Connect with us

Sport

U-Banca Transilvania a învins-o fără probleme pe SCM Timișoara

Stefan Petre

Published

on

U-Banca Transilvania a învins-o fără probleme pe SCM Timișoara. FOTO: Facebook/ U-BT Cluj-Napoca

Sport

U-Banca Transilvania nu a întâmpinat probleme în meciul cu SCM Mozzart Bet Timișoara și a obținut o victorie clară, scor 91-69. Alb-negrii rămân neînvinși în toate competițiile.

U-Banca Transilvania a învins-o fără probleme pe SCM Timișoara. FOTO: Facebook/ U-BT Cluj-Napoca

  U-Banca Transilvania s-a duelat sâmbătă cu SCM Mozzart Bet Timișoara în Liga Națională. Mihai Măciucă a avut un start bun de partidă și a desprins echipa la 13-5, apoi Mokoka a marcat pentru 23-15.  Jucătorii lui Mihai Silvășan s-au evidențiat prin intensitate pe ambele faze ale jocului, controlând totodată situația sub panou. Introdus pe teren, David Lăpuște a reușit o intercepție spectaculoasă, iar Emi Cățe i-a pasat lui Adam Mokoka, autor al unui coș de trei puncte, 26-15. De altfel, pe parcursul actului secund alb-negrii au realizat un parțial de 11-0, care a dus scorul la 32-15. U-Banca Transilvania a controlat în totalitate disputa, astfel că Mihai Silvășan și-a permis să utilizeze întreg lotul. Mihai Măciucă a contribuit cu puncte și în repriza secundă, în vreme ce David Măciucă a ridicat sala în picioare, cu un coș de la semi-distanță. 
„De acum ne gândim doar la jocul din Franța”U-Banca Transilvania are un moral bun și se pregătește pentru deplasarea din Franța.„A fost un meci în care am avut atitudinea corectă. Asta urmăream, eram marii favoriți și acest meci ne-a lăsat un gust plăcut. Nu s-a accidentat nimeni, am evoluat bine și am arătat un baschet de calitate. De acum ne gândim doar la jocul din Franța, va fi un meci puternic. Trebuie văzută extrem de atent limita între a odihni jucătorii sau a-i scoate din ritm. Trebuie să menținem un ritm al intensității și pregătirii, iar obiectivul nostru principal este să câștigăm fiecare meci. Mareks are o entorsă destul de urâtă, dar noi sperăm să joace în Franța. Piciorul lui arată destul de rău, însă nu e o accidentare gravă, care să îl țină mult în afara terenului. A început să alerge și vom vedea cum evoluează totul”, a declarat Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania.  „Ne-am dorit de la bun început să controlăm meciul, am reușit acest lucru. Am jucat din ce în ce mai bine și ne pregătim acum pentru meciul de marți. Am fost agresivi, am avut atitudine și am jucat în echipă. Acesta este un atuu important al nostru. Personal, încep să mă adaptez tot mai bine și dau totul pentru echipă”, a afirmat Mihai Măciucă, jucător U-Banca Transilvania .Baschetbaliștii lui Mihai Silvășan au venit în meci cu moralul ridicat, după ce au învins-o pe Śląsk Wrocław în ultimele minute, scor 70-67. Alb-negrii nu au cunoscut încă gustul eșecului, acumulând rezultate pozitive în toate competițiile. Clujenii au bifat două succese în campionat și au trecut până acum de Rapid București, respectiv CSO Voluntari. SCM Mozzart Bet Timișoara a înregistrat 2 rezultate pozitive și o înfrângere. Trupa lui Dragan Petričević a câștigat disputele cu CSM Galați și Laguna București, dar a pierdut cu CSM Corona Brașov.Echipa a jucat la Sala Sporturilor „Horia Demian”, întrucât BT Arena este ocupată cu turneul de tenis Transylvania Open. Fluierul de start s-a da la ora 19:00. Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Sport

Dragoș Tuluc, minunea din Cluj care a cucerit raliurile României la doar 16 ani

Alex Campian

Published

on

Pilotul clujean Dragoș Tuluc, triplu campion național la doar 16 ani, în Campionatul Național de Raliuri 2025

Performanță de excepție pentru motorsportul românesc: Dragoș Tuluc, un adolescent din Cluj-Napoca, a devenit triplu campion național la doar 16 ani. Tânărul pilot, legitimat la AMC Driving Academy, a dominat sezonul 2025 din Campionatul Național de Raliuri, alături de copilotul său, Aurelian Hanea.

Triplu campion în primul sezon complet

Tuluc a impresionat în trei competiții distincte — Suzuki Swift Cup, clasa RO6 și categoria debutanți — unde a reușit câte cinci victorii din opt etape. Rezultatele l-au transformat în cel mai tânăr pilot care reușește o asemenea performanță în România.

În clasamentul dedicat piloților sub 26 de ani, echipajul Tuluc-Hanea a încheiat pe locul al treilea, depășind rivali cu experiență și mașini mult mai puternice.

Talent, disciplină și un mentor cu experiență

Dragoș Tuluc spune că succesul s-a datorat pasiunii și muncii susținute, dar și experienței copilotului său:

„A fost un an incredibil. Am învățat enorm de la fiecare cursă și de la echipa care m-a susținut. Nu m-am gândit la trofee, ci la cum să devin mai bun de la o etapă la alta”, a spus tânărul campion.

La rândul său, Aurelian Hanea, copilot și antrenor, consideră că performanța lui Dragoș este dovada seriozității și profesionalismului promovate de AMC Driving Academy:

„Aceste rezultate sunt rodul muncii în echipă și al unei pregătiri riguroase. Pentru noi, este o confirmare că investiția în tineri talentați dă roade.”

Cu o maturitate sportivă impresionantă, Dragoș Tuluc promite să fie una dintre revelațiile raliurilor românești din următorii ani.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Sport

Clujencele au adus României titlul balcanic la gimnastică ritmică, la Belgrad

Alex Campian

Published

on

Echipa CSM Cluj la gimnastică ritmică, campioană balcanică la Belgrad 2025

România a devenit campioană balcanică pentru al treilea an consecutiv la gimnastică ritmică, în cadrul competiției desfășurate între 17 și 19 octombrie, la Belgrad, Serbia. În clasamentul final, țara noastră a fost urmată de Grecia și Serbia.

Reprezentativa României a fost alcătuită din șase sportive, dintre care trei provin de la CSM Cluj: Izabela Petean, Maia Metea și Teodora Potfălean. Lotul a fost completat de Francesca Tătar și Maria Prodan, de la CSM Arad, și Elisabeta Corduneanu, de la CSS Unirea Iași.

Performanțele clujencelor au fost esențiale în cucerirea titlului balcanic. Maia Metea a obținut patru medalii: aur cu echipa României, aur în finala de la Măciuci, bronz în finala de la Minge și argint pe echipe Prejunioare, alături de sportiva din Iași.
Izabela Petean a urcat de patru ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, câștigând aurul cu echipa României, la finalele de la Cerc și Minge, precum și la echipe Children, împreună cu sportiva din Arad.

„Mulțumim părinților care au susținut financiar participarea sportivelor noastre la această Balcaniadă. Continuăm să muncim și sperăm în orice sprijin posibil, care ar fi mai mult decât binevenit”, au transmis reprezentanții CSM Cluj-Napoca.

Echipa tehnică a sportivelor clujene este formată din antrenoarele Adriana Gîrbă, Corina Lupu și Magdalena Pintea, coregrafii Radu Grecov și Ariana Marcu, iar kinetoterapeutul Horațiu Ghejan.

Izabela Petean de la CSM Cluj, medaliată cu aur la gimnastică ritmică, Belgrad 2025

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Administratie

(Video) Bazinul olimpic „David Popovici” din Cluj-Napoca prinde contur: primul construit în România în ultimii 30 de ani

Alex Campian

Published

on

Cluj-Napoca se apropie de inaugurarea primului bazin olimpic destinat competițiilor internaționale construit în România în ultimele trei decenii. Complexul, care îi va purta numele campionului mondial și olimpic la natație David Popovici, este programat să fie finalizat până la mijlocul anului viitor.

Lucrările avansează rapid la Complexul de Natație „David Popovici”, structură ajungând deja la 90%. În prezent, echipele de constructori lucrează la pereții exteriori, prevăzuți să fie realizați din sticlă, urmând ca apoi să fie finalizate finisajele interioare.

Complexul de natație se întinde pe o suprafață de peste 10.000 de metri pătrați și are trei etaje. Pe lângă zona sportivă, acesta va include o secțiune de agrement cu locuri de plajă, un parc și 140 de locuri de parcare. În interior, cele trei bazine încep să prindă formă:

  • Bazinul principal, de dimensiuni olimpice, destinat competițiilor internaționale.

  • Bazinul pentru sărituri.

  • Bazinul special pentru inițiere.

Pentru spectatori va fi amenajată o tribună cu o mie de locuri, iar atât bazinul de înot, cât și cel de sărituri vor fi omologate de Federația Internațională de Natație, pregătite să găzduiască evenimente de nivel mondial.

Sursa video:  Youtube – @sergiupnt

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom