Connect with us

Sport

Inițiativă legislativă: Minorii nu vor mai avea voie să cumpere energizante și țigări electronice

Stefan Petre

Published

on

Așa cum se-ntâmplă acum în cazul băuturilor alcoolice, comercializarea băuturilor energizante și a țigărilor electronice către minori ar putea fi interzisă/ Foto: pixabay.com

Actualitate

Așa cum se-ntâmplă acum în cazul băuturilor alcoolice, comercializarea băuturilor energizante și a țigărilor electronice către minori ar putea fi interzisă, potrivit unei propuneri legislative.

Așa cum se-ntâmplă acum în cazul băuturilor alcoolice, comercializarea băuturilor energizante și a țigărilor electronice către minori ar putea fi interzisă/ Foto: pixabay.com

  Minorii nu vor mai avea voie să cumpere energizante și țigări electronice, potrivit unor inițiative legislative. Autorul inițiativelor a declarat că se dorește interzicerea comercializării energizantelor și țigărilor electronice, deoarece acestea au un efect negativ asupra organismului. CITEȘTE ȘI:
Un bărbat împarte copiilor energizante și bani, pe stradă în Cluj-Napoca: „Mi se pare exagerat”„Energizantele conţin substanţe, precum cafeină, taurină, carnitină, guarana, glucuronolactona şi alţi compuşi cu efect de stimulare a sistemului nervos central şi reprezintă un real pericol pentru sănătatea copiilor”, a scris Alfred Simonis, marţi, pe Facebook.
Energizantele și țigările i-au fost fatale unui adolescent de 17 aniLa mijlocul lunii iulie un elev în vârstă de 17 ani, venit la o şcoală de vară a uneia dintre universităţile din Iaşi, a murit după ce a fumat foarte mult şi a consumat mai multe doze cu băutură energizantă.În ciuda eforturilor făcute timp de o oră pentru resuscitarea acestui băiat, eforturile au fost în zadar. „S-a declarat decesul, s-a anunţat Poliţia, iar cazul va fi evaluat post-mortem de către IML. Din anamneză, din declaraţiile colegilor care se aflau la locul intervenţiei, pentru că întotdeauna căutăm cauze potenţial reversibile ale stopului cardio-respirator astfel încât să putem face şi un tratament etiologic în timpul resuscitării, s-a evidenţiat că tânărul de 17 ani consumase băuturi energizante, aproximativ patru doze, şi fumase în noaptea respectivă două pachete de ţigări”, a spus Diana Cimpoeşu, coordonatorul SMURD Iaşi.Energizantele, extrem de periculoase pentru tineriConsumul de băuturi cu cofeină de la vârste fragede este însoţit de riscuri mari . Vârsta pacienţilor la care medicii au ajuns să trateze accidentul vascular cerebral sau infarctul miocardic acut a scăzut dramatic în ultimii ani.  Medicii atrag atenţia că se confruntă cu un val de evenimente medicale nedorite în rândul tinerilor, accidentele vasculare cerebrale şi infarctele miocardice acute producându-se la vârste din ce în ce mai mici. CITEȘTE ȘI:
Băutura care îți oferă mai multă energie decât cafeaua sau energizantul„Ei beau deja din clasa a IV-a – a V-a, până ajung în clasa a VIII-a se obişnuiesc deja cu 2 litri de cola pe zi, pe 24 ore. De aceea se şi produc fenomenele acestea medicale, infarctul în special, la 19, la 20 ani. Inima, care are o funcţie de pompă, ajunge la un tânăr de 20 ani, care bea, să zic, din clasa a VI-a cola, ca la un bătrân de 80-90 ani, asta se întâmplă din punct de vedere medical”, a spus medicul Dragoş Toader, din cadrul Serviciului Judeţean de Urgenţă Olt, citat de Adevărul.Dacă băuturile de tip cola pot produce, în câţiva ani, efectele menţionate mai sus, este de precizat că energizantele au efect şi mai puternic decât acestea.„Energizantele sunt mult mai periculoase, deoarece concentraţiile în substanţele vasodilatatoare şi excitante sunt mult mai mari, iar organismul, nefiind obişnuit, automat reacţionează într-un anume mod. De obicei infarctul se produce, accidentul vascular cerebral, ruptură cardiacă, ruptură aortică”, a mai spus mediculCitiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sport

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Alex Campian

Published

on

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și Turcia pentru calificarea la Campionatul Mondial 2026 se vede pe ecran uriaș, într-o atmosferă care promite să transforme fiecare fază într-un moment de galerie scrie stiridecluj.ro

📅 26 martie 2026
Ora 07:00
🎟️ Bilet: 49 lei

Organizatorii îi cheamă pe fani cu un mesaj simplu: “Vino în galben, adu-ți prietenii și transformă cinema-ul într-un mini-stadion”


⚽ Meci cât un vis de 30 de ani

Naționala României, condusă de Mircea Lucescu, se află la un pas de o calificare istorică. Un rezultat pozitiv în fața Turciei ar duce echipa mai aproape de barajul final pentru Mondial.

Ultima prezență a României la un Campionat Mondial datează din 1998, iar actuala generație are ocazia să rescrie povestea.


⚡ Atacul care aprinde speranța

Privirile sunt ațintite spre compartimentul ofensiv, unde forma jucătorilor dă motive de optimism:

  • Dennis Man vine cu cifre solide și goluri decisive
  • Daniel Bîrligea a reintrat în ritm și marchează constant
  • Valentin Mihăilă aduce viteză și inspirație

În spate, echilibrul este susținut de jucători precum Răzvan Marin și siguranța din poartă oferită de Ionuț Radu.


📊 România vs Turcia: duelul cifrelor

Pe hârtie, Turcia pornește favorită, cu un lot evaluat mult peste cel al României. Totuși, fotbalul nu se joacă pe hârtie, ci pe teren… iar uneori pe ecran mare, cu sute de inimi bătând la unison.


🎬 Experiența: stadion + confort

Imaginează-ți:

  • reacțiile fanilor la fiecare ocazie
  • sunetul care îți trece prin piept
  • emoția unui gol trăit la maximum

Doar că, în loc de frig și aglomerație, ai fotoliu, popcorn și ecran gigantic.

Info imagine| imagine sugestiva generata Ai.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dan Petrescu, operat de urgență. Problemele de sănătate l-au ținut departe de bancă

Alex Campian

Published

on

Vești îngrijorătoare despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu. Fostul antrenor al CFR Cluj a fost supus unei intervenții chirurgicale de urgență, după ce s-a confruntat cu complicații serioase la nivelul gâtului scrie fanatik.ro

Intervenția a avut loc în cursul săptămânii trecute și, potrivit informațiilor apărute în spațiul public, nu a fost una simplă. Problemele medicale s-ar fi agravat într-un timp scurt, motiv pentru care medicii au decis că operația nu mai poate fi amânată.

Operație dificilă, dar evoluție stabilă

Surse din apropierea mediului sportiv susțin că intervenția a fost una complexă, însă evoluția lui Dan Petrescu este, în acest moment, stabilă. Tehnicianul se află în perioada de recuperare și este monitorizat atent de medici.

După luni întregi în care s-a confruntat cu probleme de sănătate, această intervenție vine într-un moment delicat pentru antrenor, care nu a mai fost activ pe banca tehnică din vara anului trecut.

O pauză forțată după plecarea de la CFR Cluj

Dan Petrescu nu a mai antrenat din august 2025, când și-a încheiat mandatul la CFR Cluj, după un rezultat dificil în competițiile europene. De atunci, starea sa de sănătate a fost principalul motiv pentru care nu a revenit în antrenorat.

De-a lungul carierei începute în 2003, Petrescu a pregătit echipe importante din România și din străinătate, fiind considerat unul dintre cei mai experimentați antrenori români ai ultimelor decenii.

Dorința de revenire rămâne

Chiar dacă perioada actuală este una dificilă, apropiații susțin că obiectivul lui Dan Petrescu rămâne revenirea pe banca tehnică, imediat ce starea de sănătate îi va permite.

Pentru moment însă, prioritatea este recuperarea completă după intervenția chirurgicală, una care i-a pus pe gânduri pe fani și pe lumea fotbalului din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Fost jucător de la CFR Cluj, reținut după un accident în București. O femeie a fost găsită rănită pe carosabil

Alex Campian

Published

on

Kader Keita, fost jucător al CFR Cluj și în prezent component al Rapid București, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a fost implicat într-un accident rutier produs marți dimineață, 3 martie 2026, în București, și este cercetat pentru părăsirea locului accidentului, potrivit informațiilor publicate de GSP.ro și confirmate prin comunicatul oficial al Brigadiei Rutiere.

Poliția a fost sesizată în jurul orei 05:45 prin intermediul serviciului de urgență 112, după ce o femeie, cu leziuni în zona capului, a fost găsită întinsă pe carosabil la intersecția străzilor Gherghiței și Zamfir Nicolae în Sectorul 2. Victima în vârstă de 67 de ani a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale, iar verificările ulterioare au arătat că aceasta a fost implicată într-un accident de circulație, iar autorul a părăsit locul faptei fără a anunța poliția.

În urma cercetărilor, forțele de ordine au identificat conducătorul auto în persoana unui bărbat de 26 de ani, care se află în custodia Brigăzii Rutiere pentru continuarea anchetei.

Circumstanțe și anchetă în desfășurare

Potrivit unui comunicat al Brigăzii Rutiere, femeia rănită a ajuns la spital cu leziuni care par a fi rezultat dintr-un impact rutier. Inițial, aceasta ar fi relatat că a căzut, însă ulterior anchetatorii au stabilit că nu este cazul. Polițiștii Biroului de Accidente cu Autori Necunoscuți au confirmat ulterior implicarea unui autovehicul în producerea incidentului și au identificat autorul.

Reacția clubului Rapid

FC Rapid 1923 a confirmat pe cale oficială existența accidentului și faptul că jucătorul a fost încurajat să colaboreze în totalitate cu autoritățile. Clubul a precizat că, în acest moment, ancheta este în curs, iar orice decizie disciplinară va fi luată după clarificarea completă a situației.

Reprezentanții clubului au subliniat: „Până la clarificarea completă a cazului, nu putem adopta o poziție definitivă, iar jucătorul a fost îndemnat să ofere tot sprijinul necesar autorităților.”

Parcursul fotbalistic al lui Keita în România

Kader Keita a ajuns în România în urmă cu doi ani, când a semnat cu CFR Cluj. Ulterior, Rapid l-a împrumutat pentru șase luni în schimbul a 200.000 de euro, iar, ulterior, pentru 100.000 de euro, clubul giuleștean l-a cumpărat definitiv.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Alex Campian

Published

on

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat Sportivul Anului la prima ediție a Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic precizeaza ziarulfaclia.ro

Distincția vine după un an de excepție pentru sportivul legitimat la CSM Cluj-Napoca, care și-a confirmat statutul de lider mondial în categoria sa.

„Mă simt foarte fericit, este o onoare pentru mine să câștig acest premiu la prima Gală a Sportului Paralimpic din România. Acest lucru demonstrează faptul că, încet, încet, sportul paralimpic are mai multă vizibilitate. Pe mine mă motivează întotdeauna faptul că îmi doresc să fiu cel mai bun și încerc să fiu cel mai bun, să dau tot ce pot pentru a fi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a declarat Bologa.

Sprijin internațional și obiective majore în 2025

Sportivul a subliniat și sprijinul primit din partea președintelui Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, precum și susținerea de la nivel internațional.

Pentru 2025, Alexandru Bologa are obiective clare: Campionatul European și Campionatul Mondial programate în august și septembrie, competiții pentru care se pregătește intens la fiecare antrenament.

Ceilalți laureați ai Galei Sportului Paralimpic

Titlul de Sportiva Anului 2025 a fost câștigat de Gabriela Constantin (para tenis de masă).

La categoriile non-paralimpice au fost premiați:

  • Adriana Tofan – Sportiva anului (para climbing)

  • Cosmin Candoi – Sportivul anului (para climbing)

Titlul de Sportivul Special Olympics al anului i-a revenit schiorului Casian Munteanu.

Premiul „Speranța paralimpică” a fost acordat lui Darius Dumitru (para înot), iar distincția pentru întreaga carieră și excelență a fost înmânată Paula Cristea.

Clubul și echipa anului

Titlul de Clubul Anului 2025 a fost câștigat de CSM Cluj-Napoca, unde activează și Antrenorul Anului, Tamas Gergely, cel care îl pregătește pe Alexandru Bologa.

Premiul pentru Echipa Anului în sportul paralimpic din România a fost adjudecat de echipa națională de fotbal pentru nevăzători.

Prezență internațională la gală

La eveniment au participat numeroase oficialități din sportul mondial, printre care:

  • Andrew Parsons, președintele Comitetului Paralimpic Internațional;

  • Ilgar Rahimov, președintele IBSA;

  • Laszlo Szabo, președintele Comitetului Paralimpic Maghiar;

  • Rufat Hajili, director executiv IBSA.

Prima ediție a Galei Sportului Paralimpic marchează un moment important pentru creșterea vizibilității și recunoașterii performanței sportivilor paralimpici din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dacia scrie istorie la Dakar 2026: victorie absolută cu Nasser al-Attiyah în cea mai dură cursă din lume

Alex Campian

Published

on

Dacia intră definitiv în istoria motorsportului mondial după ce a câștigat Raliul Dakar 2026, cea mai prestigioasă și exigentă competiție de rally-raid de pe glob. Victoria a fost obținută de pilotul qatarez Nasser al-Attiyah, la volanul unui model Dacia Sandrider, marcând prima victorie absolută a constructorului român în Dakar, conform rfi.fr

Este un rezultat cu atât mai impresionant cu cât Dacia se află abia la a doua participare în competiție. În doar doi ani, proiectul sportiv al mărcii a trecut de la debut la triumf, demonstrând performanța tehnică, fiabilitatea și competitivitatea platformei dezvoltate pentru condiții extreme.

Pentru Nasser al-Attiyah, succesul din 2026 reprezintă a șasea victorie din carieră la Raliul Dakar, însă este prima obținută alături de Dacia, un moment de referință atât pentru pilot, cât și pentru constructor. Copilotul său, belgianul Fabian Lurquin, bifează la rândul său primul triumf la Dakar.

Performanța Dacia nu s-a limitat doar la victoria finală. Un alt moment important a fost clasarea pe locul patru a legendarului Sébastien Loeb, aflat la a zecea participare în Dakar, tot la volanul unui Sandrider. De asemenea, un al treilea echipaj Dacia a încheiat competiția pe locul șapte, confirmând consistența și potențialul întregului program sportiv.

În clasamentul general, Nasser al-Attiyah a dominat cursa, reușind să își devanseze adversarii cu aproape zece minute. Locurile doi și trei au fost ocupate de piloții Ford, Nani Roma și Mattias Ekström, într-o ediție extrem de disputată.

Dakar 2026 s-a desfășurat pe parcursul a 13 zile, pe un traseu de aproape 8.000 de kilometri prin deșertul Arabiei Saudite, unde fiabilitatea și strategia sunt decisive. În acest context, victoria Dacia capătă o greutate simbolică majoră: un constructor român reușește să se impună în cea mai dură competiție auto din lume, transformând Dakar 2026 într-un reper istoric pentru brand și pentru motorsportul european.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era