Connect with us

Eveniment

De ce a fost înlocuit Ciprian Deac la pauza meciului cu Slavia Praga

Diana Petrescu

Published

on

De ce a fost înlocuit Ciprian Deac la pauza meciului cu Slavia Praga

Ciprian Deac a rezistat doar 45 de minute în meciul cu Slavia Praga. Decarul CFR-ului a resimțit dureri puternice la gleznă, după accidentarea din meciul cu UTA, și nu a mai putut continua în actul secund.“A fost nevoit să îl schimbe la pauza. Avea dureri insuportabile. Au fost foarte mari. Kineterapeutul a obținut maximum în condițiile date. Cu entorsă la gleznă mai poți să joci”, a spus Cristi Balaj, la Liga Digisport.În minutul 72 al partidei de la Arad, Deac a ieșit accidentat, după un duel cu Damian Isac. Fotbalistul CFR-ului a acuzat o lovitură la gleznă, însă și-a dorit mult să joace contra Slaviei Praga, astfel că a forțat.După meciul cu Slavia Praga, Dan Petrescu a fost întrebat despre situația lui Ciprian Deac.“Nu e ușor să bați un penalty, mai ales la ce presiune era. Bravo lui Deac că a marcat, a jucat și accidentat.La pauză m-am hotărât să-l schimb, îl durea și piciorul și aveam nevoie de jucători mai proaspeți. Doctorii l-au reparat, staff-ul medical a făcut o treabă excelentă”, a explicat Petrescu.A lipsit doar în două meciuri din ultimii doi ani și a depășit 10.000 de minuteDeac este „Omul de Fier” al CFR-ului. Alături de Camora, mijlocașul nu acceptă niciodată să fie menajat în partidele de campionat, cum se întâmplă cu restul fotbaliștilor lui Dan Petrescu, atunci când echipa joacă din 3 în 3 zile.În actualul sezon, Deac a bifat deja 22 de partide. Are cele mai multe meciuri jucate dintre fotbaliștii CFR-ului, iar la capitolul minute petrecute în teren este depășit doar de Camora. Deac a evoluat în 1781 de minute, în timp ce Camora are 1874 de minute bifate în actuala stagiune, scrie prosport.ro.Dar anduranța lui Deac nu este cunoscută doar din acest sezon. Cifrele mijlocașului de 36 de ani sunt uimitoare în privința minutelor petrecute în teren. Ciprian Deac a jucat în 10.028 de minute în toate competițiile, inclusiv pentru echipa națională din 2020 încoace. Fotbalistul care s-a lansat în fotbalul mare chiar la CFR a absentat doar în două partide disputate de campioana României în ultimele două sezoane. În actualul sezon nu a fost prezent la partida cu Chindia, iar în stagiunea precedentă a lipsit la un meci cu UTA.Cifrele lui Deac:10.028 de minute jucate în ultimii doi ani calendaristici116 partide jucate din octombrie 2020 încoace22 de partide bifate în acest sezon, cele mai multe din lotul CFR-ului2 meciuri la care a absentat în ultimele două sezoane

Source link

Facebook Comments Box

Actualitate

Magie la Cluj: Concerte Multisenzoiral cu Vivaldi și Ceaikovski! Unde? Când?

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujul sub vraja lumânărilor: Concerte multisenzoriale cu Vivaldi și Ceaikovski la Auditorium Maximum

Clujenii sunt invitați în această primăvară la o experiență muzicală cum rar se întâlnește: concertele multiSENZORIAL, un concept inovator care transformă spațiile clasice în lumi de basm, inundate de lumina a mii de lumânări electrice. Atmosfera spectaculoasă, îmbinată cu măiestria unor muzicieni de top, promite o călătorie sonoră și vizuală de neuitat.

12 aprilie, ora 18:00 – Pe scena Auditorium Maximum va răsuna magia baletelor „Lacul lebedelor” și „Spărgătorul de nuci”, capodopere semnate de Piotr Ilici Ceaikovski. Muzica va fi interpretată de violonista Diana Jipa și Ansamblul Sebastian, într-un decor feeric care aduce publicul direct în inima poveștilor.

Seara continuă de la ora 20:00, când începe o altă incursiune fascinantă: „Anotimpurile” lui Antonio Vivaldi, aduse la viață în aceeași formulă artistică. Publicul va trăi, notă cu notă, spectacolul naturii de-a lungul celor patru anotimpuri – de la prospețimea primăverii, la arșița verii, bogăția toamnei și răceala iernii.

🎻 Programul serii include:

  • Primăvara: Allegro – Largo – Allegro pastorale

  • Vara: Allegro non molto – Adagio – Presto

  • Toamna: Allegro – Adagio molto – Allegro

  • Iarna: Allegro non molto – Largo – Allegro

🎟️ Biletele sunt disponibile online și la locație (Str. Mihail Kogălniceanu nr. 5), dar se recomandă sosirea cu cel puțin 30 de minute înainte de începerea concertului. Evenimentele au o durată de aproximativ 60 de minute, iar accesul copiilor este permis de la 8 ani în sus.

IMPORTANT: Din motive de siguranță, lumânările folosite în decor sunt electrice, dar creează o ambianță caldă și poetică, perfectă pentru o seară specială.

Dacă vrei să evadezi din rutina orașului și să te lași purtat de muzică într-un tărâm de poveste, nu rata aceste două seri excepționale la Cluj!

Biletele se pot achiziționa aici:
https://tickets.multisenzorial.com/

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Record Store Day 2025 – 3 zile de muzică, viniluri și good vibes!

Stefania Heinz

Published

on

Pregătește-te pentru un weekend epic în Cluj, dedicat în întregime iubitorilor de muzică pe vinil! Record Store Day revine cu forțe proaspete, iar anul acesta îl sărbătorim cum se cuvine la LaVinil, Yolka și Flying Circus. Trei zile de diggin’, DJ sets și concerte care te vor ține conectat la tot ce e cool în lumea analogică.


🎧 Ce e Record Store Day?

Lansat în 2008, Record Store Day este omagiul internațional adus magazinelor de discuri independente. Artiști, colecționari și pasionați de sunet autentic se adună an de an pentru ediții exclusive lansate special pentru această ocazie. Este ziua în care muzica pe vinil devine sărbătoare globală – și nimic nu sună mai bine!


📍 Ce se întâmplă în Cluj?

🎵 LaVinil – Viniluri cât cuprinde, inclusiv ediții speciale aduse special pentru acest weekend. Dacă nu ajung toate la timp… eh, știi cum e: vinilurile bune merită așteptarea.

🌀 Târg de viniluri @ Yolka – În căutare de rarități? La Yolka te așteaptă o selecție diversă și surprize din alea care îți fac inima să tresară!

🎚️ Live Vinyl DJ Sets @ LaVinil – Muzica e în priză non-stop. DJ locali și invitați speciali vor scoate sunete groase direct de pe platan!

🎤 Concert aniversar New Disorder @ Flying Circus – Vineri, 11 aprilie, trupa New Disorder împlinește 14 ani și marchează momentul cu un super show alături de Hanging Around. Intrarea se face pe bază de bilet.

💃 Party @ Yolka – Sâmbătă se lasă cu dans! UFO și Count de Monte Disco pun vibe-ul pe repeat de la 19:00 până târziu.


🗓️ Unde și când?

📍 LaVinil – 11–13 aprilie | 14:00–21:00
📍 Yolka – 12–13 aprilie | 14:00–23:00
📍 Flying Circus – 11 aprilie | de la ora 19:00 (bilete disponibile la intrare)

🔗 Pentru program actualizat și mai multe detalii, urmărește:
LaVinil | Yolka | Flying Circus


🔊 Viniluri. Muzică. Oameni faini.

Hai să facem din Record Store Day 2025 cel mai tare weekend de primăvară!

🎶 Ne vedem printre viniluri! 🎶

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cultura

Lacrimi și aplauze! Clujul i-a oferit un moment MAGIC lui Florin Piersic alături de Richard Clayderman și Dan Negru

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujul l-a ridicat în picioare! Florin Piersic, ovaționat minute în șir la spectacolul lui Clayderman!

Clujul a oferit un moment de neuitat marelui actor Florin Piersic! În cadrul spectacolului impresionant susținut de pianistul Richard Clayderman pe 29 martie, publicul clujean l-a ovaționat pe legendarul artist minute în șir, într-o atmosferă încărcată de emoție și admirație.

Dan Negru, prezentatorul evenimentului, i-a pregătit o surpriză specială lui Florin Piersic, aflat în recuperare după problemele de sănătate. Într-un video postat pe Facebook, Negru a povestit momentul: “Am ajuns la Cluj ca să îl prezint pe Richard Clayderman, unul dintre cei mai mari pianiști din istoria muzicii mondiale… dar dacă tot am ajuns aici, la Cluj, nu am ratat ocazia să îl invit la spectacol…”.

Înainte de a-l introduce pe Richard Clayderman, Dan Negru a coborât de pe scenă și s-a îndreptat către Florin Piersic, stârnind o reacție extraordinară din partea publicului. Miile de spectatori prezenți în sală s-au ridicat în picioare și l-au aplaudat frenetic pe îndrăgitul actor, oferindu-i un omagiu vibrant.

“O să îi rog pe organizatori să nu se supere pe mine, că o să cobor de pe scenă un minut. Asta nu era prevăzut în program. Dar aș vrea ca lovitura de începere să fie dată de o legendă pe care vreau să o salut la Cluj, doamnelor și domnilor, Florin Piersic”, a spus Dan Negru, prezentându-l pe actor.

Florin Piersic a răspuns cu emoție la căldura publicului: “Mă bucur că suntem împreună! Vă îmbrățișez pe toți și am putere încă să vă pup pe toți…”.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite