Connect with us

Eveniment

CFR Cluj și-a aflat adversara din turul 1 preliminar al UEFA Champions League! Dan Petrescu va spune că are valoare de Barcelona sau Real Madrid?

Diana Petrescu

Published

on

CFR Cluj și-a aflat adversara din turul 1 preliminar al UEFA Champions League! Dan Petrescu va spune că are valoare de Barcelona sau Real Madrid? 1

Campioana României, CFR Cluj, și-a aflat în urmă cu puțin timp adversara din turul 1 preliminar al UEFA Champions League. Dan Petrescu va spune că are valoare ed Barcelona sau Real Madrid?CFR Cluj va juca împotriva celor de la Pyunik (Armenia). Adversara ardelenilor a terminat pe prima poziție în ultimul sezon din competiția internă. Primul duel va avea loc în Armenia, anunță Digi Sport.Pyunik Erevan are un lot evaluat la 5,96 milioane, potrivit site-ului Transfermarkt.com. De-a lungul existenței sale, clubul din Armenia nu a prins niciodată grupele unei competiții europene.Programul lui CFR Cluj în UEFA Champions League, potrivit Gazeta Sporturilor
14 iunie – Tragere la sorți turul I preliminar
15 iunie – Tragere la sorți turul II preliminar5/6 – 12/13 iulie – Turul I preliminar
18 iulie – Tragere la sorți turul III preliminar
19/20 – 26/27 iulie – Turul II preliminar
2 august – Tragere la sorți play-off2/3 – 9 august – Turul III preliminar
16/17 – 23/24 august – Play-off
25 august – Tragere la sorți grupe
6/7 septembrie – Etapa I din grupeCFR e cap de serie și în turul doi preliminar al UEFA Champions League
Datorită coeficientului, 19.500, CFR Cluj va fi, desigur, dacă trece de prima ”dublă”, cap de serie și la tragerea la sorți pentru turul doi preliminar din UEFA Champions League, care va avea loc pe 15 iunie. Partidele din a doua rundă a preliminariilor sunt programate în 12/20 iulie și 26/27 iulie.Posibilele adversare ale CFR-ului în turul 2 preliminar din UEFA Champions League sunt: NK Maribor, Slovan Bratislava, HKJ Helsinki, The New Saints, Dudelange, Zalgiris Vilnius, Lincoln Red Imps, Maccabi Haifa, Shamrock Robers, FC Zurich.În turul 3, lucrurile s-ar schimba pentru CFR Cluj, care ar ieși din urna capilor de serie și ar putea întâlni adversari mai bine cotați. Tragerea la sorți pentru turul trei preliminar este programată pe 18 iulie, iar meciurile în 2/3 august și 9 august.Posibilele adversare ale CFR-ului în turul 3 preliminar din UEFA Champions League sunt: Dinamo Zagreb, Steaua Roșie Belgrad, Olympiakos, Viktoria Plzen, Qarabag, Malmo.Dacă va izbuti ”o semi-minune”, după cum a numit-o Dan Petrescu, și va ajunge în play-off, CFR Cluj și-ar afla adversarul pe 1 august și ar disputa partidele decisive pentru calificarea în grupe pe 16/17 august și 23/24 august.Posibilele adversare ale CFR-ului în play-off-ul din UEFA Champions League sunt: Dinamo Zagreb, Steaua Roșie Belgrad, Olympiakos, FC Copenhaga

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic, județul Cluj. Un copil de doar 2 ani și 7 luni și-a pierdut viața după ce a fost lovit de un ansamblu de vehicule format din autoturism și remorcă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au fost mobilizate de urgență la locul accidentului. La fața locului a fost solicitat și un elicopter SMURD pentru sprijin medical aerian.

Copilul a fost găsit în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse, medicii au fost nevoiți să declare decesul micuțului.

Conform Poliției Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 18:45. Primele cercetări arată că un bărbat în vârstă de 43 de ani, aflat la volanul unui vehicul cu remorcă, l-ar fi accidentat pe copilul care se afla în apropierea Drumului Comunal 114 (DC114). Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a clarifica toate aspectele privind modul în care s-a produs tragedia.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de aproximativ 60 de ani, aflat în autoturismul implicat în coliziunea cu un autocamion, și-a pierdut viața.

Victima a fost găsită încarcerată, în stop cardio-respirator, între fiarele contorsionate ale mașinii. Pompierii Detașamentului 2 Cluj-Napoca au intervenit de urgență, reușind să-l extragă din autoturism. În ciuda eforturilor medicilor de a-l resuscita, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un grav accident rutier petrecut pe raza localității Săvădisla. În accident au fost implicate un autocamion și un autoturism”, a transmis ISU Cluj.

Circumstanțele exacte ale impactului urmează să fie stabilite de către polițiști. Traficul în zonă a fost restricționat temporar.

Sursa: ISU Cluj / Radio Cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Florești: Fetiță de 12 ani lovită pe trecerea de pietoni. A fost intubată și transportată de urgență la spital

Alex Campian

Published

on

O fetiță de doar 12 ani a fost grav rănită marți seara, în jurul orei 21:25, după ce a fost lovită de un autoturism pe trecerea de pietoni de pe DN1 E60, în zona Metro din Florești, județul Cluj. Incidentul a provocat o intervenție medicală de urgență, copila fiind intubată la fața locului și transportată în stare critică la spital de către o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj, accidentul s-a produs în momentul în care un tânăr de 24 de ani, din Oradea, care conducea un autoturism pe direcția Gilău – Cluj-Napoca, a surprins și accidentat grav minora care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni.

„Din primele cercetări, a reieşit că un tânăr de 24 de ani din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism din direcția Gilău spre Cluj-Napoca, ar fi acroşat o minoră de 12 ani din comuna Florești, aflată în traversarea drumului public pe trecerea pentru pietoni”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.

Polițiștii continuă ancheta pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului. Impactul a fost extrem de violent, iar starea fetiței este în continuare una critică, medicii depunând toate eforturile pentru a-i salva viața

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom