Connect with us

Eveniment

Cluj. Urmările incendiului de ieri: Un pompier a ajuns la spital, 5 autoturisme au fost distruse, 2 case afectate

Diana Petrescu

Published

on

Cluj. Urmările incendiului de ieri: Un pompier a ajuns la spital, 5 autoturisme au fost distruse, 2 case afectate 1

Vineri seara, un puternic incendiu a izbucnit la un depozit din zona cartierului Mărăști din Cluj-Napoca, provocând panică și distrugeri semnificative. Focul s-a răspândit cu rapiditate în zona locuințelor din apropiere, iar autoritățile au fost nevoite să emită mesaje RO-ALERT pentru a avertiza populația.Pompierii clujeni au intervenit de urgență, mobilizând trei autospeciale și o autoscara de la Detașamentele 1 și 2 Cluj-Napoca.În timpul intervenției la incendiul care a izbucnit, vineri seară, într-o hală din Cluj-Napoca, unul dintre pompieri s-a intoxicat cu fum și a fost dus de urgență la spital.“Un pompier a suferit o intoxicație cu fum și a fost transportat la spital pentru investigaţii suplimentare şi tratament de specialitate”, au anunțat recent reprezentanții ISU Cluj.Potrivit sursei citate, “la o primă estimare, suprafața afectată este de aproximativ 1.500 mp”.“Nu avem victime şi incendiul este localizat fără a mai exista risc de extindere la imobilele din apropiere. O hală / depozit a ars în totalitate, cel puţin 2 case sunt afectate. După stingerea completă a incendiului, vom face evaluarea finală.În cazul în care este nevoie, asigurăm locuințe de urgență celor afectați de incendiu”, a mai transmis primarul, referindu-se la mobilizarea exemplară a pompierilor “, a precizat Emil Boc, edilul orașului.Conform estimărilor, sunt cel puțin 5 autoturisme distruse, însă pagubele vor fi stabilite de abia după ce intervenția va fi finalizată.„Informații cu privire la incendiul de pe strada Luncii, Cluj-Napoca:– nu avem victime și incendiul este localizat fără a mai exista risc de extindere la imobilele din apropiere;
– o hală / depozit a ars în totalitate
– cel puțin 2 case sunt afectate
– după stingerea completă a incendiului vom face evaluarea finală; în cazul în care este nevoie, asigurăm locuințe de urgență celor afectați de incendiu;
– mobilizare exemplară a pompierilor și colaborare profesională cu celelalte structuri ale administrației centrale și locale: poliție, jandarmerie, poliție locală, companie de salubritate Bratner (pentru alimentare cu apa), Gaz, Compania de apă. VăMulțumesc. Acționând profesionist salvăm vieți și bunuri”, a transmis primarul Emil Boc.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic, județul Cluj. Un copil de doar 2 ani și 7 luni și-a pierdut viața după ce a fost lovit de un ansamblu de vehicule format din autoturism și remorcă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au fost mobilizate de urgență la locul accidentului. La fața locului a fost solicitat și un elicopter SMURD pentru sprijin medical aerian.

Copilul a fost găsit în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse, medicii au fost nevoiți să declare decesul micuțului.

Conform Poliției Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 18:45. Primele cercetări arată că un bărbat în vârstă de 43 de ani, aflat la volanul unui vehicul cu remorcă, l-ar fi accidentat pe copilul care se afla în apropierea Drumului Comunal 114 (DC114). Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a clarifica toate aspectele privind modul în care s-a produs tragedia.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de aproximativ 60 de ani, aflat în autoturismul implicat în coliziunea cu un autocamion, și-a pierdut viața.

Victima a fost găsită încarcerată, în stop cardio-respirator, între fiarele contorsionate ale mașinii. Pompierii Detașamentului 2 Cluj-Napoca au intervenit de urgență, reușind să-l extragă din autoturism. În ciuda eforturilor medicilor de a-l resuscita, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un grav accident rutier petrecut pe raza localității Săvădisla. În accident au fost implicate un autocamion și un autoturism”, a transmis ISU Cluj.

Circumstanțele exacte ale impactului urmează să fie stabilite de către polițiști. Traficul în zonă a fost restricționat temporar.

Sursa: ISU Cluj / Radio Cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Florești: Fetiță de 12 ani lovită pe trecerea de pietoni. A fost intubată și transportată de urgență la spital

Alex Campian

Published

on

O fetiță de doar 12 ani a fost grav rănită marți seara, în jurul orei 21:25, după ce a fost lovită de un autoturism pe trecerea de pietoni de pe DN1 E60, în zona Metro din Florești, județul Cluj. Incidentul a provocat o intervenție medicală de urgență, copila fiind intubată la fața locului și transportată în stare critică la spital de către o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj, accidentul s-a produs în momentul în care un tânăr de 24 de ani, din Oradea, care conducea un autoturism pe direcția Gilău – Cluj-Napoca, a surprins și accidentat grav minora care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni.

„Din primele cercetări, a reieşit că un tânăr de 24 de ani din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism din direcția Gilău spre Cluj-Napoca, ar fi acroşat o minoră de 12 ani din comuna Florești, aflată în traversarea drumului public pe trecerea pentru pietoni”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.

Polițiștii continuă ancheta pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului. Impactul a fost extrem de violent, iar starea fetiței este în continuare una critică, medicii depunând toate eforturile pentru a-i salva viața

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom