar fugi din orașe, competiția lor asupra unor noi terenuri ducând la violență. Fără munca de salubrizare, societatea s-ar prăbuși literalmente”, conform CSA.

Aceasta este o iniţiativă civic-activistă ce urmăreşte problematizarea locuirii sociale în Cluj-Napoca, în contextul reducerii drastice a fondului public locativ și al transformării locuirii în afacere imobiliară, dar şi al limitării accesului la locuinţe sociale persoanelor îndreptăţite să ocupe fondul locativ public.

Parte dintr-un program mai amplu al Fundației Desire, campania pleacă de la  nedreptățile locative care afectează persoanele și familiile cu domiciliul pe strada Cantonului. Locuirea pe această stradă a fost cel mai neglijat capitol al zonei marginalizate Pata Rât, constituită în urma mai multor evacuări forțate din oraș.

Pentru a impulsiona producerea unui oraș pentru oameni, nu pentru profit, campania propune pentru Cluj un model de dezvoltare care extinde fondul locativ de stat și alocă un buget adecvat investițiilor publice aferente.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Info

Start oficial la sezonul de vară la Băile Sărate Ocna Mureș!

Alex Campian

Published

on

S-a dat startul unui nou sezon de distracție și relaxare la Băile Sărate Ocna Mureș! Dacă piscinele interioare au funcționat pe tot parcursul sezonului rece, acum te poți bucura din plin și de piscinele exterioare, redeschise odată cu sosirea verii.

🕒 Program de funcționare:

  • Luni: 12:00 – 21:00

  • Marți – Duminică: 09:00 – 21:00

💵 Tarife de acces:

Zile normale (Luni – Vineri):

  • 70 lei/adult – acces full day

  • 50 lei/adult – program redus (maxim 4 ore)

  • 40 lei/copii 7–14 ani – acces full day

  • 30 lei/copii – program redus (maxim 4 ore)

  • Copiii sub 7 ani – INTRARE GRATUITĂ

Weekend (Sâmbătă – Duminică) și sărbători legale:

  • 80 lei/adult – acces full day

  • 50 lei/adult – program redus (maxim 4 ore)

  • 40 lei/copii 7–14 ani – acces full day

  • 30 lei/copii – program redus (maxim 4 ore)

  • Copiii sub 7 ani – INTRARE GRATUITĂ


👥 Aglomerație mare în a doua zi de Rusalii 2025

Succesul Băilor Sărate Ocna Mureș a fost reconfirmat în minivacanța de Rusalii. În dimineața zilei de luni, 9 iunie 2025 – a doua zi de Rusalii – s-au format cozi impresionante la intrarea în complex. Sute de turiști și localnici au profitat de ziua liberă și de vremea perfectă pentru a se relaxa în băile cu apă sărată, atât la interior, cât și la exterior.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Info

Accident pe Calea Mănăștur: Un VW Up roșu de la Bolt a lovit frontal un stâlp de beton

Stefania Heinz

Published

on

Un accident rutier a avut loc astăzi pe Calea Mănăștur din Cluj-Napoca, unde un autoturism VW Up de culoare roșie, înregistrat în serviciul de ride-sharing Bolt, a intrat în coliziune frontală cu un stâlp de beton.

Impactul a fost suficient de puternic încât partea din față a mașinii a fost serios avariată. Din fericire, nu au fost raportate victime în urma accidentului.

La fața locului a intervenit prompt o firmă de tractări auto din Cluj, care a preluat vehiculul pentru a fi transportat la service. Poliția rutieră a demarat cercetări pentru a stabili circumstanțele exacte ale producerii incidentului. Circulația în zonă a fost temporar îngreunată.

@iloveyoucluj Accident grav stâlp beton lovit frontal 🚨 Vid: @Tractari Auto Cluj ♬ sunet original – user48738552472

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Info

Atenție, șoferi! Strada Uliului din Cluj se închide două luni – ce rute ai la dispoziție?

Alex Campian

Published

on

Primăria Cluj-Napoca anunță închiderea completă a circulației rutiere pe strada Uliului, în zona numerelor 57–59, începând de miercuri, 21 mai 2025, pentru o perioadă de două luni. Măsura este necesară pentru desfășurarea unor lucrări ample de consolidare.

Zona afectată și rutele alternative

Potrivit autorităților, circulația va fi restricționată pe o porțiune de aproximativ 60 de metri, iar accesul în zonă va fi redirecționat astfel:

  • Pentru locuitorii din zona cuprinsă între strada Donath și nr. 57: accesul se va face dinspre strada Donath.

  • Pentru cei care locuiesc de la nr. 59 spre capătul străzii, inclusiv pe străzile adiacente Ion Neculce, Alexandru Donici, Ioan Iacob (zona superioară), Alexandru Davila și Grigore Ureche: accesul se va realiza pe relația Tăietura Turcului – Aleea Muzeului Etnografic.

Lucrări complexe de consolidare

Intervenția prevede consolidarea structurii rutiere pe o lungime de 70 de metri, prin forarea a 40 de piloți cu diametrul de 600 mm și o adâncime de 12 metri. Ulterior, va fi construit un zid de sprijin și reamenajat sistemul rutier pe o lungime de aproximativ 100 de metri liniari.

Detalii tehnice și financiare

  • Data începerii lucrărilor: 21 mai 2025

  • Durata estimată: 2 luni

  • Valoarea lucrărilor: 1,2 milioane lei

  • Executant: SC DACIA FABER SRL

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom