Connect with us

Eveniment

Alte șase decese cauzate de coronavirus în România. Bilanțul total a ajuns la 1.259

Stefania Heinz

Published

on

Alte șase decese cauzate de coronavirus în România. Bilanțul total a ajuns la 1.259

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat șase noi decese pe teritoriul României, cauzate de infectare cu SARS-COV-2. 
Numărul total al deceselor provocate de îmbolnăvirea cu noul coronavirus în România a ajuns la 1.259. Grupul de Comunicare Strategică a raportat decesul a șase bărbați cu vârsta curpinsă între 50 și 77 de ani. 

Decesele confirmate de GCS: 

Deces 1254

Bărbat, 68 ani, județ Suceava. 

Dată confirmare: 13.05.2020. 
Dată deces: 29.05.2020. 
Comorbidități: HTA, angină pectorală. 

Deces 1255

Bărbat, 50 ani, județ Brașov. 

Dată confirmare: 15.05.2020. 
Dată deces: 30.05.2020. 
Comorbidități: epilepsie  cu crize tonico-clonice, obezitate, HTA, hepatită cronică toxico-nutritionala. 

Deces 1256

Bărbat, 51 ani, județ Bihor. 

Dată confirmare: 14.05.2020. 
Dată deces: 30.05.2020. 
Comorbidități: cardiopatie ischemica, HTA, insuficiență renală cronică-dializat, obezitate. 

Deces 1257

Bărbat, 64 ani, județ Galați. 

Dată confirmare: 19.05.2020. 
Dată deces: 30.05.2020. 
Comorbidități: cardiopatie ischemica, HTA, AVC sechelar, boală renală polichistica. 

Deces 1258

Bărbat, 77 ani, județ Galați. 

Dată confirmare: 28.05.2020. 
Dată deces: 30.05.2020. 
Comorbidități: HTA, obezitate grad II. 

Deces 1259

Bărbat, 66 ani, județ Tulcea. 

Dată confirmare: 30.05.2020. 
Dată deces: 30.05.2020. 
Comorbidități: DZ, insuficiență renală cronică, insuficiență cardiacă, infecție Clostridium Difficile.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Bărbat de 50 de ani, readus la viață după un accident cu scuterul la Cuzdrioara

Alex Campian

Published

on

Un bărbat de 50 de ani a fost salvat ca prin minune de echipajele de urgență, după ce a fost găsit în stop cardio-respirator, în urma unui accident cu scuterul. Incidentul s-a petrecut în noaptea de duminică spre luni, în localitatea Cuzdrioara, județul Cluj.

Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au fost alertați și au intervenit rapid. Când au ajuns la fața locului, l-au găsit pe bărbat într-o vale, în afara carosabilului. Nu avea puls și nu mai respira.

Fără să piardă o clipă, pompierii și paramedicii SMURD au început manevrele de resuscitare. După minute tensionate și eforturi susținute, inima bărbatului a fost repornită, iar acesta a revenit la viață.

A fost stabilizat și transportat de urgență la spital pentru investigații și tratament de specialitate.

Deocamdată nu se cunosc cauzele exacte ale accidentului, însă autoritățile urmează să stabilească ce s-a întâmplat. Important este că, datorită intervenției rapide a salvatorilor, viața unui om a fost salvată în mod spectaculos.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Șoferii mai au de așteptat! Deschiderea Drumului Expres Tureni – A3 se amână

Alex Campian

Published

on

Drum expres Tureni – DN1 – A3, amânare deschidere pentru 9 iulie

Se amână deschiderea drumului expres Tureni – DN1 – A3. Noua dată: 9 iulie

Deschiderea drumului expres DN1 Tureni – A3, programată inițial pentru luni, 7 iulie, a fost amânată și va avea loc miercuri, 9 iulie. Această investiție importantă va contribui la descongestionarea traficului greu și de tranzit din municipiile Cluj-Napoca, Turda și Câmpia Turzii.

Drumul expres are o lungime de 5 km, iar bretelele de legătură către nodurile rutiere DN1 și A3 însumează 10 km. Valoarea investiției se ridică la 562,61 milioane lei (fără TVA).

Proiectul este strategic pentru regiune, asigurând o legătură rapidă și fluidă între DN1 și autostrada A3, ceea ce va stimula și dezvoltarea economică locală.

Lucrările au fost realizate de un consorțiu internațional condus de Dimex 2000 Company SRL.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic, județul Cluj. Un copil de doar 2 ani și 7 luni și-a pierdut viața după ce a fost lovit de un ansamblu de vehicule format din autoturism și remorcă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au fost mobilizate de urgență la locul accidentului. La fața locului a fost solicitat și un elicopter SMURD pentru sprijin medical aerian.

Copilul a fost găsit în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse, medicii au fost nevoiți să declare decesul micuțului.

Conform Poliției Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 18:45. Primele cercetări arată că un bărbat în vârstă de 43 de ani, aflat la volanul unui vehicul cu remorcă, l-ar fi accidentat pe copilul care se afla în apropierea Drumului Comunal 114 (DC114). Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a clarifica toate aspectele privind modul în care s-a produs tragedia.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom